ଆଗାମୀ 24 ଘଣ୍ଟା ବହୁତ ଗୁରୁତ୍ୱ ପୂର୍ଣ୍ଣ, ସେନା ମାଧ୍ୟମରେ ଓଲି ନେପାଳରେ ନିଜର ଆସନ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବେ କି ?

ନେପାଳରେ ରାଜନୀତିକ ସଙ୍କଟ ଗଭୀର ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ନେପାଳ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କେ.ପି ଶର୍ମା ଓଲି ତାଙ୍କ ଚେୟାର ଛାଡିବା ଭୟରେ ନେପାଳ ସେନା ମୁଖ୍ୟ ଜେନେରାଲ ପୂର୍ଣ୍ଣା ଚନ୍ଦ୍ର ଥାପାଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓଲି ଦଳର ନେତା ତଥା ଶାସକ ନେପାଳ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ସହ-ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ପୁଷ୍ପ କମଲ ଦହଲ ପ୍ରଚାନ୍ଦ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ସେନା ମାଧ୍ୟମରେ କ୍ଷମତା ହାସଲ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ସେନା ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ସହ ଓଲିଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି ଯେ ନେପାଳରେ ନିଜର ଶକ୍ତି ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଓଲି ପ୍ରକୃତରେ ସେନା ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି? ଏହାପୂର୍ବରୁ ଓଲି ଦେଶକୁ ମଧ୍ୟ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହା ପରେ ନିଜ ଦଳର ଉଚ୍ଚ ନେତା ପ୍ରଚାନ୍ଦଙ୍କ ସହ ଆଉ ଏକ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲା।

ପୁଷ୍ପ କମଲ ଦହଲ ପ୍ରଚାନ୍ଦଙ୍କ ସହ ତିକ୍ତତା ପରେ ଅଲିଙ୍କ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବାର ଚାପ ବଢୁଛି। ଏଥି ସହିତ, ଓଲି ନିଜ ଆସନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ବିକଳ୍ପ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି | ଏହା ଅଧୀନରେ ସେ ଆଜି ନେପାଳୀ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ଶେର ବାହାଦୂର ଦେଓବାଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ସେଠାରେ ରାଜନୀତି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି | ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି ଯେ ଅଲି ତାଙ୍କ ଆସନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ମେଣ୍ଟ ଗଠନ କରିପାରନ୍ତି।

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ନେପାଳର ରାଜନୀତି ପାଇଁ ପରବର୍ତ୍ତୀ 24 ଘଣ୍ଟା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ପ୍ରଚାନ୍ଦ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଅଲି ନିଜର ଶକ୍ତି ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଯେ କୌଣସି ସ୍ତରକୁ ଯାଇପାରିବେ। ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ନେପାଳ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିକୁ ବିଭାଜିତ କରିପାରିବେ ଏବଂ ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗରେ ତାଙ୍କୁ ଜେଲକୁ ପଠାଇ ପାରିବେ।

ଏଥି ସହ ଅଲି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ସରକାରଙ୍କ ନିକଟରେ ନିଆଯାଇଥିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ଭାରତର ହାତ ଥିବା ସରକାରକୁ ହଟାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଉଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *