କଣ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ମଧ୍ୟ ଅଛି ଏକ ଟଙ୍କାର ଏହି ପୁରୁଣା ମୁଦ୍ରା? ତାହେଲେ ଏହାକୁ ବିକ୍ରୟ କରି କମାଇ ପାରିବେ ୨୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା

ଦୁନିଆ ରେ ଏମିତି କେତେ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି, ଯାହାକୁ ପୁରୁଣା ଜିନିଷ ଭଲ ଲାଗିଥାଏ। ଆମେ ପ୍ରାଚୀନ ଜିନିଷ କୁ ସଂଗ୍ରହ କରିଥାଉ।କେତେଥର ଏହି ପ୍ରାଚୀନ ଜିନିଷ ର ନିଲାମ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥାଏ। କିଛି ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ଏମିତି ପୁରୁଣା ମୂଲ୍ୟବାନ ଜିନିଷ ମଧ୍ୟ ଥାଏ। କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ର ପରିମାଣ ଜଣା ନଥାଏ। ତାଙ୍କୁ ଜଣା ନଥାଏ କି ତାଙ୍କ ପାଖରେ ରହିଥିବା ଧନ ଯାହା ତାଙ୍କର ଭାଗ୍ୟ ର ଦୁଆର ଖୋଲି ପାରେ। ଭାରତରେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ମୁଦ୍ରା ଚାଲୁ ଅଛି। ଏବେ ତ ସାଧାରଣ କୋଇସ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ କିଛି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି, ଯାହାଙ୍କୁ ପୁରୁଣା ମୁଦ୍ରା ଏକଜୁଟ କରିବାର ଅଭ୍ୟାସ ଅଛି। ଏମିତିରେ ଯଦି ଆପଣ ଙ୍କ ପାଖରେ ମଧ୍ୟ ୧୯୧୩ ରେ ଚଳୁଥିବା ଏକ ଟଙ୍କା ର ମୁଦ୍ରା ଅଛି, ତାହାକୁ ବିକ୍ରି କରି ଆପଣ ୨୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କମାଇ ପାରିବେ। ଆସନ୍ତୁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହୁଛୁ କେଉଁ ମୁଦ୍ରା ଆପଣଙ୍କୁ କରିବ ଲକ୍ଷପତି |

ଭାରତରେ ଯେବେଠୁ ଡିଜିଟାଲାଇଜେଶନ ହୋଇଛି, ସେବେଠୁ ଲୋକେ ଅଧିକ ଅନଲାଇନ ଟ୍ରାନଜାକସନ୍ କରୁଛନ୍ତି। ଏମିତି ରେ ମୁଦ୍ରା ର ମୂଲ୍ୟ ହିଁ ଶେଷ ହୋଇଯାଇଛି।

ଯଦି ଆପଣ କେଉଁ ଦୋକାନରେ ଜିନିଷ ବଦଳରେ ମୁଦ୍ରା ଦେବାକୁ ଚାହିଁବେ ତାହେଲେ ଦୋକାନୀ ମଧ୍ୟ ସମାଲୋଚନା କରିବାକୁ ଲାଗିଥାନ୍ତି। ଏମିତିରେ ଲୋକ ମୁଦ୍ରା କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ମାଗଣା ଦେଇଦେଉଛନ୍ତି।

କିନ୍ତୁ ଆଜକୁ କିଛି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଭାରତରେ ସୁନା ଓ ଚାନ୍ଦି ର ମୁଦ୍ରା ଚଳୁଥିଲା। ରାଜା ମହାରାଜା ଏହି ସୁନାର ମୁଦ୍ରା କୁ ପୁରସ୍କାର ରୂପେ ଦିଅନ୍ତି।

କିନ୍ତୁ ଆମେ ଯେଉଁ ମୁଦ୍ରା ର କଥା କହୁଛୁ ତାହା ସରକାର ଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ତିଆରି ହେଇଥାଏ। ଏହାକୁ ୧୯୧୩ ମସିହାରେ ଲୋକମାନେ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ।

ଏହାକୁ ଚାନ୍ଦି ରେ ତିଆରି କରାଯାଇଥାଏ। ଏବେ ଏହାକୁ ବିକ୍ଟୋରିୟମ ଶ୍ରେଣୀରେ ସାମିଲ କରି ଦିଆଯାଇଛି। ଏହା ବହୁତ ଦୁର୍ଲଭ। ଏମିତିରେ ପ୍ରାଚୀନ ମୁଦ୍ରା ର ଶୋକିନ ଭିତରେ ଏହାର ବହୁତ ଚାହିଦା ଅଛି।

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ଟଙ୍କାର ଏହି ମୁଦ୍ରା ଅଛି ତାହେଲେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସେହି ଯାଗାର ବିଷୟରେ କହୁଛୁ, ଯେଉଁଠି ଏହାକୁ ଆପଣ ୨୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ର ମୂଲ୍ୟରେ ବିକ୍ରି କରି ପାରିବେ। ଏହି ଜାଗାକୁ ଲୋକମାନେ ମୁଦ୍ରା କିଣିବା ପାଇଁ ଆସିଥାନ୍ତି।

ଆପଣଙ୍କୁ ଏହାକୁ ବିକ୍ରି କରିବା ପାଇଁ କୌଣସି ଜାଗାକୁ ଯିବା ଦରକାର ନାହିଁ। ଆପଣ ଘରେ ବସିକି ଇଣ୍ଡିଆ, ମାର୍ଟ ର ୱେବସାଇଟ ରେ ନିଜର ମୁଦ୍ରା ବିକ୍ରି କରି ପାରିବେ।

ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ସାଇଟ କୁ ଯାଇ ନିଜର ଆକାଉଣ୍ଟ କରନ୍ତୁ ଥରେ ଆକାଉଣ୍ଟ ହୋଇଗଲା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ସେଲର ରୂପରେ ରେଜିଷ୍ଟର କରିବାକୁ ହେବ।

ଯେମିତି ଆପଣ ରେଜିଷ୍ଟର ହୋଇଯିବେ ଆପଣ ଏଠି ନିଜ ପାଖରେ ଥିବା ମୁଦ୍ରା ର ଛବି ଅପଲୋଡ଼ କରିଦିଅନ୍ତୁ ଓ ସେହି ସେଲରେ ଲଗାଇ ଦିଅନ୍ତୁ।

ତାହେଲେ ଦେଖିଲେ ଆପଣ କେମିତି ଘରେ ବସି ଆପଣଙ୍କ ଏକଜୁଟ କରିଥିବା ପୁରୁଣା ମୁଦ୍ରା ରେ ଆପଣ ଲକ୍ଷପତି ହୋଇଗଲେ। କେତେ ଲୋକମାନେ ଏଥିରେ ପୁରୁଣା ମୁଦ୍ରାକୁ ସେଲରେ ଲଗାଇଛନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏହାର ନାବିକ ଅଟନ୍ତି ତାହେଲେ ଆପଣ ଏଠାରୁ ଏହାକୁ କିଣି ପାରିବେ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆମର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ ଏବଂ ସେୟାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ। ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମାତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *