ଏହି ଯବାନ ଜଣଙ୍କ ଏକଲା ଚୀନ ର ୩୦୦ ସନ୍ୟ ଙ୍କୁ ମାରିଥିଲେ, ଶହିଦ ହେଲା ପରେ ବି କରୁଛନ୍ତି ଦେଶର ରକ୍ଷା, ମିଳୁଛି ପଦୋନ୍ନତି…

ଗତ 2 ମାସ ଧରି ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଲାଗିରହିଛି । ଜୁନ 15 ରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ହିଂସାତ୍ମକ ସଂଘର୍ଷରେ ଭାରତୀୟ ଯବାନ ମାନେ ପୁଣିଥରେ ପ୍ରମାଣ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଆମର ସେନା କାହାଠାରୁ କମ ନୁହନ୍ତି । 1962 ମସିହାରେ ଯେତେବେଳେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ଆମର ଯବାନ ମାନେ ନିଜ ଜୀବନକୁ ବିପଦରେ ପକାଇ ଦେଶକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ।

ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ କିଛି ସୈନିକ ଥିଲେ, ଯାହାଙ୍କ ସାହାସିକତା ଆଗରେ ଚୀନ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିଥିଲା, ଏପରି ଜଣେ ଯୁବକ ହେଉଛନ୍ତି ଜସବନ୍ତ ସିଂ ରାଵତ, ଯିଏ କେବଳ ତିନିଦିନ ଭିତରେ ଚୀନ ର 300 ସୈନିକଙ୍କୁ ଶେଷ କରିଥିଲେ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଜସବନ୍ତ ସିଂ ଙ୍କ ସାହସୀ କଥାର କାହାଣୀ….

ଜସବନ୍ତ ସିଂ କିଏ ?

ଜସବନ୍ତ ସିଂ ରାବତ 19 ଅଗଷ୍ଟ 1941 ରେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ପୌଡିର ଏକ ଛୋଟ ଗାଁରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ସେ ସେନାରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଯାଇଥିଲେ ସେତେବେଳେ କୁ ତାଙ୍କୁ ମାତ୍ର 17 ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା । ତେଣୁ ତାଙ୍କ ନାମ ଲେଖେଇବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ । ଏହାପରେ , ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କର ବୟସ ପୂରଣ ହେଲା , ତାଙ୍କୁ ସେନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା । ଜସବନ୍ତ ସିଂ ଙ୍କୁ 1962 ମସିହାରେ ଚୀନ ସହିତ ଯୁଦ୍ଧ କରିବା ପାଇଁ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯାଇଥିଲା ।

17 ନଭେମ୍ବର 1962 ରେ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶକୁ କବ୍ଜା କରିବା ପାଇଁ ଚୀନ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା। ସେତେବେଳେ ଭାରତୀୟ ସେନା ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ହୋଇନଥିଲା । ଚୀନ ଏହାର ଫାଇଦା ନେବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲା । ଚୀନ ଅରୁଣାଚଳ ରେ ବ୍ୟାପକ ଧୋନ୍ସ ଘଟାଉଥିଲା । ତାପରେ ଗରବାଲ ରାଇଫଲ ବାଟାଲିୟନ ଏଠାକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା । ଜସବନ୍ତ ସିଂ ଏଥିରେ ଜଣେ ସୈନିକ ଥିଲେ । ଚୀନ କୁ ଜବାବ ଦେବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ସେନାରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାଯ୍ୟାପ୍ତ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଗୁଳି ନଥିଲା ତେଣୁ ସେନା ପ୍ରତିହାର କରିବାକୁ ସରକାର ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ।

କିନ୍ତୁ ଗରବାଲ ବାଟାଲିୟନର 3 ଜଣ ସୈନିକ ଫେରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ । ଏହି 3 ଜଣ ଯବାନ ଥିଲେ ଜସବନ୍ତ ସିଂ,ଲାନ୍ସ ନାୟକ ତ୍ରିଲେକ ସିଂ ନେଗୀ ଏବଂ ରାଇଫଲ ମ୍ୟାନ ଗୋପାଳ ସିଂ ଗୁସାଇ ।

ଜସବନ୍ତ ସିଂ ଉଭୟ ସାଥୀଙ୍କୁ ଫେରେଇ ଦେଇଥିଲେ । ସେ ନିଜକୁ ନୋରାନଙ୍ଗ ପୋଷ୍ଟରେ ମୁତୟନ କରିଥିଲେ ସେ କେବଳ ଚୀନ ସେନାଙ୍କୁ ରୋକିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । 3 ଦିନ ଧରି ଏହି ପଦବୀରେ କେବଳ ଜସବନ୍ତ ସିଂ ଚୀନ ସେନାର ସମ୍ଭୁଖିନ ହୋଇଥିଲେ । ସେ 300 ଚୀନ ସୈନିକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ । ଚୀନ ସେନା 3 ଦିନ ଆଗକୁ ଯାଇପାରିଲା ନାହିଁ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଜସବନ୍ତ ସିଂ ଏପରି ଗୁଳି ଚଳାଉଥିଲେ ଯେ ଚୀନ ସେନା ଜାଣି ନଥିଲେ ଯେ ସେ ଏକକ ସୈନିକ ନା ପୁରା ବାଟାଲିୟନ ।

ଯେତେବେଳେ ଜସବନ୍ତ ଚୀନ ସେନା ସହ ଯୁଦ୍ଧା କରୁଥିଲେ ସେତେବେଳେ ସିଲା ଏବଂ ନୁରା ମଧ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରୁଥିଲେ । ଦୁଇ ସ୍ଥାନୀୟ ଭଉଣୀ ସେମାନଙ୍କ ନିକଟକୁ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ନେଇ ଯାଉଥିଲେ । କିନ୍ତୁ 3 ଦିନ ପରେ ନୁରା କୁ ଚୀନ ସୈନ୍ୟ ମାନେ କାବୁ କରିଥିଲେ । ସେଠାରେ ଥିବାବେଳେ ସିଲା ଉପରକୁ ଗ୍ରେନେଡ଼ ଫିଙ୍ଗି ଦିଆଯାଇଥିଲା । ତାଙ୍କର ଶହୀଦତାକୁ ମନେ ରଖିବା ପାଇଁ ଏହି ପୋଷ୍ଟ ନିକଟରେ ଥିବା ଭାରତର ଦୁଇଟି ପାହାଡ଼ର ନାମ ହେଲା ନୁରା ଏବଂ ସିଲା ।

ଚୀନ ସେନା ମଧ୍ୟ ଦୁଇ ଭଉଣୀଙ୍କ ସାହସୀ କତାକୁ ସମ୍ମାନୀତ କରିଥିଲା । ଦୁଇ ଭଉଣୀଙ୍କ ଶହୀଦ ହେବା ପରେ ଯେତେବେଳେ ଜସବନ୍ତ ସିଂଙ୍କ ଉପରେ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀର ଅଭାବ ଦେଖା ଦେଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ସେ ତୃତୀୟ ଦିନରେ ନିଜକୁ ଗୁଳି ଚଳାଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସେତେବେଳ କୁ ସେ 300 ସୈନିକଙ୍କୁ ମାରିସାରିଥିଲେ । ଏଠାରେ , ଯେତେବେଳେ ଚୀନ ସୈନ୍ୟମାନେ ଦେଖିଲେ ଯେ କିପରି ଏକାକୀ ସୈନିକ ସେମାନଙ୍କ ସୈନ୍ୟ ଙ୍କୁ ଅତ୍ୟଧିକ ମାତ୍ରାରେ ମାରି ପାରୁଛି, ସେମାନେ ଆଷ୍ଟର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲେ । ଚୀନ କମାଣ୍ଡର ଜସବନ୍ତ ସିଂ ଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ କାଟି ନେଇଯାଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲଂଘନ ପରେ ଜସବନ୍ତ ସିଂଙ୍କୁ ଚୀନ ସେନା ସଂମ୍ମାନୀତ କରିଥିଲା ।ସେ କେବଳ ମୁଣ୍ଡ ଫେରାଇ ନାହାନ୍ତି , ବରଂ ତାଙ୍କର କଂସାରେ ନିର୍ମିତ ଏକ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ ।

ତଥାବି ପ୍ରତିରକ୍ଷା କରୁଛନ୍ତି

ଯେଉଁଠାରେ ଜସବନ୍ତ ସିଂ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ ସେହି ସ୍ଥାନରେ ତାଙ୍କ ନାମରେ ଏକ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି । ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ଚୀନ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଥିବା ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ରହିଛି । ଭାରତୀୟ ସେନାର ସୈନିକ ତାଙ୍କ ଆଗରେ ମୁଣ୍ଡ ନୁଆଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି । ସେଠାରେ ମୁତୟନ ହୋଇଥିବା ଯବାନ ମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ମଧ୍ୟ ଯଦି ଜଣେ ଯବାନ ତାଙ୍କ କର୍ତ୍ତବ୍ୟରେ ସୋଇପଡନ୍ତି, ତେବେ ସେ ଚାପୁଡା ମାରିବା ଦ୍ଵାରା ଉଠନ୍ତି । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ସେ ନିଜେ ମଧ୍ୟ ସେଠାରେ ରୁହନ୍ତି ।

ଯେଉଁଠାରେ ସେ ଶହୀଦ ହୋଇଥିଲେ ସେହି ସ୍ଥାନକୁ ଭାରତ ସରକାର ଜସବନ୍ତ ଗଡ ନାମ ଦେଇଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ଜିନିଷ ସ୍ମାରକପତ୍ରରେ ରଖାଯାଇଛି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ତାଙ୍କର ପୋଷାକ ଆଜି ମଧ୍ୟ୍ୟ ପ୍ରେସ କରାଯାଏ ତାଙ୍କ ଜୋତା ମଧ୍ୟ ପଲିସ ହୋଇଥାଏ। ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଥାଳିରେ ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ ରଖାଯାଏ ।

ଜସବନ୍ତ ସିଂ ହେଉଛନ୍ତି ଏକମାତ୍ର ଭାରତୀୟ ସେନାର ସୈନିକ ଯିଏ ଶହୀଦ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ୍ୟ ପଡ଼ନ୍ନତି ପାଇଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ରାଇଫଲ ମ୍ୟାନରୁ କ୍ୟାପଟେନ ପୋଷ୍ଟ ରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାର ମଧ୍ୟ ଦରମା ପାଆନ୍ତି ।

ପ୍ରକୁତ ଦେଶ ଭକ୍ତ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ନିଶ୍ଚିନ୍ତ ଲେଖନ୍ତୁ “ଜୟ ହିନ୍ଦ”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *