ଅର୍ଚ୍ଚନା ପୁରନ ସିଂହ ଏହି ଅଭିନେତାଙ୍କୁ KISS କରିବାକୁ କହିଥିଲେ “ନା”, ପରେ ସନୀ ଦେଓଲଙ୍କ ସହିତ କରିଥିଲେ ଲିପଲକ୍

୯୦ ଦଶକର ଲୋକପ୍ରିୟ ଟିଭି ସିରିୟଲ “ଶ୍ରୀମାନ ଶ୍ରୀମତୀ”ର ପ୍ରେମା ଶାଲିନୀ ଓରଫ ଅର୍ଚ୍ଚନା ପୁରନ ସିଂହ ୫୮ ବର୍ଷର ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ୨୬ ଡିସେମ୍ବର ୧୯୬୨ ଦିନ ଡେହରାଡୁନ, ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର୍ର ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଅର୍ଚ୍ଚନା ବଲିଉଡ ଫିଲ୍ମରେ କମେଡି ପାଇଁ ବେଶ ଜଣାଶୁଣା। ସେ ଟେଲିଭିଜନରେ ବର୍ତ୍ତମାନ “ଦ କପିଲ ଶର୍ମା ଶୋ”କୁ ଜଜ୍ କରୁଛନ୍ତି। ଏମିତିରେ ପ୍ରାୟତଃ କମେଡି ଦୃଶ୍ୟରେ ନଜର ଆସୁଥିବା ଅର୍ଚ୍ଚନାଙ୍କୁ କିସିଙ୍ଗ ଦୃଶ୍ୟ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଅଫର ଦିଆଯାଇସାରିଛି। ଏମିତିକି ଥରେ ସେ କିସିଙ୍ଗ ଦୃଶ୍ୟ କରିବାକୁ ସିଧାସଳଖ ମନା କରି ଦେଇଥିଲେ।

“ଦ କପିଲ ଶର୍ମା ଶୋ”ରେ ନିଜେ ଅର୍ଚ୍ଚନା ପୁରନ ସିଂହ ଏକ ମଜାଦାର କାହାଣୀ ସେୟାର କରିଥିଲେ। ଅର୍ଚ୍ଚନାଙ୍କ ମୁତାବକ, ସେ ଅନୁପମ ଖେରଙ୍କ ସହିତ “ଲଢ଼ାଇ” ନାମକ ଏକ ଫିଲ୍ମ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ତାଙ୍କର ଏବଂ ଅନୁପମଙ୍କର କିସିଙ୍ଗ ଦୃଶ୍ୟ ଥିଲା। ସେତେବେଳେ ସେ ସେହି ଦୃଶ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ମନା କରି ଦେଇଥିଲେ।

ଅର୍ଚ୍ଚନାଙ୍କର କହିବା ଅନୁସାରେ, “ମୋର ଠିକ ଭାବରେ ମନେ ନାହିଁ ଯେ ମୁଁ ଫିଲ୍ମ ଡ଼ାଇରେକ୍ଟରଙ୍କୁ କହିଥିଲି ଯେ ମୁଁ କିସିଙ୍ଗ ଦୃଶ୍ୟ କରିପାରିବି ନାହିଁ ଅଥବା ମୋତେ ଲାଗୁଛି ଯେ ଅନୁପମ ନିଜ ପତ୍ନୀ କିରଣଙ୍କୁ ଫୋନ କରି ପଚାରିଥିଲେ ଯେ କଣ ମୁଁ ଏହି କିସିଙ୍ଗ ଦୃଶ୍ୟ କରି ପାରିବି କି? ତେବେ ପରେ ନିର୍ମାତାଙ୍କୁ ସ୍କ୍ରିପ୍ଟରୁ ସେହି ଦୃଶ୍ୟକୁ ହଟାଇବାକୁ ପଡିଥିଲା।

ଏମିତିରେ ଅର୍ଚ୍ଚନା ପୁରନ ସିଂହ କିସିଙ୍ଗ ଦୃଶ୍ୟ ଅନୁପମ ଖେରଙ୍କ ସହିତ କରିବାକୁ ମନା କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ୧୯୯୦ରେ ଆସିଥିବା ଫିଲ୍ମ “ଆଗ କା ଗୋଲା”ରେ ସେ ସନୀ ଦେଓଲଙ୍କ ସହିତ ଲିପଲକ୍ ଦୃଶ୍ୟ କରିଥିଲେ। ଏହାଛଡା ସେ “ରାତ କେ ଗୁନାହ”ପରି ବି-ଗ୍ରେଡ ଫିଲ୍ମରେ ମଧ୍ୟ କାମ କରିଛନ୍ତି।

ମୁମ୍ବାଇରେ ଅର୍ଚ୍ଚନାଙ୍କ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ କ୍ୟାରିୟରରେ ଅନେକ ଏଡ ଫିଲ୍ମ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ସଫଳତା ମିଳିଥିଲା ନିର୍ମାତା ଜଲାଲ ଆଗାଙ୍କ “ବେଡ ଏଡ”ର ବିଜ୍ଞାପନରୁ। ଏହି ଏଡ ପରେ ତାଙ୍କ ଟ୍ୟାଲେଣ୍ଟକୁ ନୋଟିସ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଟିଭି ଶୋ’ “ମିଷ୍ଟର ଏଣ୍ଡ ମିସେଜ”ରେ ରୋଲ ମିଳିଯାଇଥିଲା।

ଏହାପରେ ୧୯୮୫ରେ ଆସିଥିବା ନିର୍ଦେଶକ ପଙ୍କଜ ପାରାଶରଙ୍କ ଶୋ’ “କରମଚନ୍ଦ” ଅର୍ଚ୍ଚନାଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ବଡ଼ ବ୍ରେକ ଥିଲା। ଏହାପରେ ସେ ଅନେକ ଶୋ’ରେ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଏବଂ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟର ଭାବରେ କାମ କରିଥିଲେ। କେବଳ ଏତିକି ହିଁ ନୁହେଁ , ଅନେକ ଶୋ’ରେ ତାଙ୍କୁ ଜଜଙ୍କ ରୂପରେ ମଧ୍ୟ ନଜର ଆସିଥିଲେ।

ଆଦିତ୍ୟ ପଂଚୋଲିଙ୍କ ସହିତ ୧୯୮୭ରେ ଅର୍ଚ୍ଚନା ଟିଭି ଫିଲ୍ମ “ଅଭିଷେକ”ରେ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ। ଏହାପରେ ସେ ନସିରୁଦ୍ଦିନ ଶାହଙ୍କ ବିପରିତ “ଜଲୱା”ରେ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା କରିଥିବାର ନଜର ଆସିଥିଲେ। ଫିଲ୍ମ “ଜଲୱା” ସୁପରହିଟ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଅର୍ଚ୍ଚନା ରାତାରାତି ବଡ଼ ଅଭିନେତ୍ରୀ ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ତେବେ ଜଣେ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଭାବରେ ସେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ରହିପାରି ନଥିଲେ।

ଟେଲିଭିଜନର ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଦମ୍ପତି ଅର୍ଚ୍ଚନା ପୁରନ ସିଂହ ଏବଂ ପରମିତ ସେଠିଙ୍କର ପ୍ରେମ କାହାଣୀ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ମଜାଦାର ଅଟେ। ବାସ୍ତବରେ ଅର୍ଚ୍ଚନା ନିଜ ପଛ ସମ୍ପର୍କର ଅସଫଳ ହେବା ପରେ ଦ୍ଵିତୀୟ ବିବାହ କାରବାର ଇଚ୍ଛା ଛାଡି ଦେଇଥିଲେ।

କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ଭେଟ ପରମିତ ସେଠୀଙ୍କ ସହିତ ହୋଇଥିଲା ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ପରମିତଙ୍କ ଠାରେ ଜଣେ ପ୍ରେମ ଏବଂ ଯତ୍ନ କରୁଥିବା ଉତ୍ତମ ମଣିଷ ନଜର ଆସିଥିଲା। ଉଭୟ ନିଜର ଏକ କମନ ଫ୍ରେଣ୍ଡଙ୍କର ପାର୍ଟିରେ ଭେଟିଥିଲେ। ଧୀରେ ଧୀରେ ବନ୍ଧୁତ୍ୱ ଆଗକୁ ବଢିଥିଲା ଏବଂ ପ୍ରେମରେ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଜୁନ, ୧୯୯୨ରେ ଉଭୟ ବିବାହ କରିନେଇଥିଲେ। ଦମ୍ପତିଙ୍କର ଦୁଇ ଗୋଟି ପୁତ୍ର ସନ୍ତାନ ଅଛନ୍ତି।

ଅର୍ଚ୍ଚନା ପୁରନ ସିଂହ ବଡ଼ ବ୍ୟାନରରେ “ଅଗ୍ନିପଥ”, “ସୌଦାଗର”, “ଶୋଲା ଔର ଶବନମ”, “ଆଶିକି ଆୱାରା” ଏବଂ ରାଜା ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନୀ” ପରି ଅନେକ ଫିଲ୍ମରେ ଛୋଟ ଛୋଟ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିଛନ୍ତି। “ବାଜ” ଏବଂ “ଜଜ୍ ମୁଜରିମ” ପରି ଫିଲ୍ମରେ ଅର୍ଚ୍ଚନା ଆଇଟମ ନମ୍ବର ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *