ଏମିତି କଣ ଥିଲା ଏହି ଅଭିନେତାଙ୍କ କଳା କୋଟରେ ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଝିଅମାନେ କରୁଥିଲେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା, ପୁଣି ଉଠାଇଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ପଦକ୍ଷେପ

ସଂଳାପ କହିବାର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବଭଙ୍ଗୀ ହେଉ କିମ୍ବା ମହିଳା ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ କଥା, ଏସବୁ ବିଷୟରେ ଦେବ ଆନନ୍ଦ ନିଜ ସମସାମୟିକ ଅଭିନେତାମାନଙ୍କ ଠାରୁ ସବୁବେଳେ ଭିନ୍ନ ଥିଲେ। ବଲିଉଡରେ କେତେ ହିରୋ ଆସିଲେ ଏବଂ ଚାଲିଗଲେ, କିନ୍ତୁ ଏପରି ମାତ୍ର କିଛି ଥିଲେ ଯେଉଁମାନଙ୍କ କାହାଣୀର ଚର୍ଚ୍ଚା ନକରି ହିନ୍ଦୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଜଗତର ଇତିହାସ ଅଧା ରହିଯିବ। ଦେବ ଆନନ୍ଦ ମଧ୍ୟ ଏପରି ହିଁ ଜଣେ ତାରକାଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ ଥିଲେ। ୨୬ ସେପ୍ଟେମ୍ବରକୁ ଦେବ ଆନନ୍ଦଙ୍କର ୯୭ ଜନ୍ମବାର୍ଷିକ ଅଟେ। ୧୯୨୩ ମସିହାରେ ତାଙ୍କ ଜନ୍ମ ପଞ୍ଜାବର ଗୁରଦାସପୁରରେ ଏକ ମଧ୍ୟମ ବର୍ଗୀୟ ପରିବାରରେ ହୋଇଥିଲା। ଦେବ ଆନନ୍ଦଙ୍କୁ ନେଇ ଏମିତିରେ ଅନେକ କାହାଣୀ ବହୁତ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଅଟେ, କିନ୍ତୁ ଏସବୁ ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠୁ ବିଶେଷ ତାଙ୍କ କଳା କୋଟ ସହ ଜଡିତ ଏକ କାହାଣୀ।

ଦେବ ଆନନ୍ଦ ଗୋଟିଏ ସମୟରେ ହ୍ଵାଇଟ ସାର୍ଟ ଏବଂ ବ୍ଲାକ କୋଟକୁ ଏତେ ଲୋକପ୍ରିୟ କରିଦେଇଥିଲେ ଯେ ଲୋକ ତାଙ୍କୁ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ଲାଗିଥିଲେ। ପୁଣି ଗୋଟିଏ ସମୟ ଏମିତି ମଧ୍ୟ ଆସିଥିଲା ଯେତେବେଳେ ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥଳରେ କଳା କୋଟ ପିନ୍ଧିବା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧ ଲଗାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ଦେବ ଆନନ୍ଦ ନିଜ କଳା କୋଟ କାରଣରୁ ବହୁତ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଥିଲେ। ଧଳା ରଙ୍ଗର ସାର୍ଟ ଏବଂ କଳା ରଙ୍ଗର କୋଟର ଫେସନକୁ ଦେବ ଆନନ୍ଦ ଲୋକପ୍ରିୟ ବନାଇ ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ଏମିତି ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ଆସିଥିଲା ଯେତେବେଳେ କୋର୍ଟ ତାଙ୍କର କଳା କୋଟ ପିନ୍ଧି ବୁଲିବା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧ ଲଗାଇ ଦେଇଥିଲେ। ଏହାର କାରଣ ବହୁତ ମଜାଦାର ଏବଂ ଅଜବ ମଧ୍ୟ ଥିଲା।

ବାସ୍ତବରେ କିଛି ଝିଅ ତାଙ୍କ କଳା କୋଟ ପିନ୍ଧିବା ସମୟରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବାର ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା। ଏପରି ପ୍ରାୟ କେହି ଅଭିନେତା ଥିବେ ଯେଉଁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ସୀମା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଗଳାମି ଦେଖା ଯାଇଛି ଏବଂ କୋର୍ଟକୁ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା।

ଦେବ ଆନନ୍ଦଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ନାମ ଧର୍ମଦେବ ପିଶୋରିମଲ ଆନନ୍ଦ ଥିଲା। ସେ ଇଂରାଜୀ ଭାଷାରେ ସ୍ନାତକର ଶିକ୍ଷା ୧୯୪୨ରେ ଲାହୋରରେ ପୁରା କରିଥିଲେ। ଦେବ ଆନନ୍ଦ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ପଢିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ପିତା ସିଧାସଳଖ ଶବ୍ଦରେ କହିଦେଇଥିଲେ ଯେ, ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଆନନ୍ଦଙ୍କୁ ପଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ଟଙ୍କା ନାହିଁ। ଯଦି ସେ ଆଗକୁ ପଢିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ଚାକିରୀ କରି ନିଅନ୍ତୁ।

ଏହିଠାରୁ ସେ ତାଙ୍କର ଏବଂ ବଲିଉଡର ଯାତ୍ରା ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ୧୯୪୩ରେ ନିଜ ସ୍ୱପ୍ନ ଗୁଡ଼ିକୁ ସାକାର କରିବା ପାଇଁ ଯେତେବେଳେ ସେ ମୁମ୍ବାଇ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ମାତ୍ର ୩୦ ଟଙ୍କା ଥିଲା ଏବଂ ରହିବା ପାଇଁ କୌଣସି ଠିକଣା ନଥିଲା। ଦେବ ଆନନ୍ଦ ମୁମ୍ବାଇ ପହଞ୍ଚି ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ପାଖରେ ହିଁ ଏକ ଶସ୍ତା ହୋଟେଲରେ କୋଠରୀ ଭଡାରେ ନେଇଥିଲେ। ସେହି କୋଠରୀରେ ତାଙ୍କ ସହିତ ତିନୋଟି ଅନ୍ୟ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ରହୁଥିଲେ ଯିଏ ତାଙ୍କ ପରି ହିଁ ଫିଲ୍ମ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ ନିଜର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରାଇବା ପାଇଁ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିଲେ।

ଯେତେବେଳେ ବହୁତ ଦିନ ଏହିପରି ହିଁ ବିତି ଯାଇଥିଲା ସେତେବେଳେ ଦେବାନନ୍ଦ ଭାବିଥିଲେ ଯେ ଯଦି ତାଙ୍କୁ ମୁମ୍ବାଇରେ ରହିବାର ଅଛି ତେବେ ଜୀବନ ଯାପନ ପାଇଁ ଚାକିରୀ କରିବାକୁ ପଡିବ ତେବେ ସେଥିପାଇଁ ସେ କୌଣସି ମଧ୍ୟ ଚାକିରୀ ହେଉ ନା କାହିଁକି। ବହୁତ ପରିଶ୍ରମ ପରେ ତାଙ୍କୁ ମିଲିଟାରୀ ସେନ୍ସର ଅଫିସରେ କିରାଣୀ ଚାକିରି ମିଳିଥିଲା। ଏଠାରେ ତାଙ୍କୁ ସୈନିକଙ୍କ ଚିଠିକୁ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ପଢି ଶୁଣାଇବାକୁ ହେଉଥିଲା। ମିଲିଟାରୀ ସେନ୍ସର ଅଫିସରେ ଦେବାନନ୍ଦଙ୍କୁ ୧୬୫ ଟଙ୍କା ଦରମା ମିଳୁଥିଲା ଯେଉଁଥିରୁ ୪୫ ଟଙ୍କା ସେ ନିଜ ପରିବାରର ଖର୍ଚ୍ଚ ପାଇଁ ପଠାଇ ଦେଉଥିଲେ।

ପାଖାପାଖି ଏକ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମିଲିଟାରୀ ସେନ୍ସରରେ ଚାକିରୀ କରିବା ପରେ ସେ ନିଜର ବଡ଼ ଭାଇ ଚେତନ ଆନନ୍ଦଙ୍କ ପାଖକୁ ଚାଲି ଯାଇଥିଲେ, ଯିଏ ତାଙ୍କୁ ସମୟ ଭାରତୀୟ ଜନ ନାଟ୍ୟ ସଂଘ ଇପ୍ଟାରେ ଶାମିଲ କରିନେଇଥିଲେ। ଏଥିମଧ୍ୟରେ ଦେବାନନ୍ଦ ନାଟକରେ ଛୋଟ ଛୋଟ ରୋଲ କରିଥିଲେ।

ସେ ନିଜର ଫିଲ୍ମ କ୍ୟାରିୟରର ପ୍ରାରମ୍ଭ ୧୯୪୬ରେ ଫିଲ୍ମ “ହମ ଏକ ହେ”ରୁ କରିଥିଲେ। ଏହି ଫିଲ୍ମରେ ସେ ହିରୋ ଭାବରେ ପରଦାକୁ ଆସିଥିଲେ, ତେବେ ଏହି ଫିଲ୍ମ ଚାଲିପାରି ନଥିଲା। ଏହାପରେ ୧୯୪୮ରେ ଆସିଥିବା “ଜିଦ୍ଦୀ”, ଯାହା ତାଙ୍କୁ ହିଟ କରିଦେଇଥିଲା। ନିଜର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଫିଲ୍ମ କ୍ୟାରିୟରରେ ସେ ପାଖାପାଖି ୧୧୨ ଫିଲ୍ମ କରିଛନ୍ତି।

ଦେବ ଆନନ୍ଦଙ୍କର ଦୁଇ ଭାଇ ଚେତନ ଆନନ୍ଦ, ବିଜୟ ଆନନ୍ଦ ଏବଂ ଜଣେ ଭଉଣୀ ଶିଲ କାନ୍ତା ଥିଲେ। ଶିଲ କାନ୍ତା ଜଣେ ସାମ୍ବାଦିକା ଥିଲେ। ତାଙ୍କର ବିବାହ ଡା. କୁଳଭୂଷଣ କପୁରଙ୍କ ସହିତ ହୋଇଥିଲା। ତାଙ୍କର ଜଣେ ପୁଅ ଶେଖର କପୁର, ଯିଏ ଡ଼ାଇରେକ୍ଟର ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଦୁଇଜଣ ଝିଅ ନୀଲୁ ଏବଂ ଅରୁଣା। ନୀଲୁଙ୍କ ବିବାହ ଅଭିନେତା ନବୀନ ନିଶ୍ଚଳଙ୍କ ସହିତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଅରୁଣାଙ୍କ ବିବାହ ଅଭିନେତା ପରୀକ୍ଷିତ ସହାଣୀଙ୍କ ସହିତ ହୋଇଥିଲା।

ମୁନୀମ ଜୀ, ଦୁଷ୍ମନ, କାଲାବଜାର, ସି.ଆଇ.ଡି, ପେଇଙ୍ଗ ଗେଷ୍ଟ, ଗେମ୍ବଲର, ତେରେ ଘର କେ ସାମନେ, କାଲା ପାନୀ ପରି ଅନେକ ଫିଲ୍ମରେ କାମ କରିଥିଲେ ଦେବ ଆନନ୍ଦ। ୧୯୭୦ରେ ଫିଲ୍ମ ପ୍ରେମ ପୂଜାରୀଙ୍କ ସହିତ ଦେବାନନ୍ଦ ନିର୍ଦେଶନା କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ପାଦ ରଖିଥିଲେ। ୧୯୭୧ରେ ଫିଲ୍ମ ହରେ ରାମା ହରେ କୃଷ୍ଣା ର ମଧ୍ୟ ନିର୍ଦେଶନା କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହାର ସଫଳତା ପରେ ସେ ନିଜର ଅନେକ ଫିଲ୍ମ ବନାଇଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *