ପିଏମ ମୋଦୀ ଙ୍କ ମାଗିବା ପରେ ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ ଦେବା ପାଇଁ ରାଜି ହୋଇଗଲେ କିସାନ? ଖୁସି ହୋଇଗଲେ ପିଏମ…

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି ରେ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସ ଜରିଆରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଙ୍କ ତରଫ ରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଆତ୍ମ ନିର୍ଭରଶୀଳ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ରୋଜଗାର ଅଭିଯାନ କୁ ସବୁଜ ପତାକା ଦେଖାଇଛନ୍ତି । ଏହି ଅଭିଯାନ ର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ରେ ସ୍ଥାନୀୟ ସ୍ତର ରେ ଯେଉଁ ମାନଙ୍କ ର କାମ ଜରୁରୀ ତାଙ୍କୁ କୌଣସି ସଂସ୍ଥା ସହ ଯୋଡ଼ି ରୋଜଗାର ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବା ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କେବଳ ଏହି ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରି ନାହାଁନ୍ତି ତା ସହ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସି ମାଧ୍ୟମରେ ସାଧାରଣ ଜନତା ଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁଥିବାର ନଜର କୁ ଆସିଛି । ଯେଉଁ ଜିଲ୍ଲା ର ଲୋକ ଙ୍କ ସହ ପିଏମ ମୋଦୀ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିଛନ୍ତି ସେଥିରୁ ଜାଲୌନ , ସଂତକବୀରନଗର , ବହରାଇଚ , ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ନଗର ଓ ଗୋଡା ସାମିଲ ଥିଲେ ।

ବହରାଇଚ ର କୃଷକ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା

କଥାବାର୍ତ୍ତା ର କ୍ରମରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଙ୍କ କଥା ବହରାଇଚ ର ତିଲକରାମ ନାମକ କୃଷକ ସହ ହେଲା । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କୃଷକ ଙ୍କୁ କହିଲେ ଆପଣଙ୍କ ପଛରେ ଏହି ବଡ଼ ବଙ୍ଗଳା ଦିଶୁଛି । ଏହା ଉପରେ ତିଲକରାମ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଙ୍କ ପରିଭାଷା କୁ ବ୍ୟକ୍ତ କରି କହିଲେ କି ଏହା ଆପଣଙ୍କ ର ଅଟେ । ଆବାସ ଯୋଜନା ରେ ଏହା ଆମକୁ ମିଳିଛି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଏକ ଝୁପୁଡି ଘରେ ରହୁଥିଲେ ।

ଏହା ଉପରେ ପିଏମ ମୋଦୀ ତାଙ୍କୁ ପଚାରିଲେ କି ତାଙ୍କୁ କ’ଣ ଦେବେ ? କୃଷକ କୌଣସି ଡେରି ନ କରି ତୁରନ୍ତ ଜବାବ ଦେଲେ କି ଆପଣ ତାଙ୍କ ବୟସ ଯେତେ ସେତେ ଦିନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇ ରୁହନ୍ତୁ । ଏହା ଶୁଣି ପିଏମ ମୋଦୀ ଙ୍କ ମୁହଁରେ ହସ ଆସିଥିଲା ଓ ସେ ତିଲକରାମ ଙ୍କୁ କହିଲେ କି ଆପଣ ପ୍ରତିବର୍ଷ ତାଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିବେ ଓ ପିଲାଙ୍କ ପଢା ବିଷୟରେ କହିବେ ।

ଗୋରଖପୁର ର ନାଗେନ୍ଦ୍ର ସେ ସମ୍ବାଦ

ସେହି ଭଳି ସେ କରୋନା ଭାଇରସ ପାଇଁ ଅହମଦାବାଦ ରୁ ଗୋରଖପୁର କୁ ଫେରି ଆସିଥିବା ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ ନାଗେଦ୍ର ଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କୁ ପଚାରିଲେ କି ଅହମଦାବାଦ ରେ ଆପଣ କେତେ ରୋଜଗାର କରୁଥିଲେ । ଏହା ଉପରେ ନାଗେଦ୍ର କହିଲେ କି ସେ ୭ ରୁ ୮ ହଜାର ଟଙ୍କା ମାସ କୁ ମିଳୁଥିଲା । ପିଏମ ମୋଦୀ ସେତେବେଳେ ନାଗେଦ୍ର ଙ୍କୁ କହିଥିଲେ କି ବରାଦ ୟୁପି ବ୍ୟାଙ୍କ ରୁ ନିଜର ଋଣ ନେଇ ମଇଁଷି ପାଳନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଋଣ ସମୟରେ ଶୁଝି ଦେବେ । ଟୀକାକରଣ ନିହାତି କରାଇବେ ।

ସାଥିରେ ନାଗେଦ୍ର ଙ୍କୁ ପିଏମ ମୋଦୀ ପଶୁପାଳନ ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା କିଷାନ କ୍ରେଡିଟ ଯୋଜନା ର ଲାଭ ଉଠାଇବା କୁ ଉପଦେଶ ଦେଇ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ କି ଏହା ଦ୍ବାରା ଆପଣଙ୍କୁ କମ ସୁଧ ରେ ଋଣ ମିଳିପାରିବ । ଗୋଡା ର ବିନୀତା ନାମକ ଏକ ମହିଳା ସହ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହେଲେ , ଯିଏ ତାଙ୍କୁ କହିଲେ କି ଏକ ମହିଳା ଗୋଷ୍ଠୀ ଗଠନ କରି ଏକ ନର୍ସରୀ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ଓ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ର ସଞ୍ଚୟ ଏହା ପାଇଁ କରି ପାରୁଛନ୍ତି ।

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ର ପ୍ରଂଶସା

କରୋନା ଭାଇରସ ସହ ଲଢାଇ ମାମଲା ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ସହ ବଡ଼ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି କି ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ନିଜେ ଦୁନିଆ ର ବହୁତ ଦେଶ ଠାରୁ ବହୁତ ବଡ଼ ରାଜ୍ୟ ଅଟେ । ଏହା ପରେ ମଧ୍ୟ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା କୁ ଯେଉଁ ଭଳି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଛନ୍ତି ତାହା ବହୁତ ଅଦ୍ଭୁତ ଓ ପ୍ରେରଣା ଦେଇଥାଏ ।

ପିଏମ୍ ମୋଦୀ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି କି ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ସରକାର ଯେଉଁ ଭଳି ଭାବରେ କରୋନା ଭାଇରସ ସହ ଲଢାଇ କରିବା ପାଇଁ ପରିଶ୍ରମ କରିଛି ତାହା ଫଳରେ ଅତିକମ ରେ ୮୫ ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇ ପାରିଛି । ନିଜର ନାଗରିକ ଙ୍କ ଜୀବନ କୁ ବଞ୍ଚାଇ ନେବା ବହୁତ ସନ୍ତୋଷ ଦେଇଥାଏ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *