ନିମ୍ବ କଲରା ବାବା: ଯିଏ ବଦଳାଇ ଦେଇଥିଲେ ସ୍ଟିବ ଜାବ୍ସ ଏବଂ ମାର୍କ ଜୁକରବର୍ଗଙ୍କର ଜୀବନ।

ଭାରତର ଧରିତ୍ରୀରେ ସବୁବେଳେ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ମାନଙ୍କୁ ନିଜ ଆଡକୁ ଆକର୍ଷିତ ରହି ଆସିଛି। ଦୁନିଆର ଅନେକ ବଡ଼ ଲୋକ ମାନେ ଭାରତ ଭୂମିରେ ହିଁ ନିଜର ବାସ୍ତବିକ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଗୁରୁ ପାଇଛନ୍ତି।

ଭାରତର ଆଧ୍ୟାତ୍ମ ଯୁଗରୁ ଦୁନିଆ ପାଇଁ ଆକର୍ଷଣ ଏବଂ ଜିଜ୍ଞାସାର ବିଷୟ ରହିଛି। ଭାରତରେ ସନ୍ଥ, ଯୋଗୀ ଏବଂ ଗୁରୁ ମାନଙ୍କର ଅନେକ ଚମତ୍କାରିକ କାହାଣୀ ବିଦେଶରେ ପ୍ରଚଳିତ ରହିଛି।

ଆଜି ଭାରତର ଏମିତିରେ ହିଁ ଏକ ସନ୍ଥଙ୍କ ପୁଣ୍ୟତିଥୀ ଅଟେ ଯାହାଙ୍କର ଭକ୍ତ ସମଗ୍ର ଦୁନିଆରେ ବିସ୍ତାର ହୋଇଛି। ଆମେ କହୁଛୁ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ କେଂଚିଧାମର ସନ୍ଥ ମହାତ୍ମା ନିମ୍ବ କଲରା ମହାରାଜଙ୍କ କଥା। ନିମ୍ବ କଲରା ବାବାଙ୍କ ଜନ୍ମ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଫିରୋଜବାଦ ଜିଲ୍ଲାର ଆକବରପୁର ଗାଁରେ ହୋଇଥିଲା। ୧୧ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୯୭୩କୁ ସେ ମହାସମାଧି ନେଇଥିଲେ।

ନିମ୍ବ କଲରା ବାବାଙ୍କ ଭକ୍ତ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏପଲ କମ୍ପାନୀର ସମ୍ପାଦକ ସ୍ଟିବ ଜାବ୍ସ, ଫେସବୁକର ମାଲିକ ମାର୍କ ଜୁକରବର୍ଗ, ହଲିଉଡ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଜୁଲିୟା ରାବର୍ଟସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନାଁ ଶାମିଲ ରହିଛି। ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ କେଂଚିଧାମର ବଡ଼ ମାନ୍ୟତା ରହିଛି, କୁହାଯାଏ ଯେ ଏଠାରେ ପହଞ୍ଚି ସତ ମନରେ ମନ୍ନତ ମାଗିବା ଲୋକଙ୍କର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଇଚ୍ଛା ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥାଏ।

ଏପଲ କମ୍ପାନୀର ସମ୍ପାଦକ ସ୍ଟିବ ଜାବ୍ସ ୧୯୭୪ରୁ ୧୯୭୬ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ଭ୍ରମଣ ପାଇଁ ଆସିଥିଲେ। ସେ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଭାରତ ଆସିଥିଲେ। ସେ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଏଠାକୁ ଆସିଥିଲେ ତାଙ୍କୁ ଏକ ପ୍ରକୃତ ଗୁରୁଙ୍କର ଅନୁସନ୍ଧାନ ଥିଲା। ସ୍ଟିବ ପ୍ରଥମେ ହରିଦ୍ୱାର ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ଏବଂ ଏହାପରେ ସେ କେଂଚି ଧାମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଥିଲେ। ଏଠାରେ ପହଞ୍ଚି ତାଙ୍କୁ ଜଣାପଡିଥିଲା ଯେ ବାବା ସମାଧି ନେଇ ସାରିଛନ୍ତି।

ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ ଯେ, ସ୍ଟିବକୁ ଏପଲର LOGOର ବୁଦ୍ଧି ବାବାଙ୍କ ଆଶ୍ରମରୁ ହିଁ ମିଳିଥିଲା। ନିମ୍ବ କଲରା ବାବାଙ୍କୁ କଥିତ ଭାବରେ ସେଓ ବହୁତ ପସନ୍ଦ ଥିଲା ରହି କାରଣ ଥିଲା ଯେ ସ୍ଟିବ ନିଜର କମ୍ପାନୀର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ କଟା ହୋଇଥିବା ଏପଲକୁ ଚୟନ କରାଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଏହି କାହାଣୀର ସତ୍ୟତା ବିଷୟରେ କିଛି କୁହାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ।

ବାବାଙ୍କ ସହ ଜଡିତ କାହାଣୀ ଫେସବୁକର ମାଲିକ ମାର୍କଜୁକରବର୍ଗ ୨୭ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୧୫କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେତେବେଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଫେସବୁକର ମୁଖ୍ୟାଳୟକୁ ଯାଇଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ଜୁକରବର୍ଗ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭାରତ ଭ୍ରମଣର କଥା କହିଥିଲେ। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ, ଯେତେବେଳେ ସେ ଏହି ସଂଶୟରେ ଥିଲେ ଯେ ଫେସବୁକକୁ ବିକ୍ରି କରାଯିବ କି ନାହିଁ, ସେତେବେଳେ ଏପଲର ଫାଉଣ୍ଡର ସ୍ଟିବ ଜାବ୍ସ ତାଙ୍କୁ ଭାରତର ଏକ ମନ୍ଦିରରେ ଯିବାର ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ।

ଜୁକରବର୍ଗ କହିଥିଲେ ଯେ, ସେ ଏକ ମାସ ଭାରତରେ ରହିଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ସେ ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ମଧ୍ୟ ଯାଇଥିଲେ। ଜୁକରବର୍ଗ ଆସିଲେ ତେବେ ଏଠାରେ ଏକ ଦିନ ପାଇଁ ଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ପାଗ ଖରାପ ହୋଇଯିବା କାରଣରୁ ସେ ଏଠାରେ ଦୁଇଦିନ ରହିଥିଲେ। ଜୁକରବର୍ଗ ମାନିଥାନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ ମିଳିଥିବା ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଶାନ୍ତି ପରେ ତାଙ୍କୁ ଫେସବୁକକୁ ନୂତନ ଲକ୍ଷ୍ୟସ୍ଥଳରେ ଯିବାର ଉର୍ଜା ମିଳିଥିଲା।

ହଲିଉଡର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଜୁଲିୟା ରାବର୍ଟସ ୨୦୦୯ରେ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ଆପଣେଇ ନେଇଥିଲେ। ସେ ଫିଲ୍ମ “ଇଟ, ପ୍ରେ, ଲବ”ର ଶୁଟିଙ୍ଗ ପାଇଁ ଭାରତ ଆସିଥିଲେ। ଜୁଲିୟା ରାବର୍ଟସ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଏହି ଖୁଲାସା କରିଥିଲେ ଯେ, ସେ ନିମ୍ବ କଲରା ବାବାଙ୍କର ଫୋଟୋରୁ ଏତେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲେ ଯେ, ସେ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ଆପଣେଇବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି କରିନେଇଥିଲେ। ଜୁଲିୟା ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ପାଳନ କରୁଛନ୍ତି। ସେ ନିଜର ସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ତିନୋଟି ପିଲାଙ୍କ ସହିତ ମନ୍ଦିରରେ ପାର୍ଥନା କରବାକୁ ମଧ୍ୟ ଯାଉଛନ୍ତି।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତାମତ କଣ ଆମକୁ କମେନ୍ଟ ରେ ନିଶ୍ଚିନ୍ତ ଜଣାନ୍ତୁ ଏବଂ ଯଦି ଆମର ଏହି ଲେଖା ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଲାଇକ ଶେୟାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ | ଏମିତି ପ୍ରିତିଦିନ ନୂଆ ନୂଆ ଦେଶ ବିଦେଶର ଖବର ସହ ମନରଞ୍ଜନ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ଜ୍ୟୋତିଷ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ଫେସବୁକ ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *