ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ପିଲା ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଗର୍ଭନିରୋଧନର ସ୍ଥାୟୀ ଉପାୟ ଜାଣନ୍ତୁ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୋକମାନେ ଅଧିକ ପିଲା ଜନ୍ମ କରିବାକୁ ଚାହୁନଥିବା ବେଳେ ପରିବାର ଯୋଜନା ବିଷୟରେ ଅଧିକ ସଚେତନ ହେଉଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଲୋକେ ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ପିଲା ଜନ୍ମ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି।ମହିଳା ନିରାକରଣ ପରିବାର ଯୋଜନା ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ବଡ ପଦ୍ଧତି ଭାବ ବିବେଚନା କରାଯାଇଥାଏ ଏବଂ ଏହା ବିଷୟରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ମହିଳା ଭାସେକ୍ଟୋମି ଅର୍ଥାତ୍ ଟ୍ୟୁବଲ୍ ଲିଗେସନ୍ କଥା କହିରଖୁଛୁ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ମହିଳା ବନ୍ଧ୍ୟାକରଣ କଣ?

ଗର୍ଭଧାରଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଚିରସ୍ଥାୟୀ ପ୍ରକ୍ରିୟା। ଫଲୋପିଆନ୍ ଟ୍ୟୁବ୍ ଅବରୋଧ କରାଯାଇଛି ଯେଉଁଥିରେ ମହିଳା ଗର୍ଭଧାରଣ କରନ୍ତି ନାହିଁ।୪୦ରୁ ୪୪ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ମହିଳାମାନେ ଅଧିକ ନିରୂପଣ କରନ୍ତି।ଏହା ଦୁଇ ପ୍ରକାରର ନିରୂପଣ ଅଛି ଗୋଟେ ସର୍ଜିକାଲ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ଅଣ ସର୍ଜିକାଲ୍ ଅଟେ।

ମହିଳାମାନଙ୍କୁ କେତେବେଳେ ଗର୍ଭ ନିରୋଧ କରିବା ଉଚିତ?

ଯଦି ଆପଣ ଗର୍ଭବତୀ ହେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ ଗର୍ଭନିରୋଧନର ଏକ ସ୍ଥାୟୀ ପଦ୍ଧତି ଖୋଜୁଛନ୍ତି କିମ୍ବା ମା ହେବା ପରେ ପିଲା ଚାହୁଁ ନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଗର୍ଭ ନିରୋଧ କରିପାରିବେ। ଏଥିସହ,୩୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ମହିଳା ଯେଉଁମାନେ ଗର୍ଭବତୀ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କରନ୍ତି କିମ୍ବା ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଭଳି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥାରେ ପୀଡିତ, ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ବନ୍ଧ୍ୟାକରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ।

ମହିଳା ବନ୍ଧ୍ୟାକରଣ କିପରି କରାଯାଏ।

ନିରାକରଣ ପୂର୍ବରୁ ଡାକ୍ତରମାନେ ପେଟ ଏବଂ ପେଲଭିକ୍ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତି ଯେ ମହିଳାଙ୍କୁ PCOD ପରି କୌଣସି ଅସୁବିଧା ଅଛି କି ନାହିଁ।ଏହାର ଚିକିତ୍ସା ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ବନ୍ଦ ହୋଇପାରିବ।

ଟ୍ୟୁବେକ୍ଟୋମିରେ, ନାଭି ଚାରିପାଖରେ ଏକ ଛୋଟ କଟା ରଖାଯାଏ ଏବଂ ତା’ପରେ ଏକ ପତଳା ବାଡ଼ିରେ ଲଗାଯାଇଥିବା କ୍ୟାମେରାକୁ କଟା ସହିତ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥାଏ।ଏହି ଉପକରଣକୁ ଲାପାରୋସ୍କୋପ୍ କୁହାଯାଏ।

ଏହି ବାଡିରେ ଥିବା କ୍ୟାମେରା ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଫଲୋପିଆନ୍ ଟ୍ୟୁବ୍ ଦେଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ଡାକ୍ତର ଫାଲୋପିଆନ୍ ଟ୍ୟୁବ୍କୁ ଅଧା କରି ଉଭୟ ମୁଣ୍ଡରେ ଏକତ୍ର ବାନ୍ଧି ପାରିବେ।ଫାଲୋପିଆନ୍ ଟ୍ୟୁବ୍ ଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଏକତ୍ର ବାନ୍ଧି ଏକ କ୍ଲିପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଅବରୋଧ କରାଯାଇପାରେ।କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ,ଡାକ୍ତର ପୁରା ଫାଲୋପିଆନ୍ ଟ୍ୟୁବ୍କୁ ବାହାର କରିପାରନ୍ତି।

ମହିଳା ଗର୍ଭଧାରଣର ଲାଭ ଏବଂ ବିପଦ କାରଣଗୁଡିକ।

ଗର୍ଭନିରୋଧକ ଔଷଧର ସାଇଡ ଇଫେକ୍ଟ ଅଛି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗର୍ଭନିରୋଧକ ପଦ୍ଧତିର ମଧ୍ୟ କୌଣସି ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ନାହିଁ।ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଟ୍ୟୁବଲ୍ ଲିଗେସନ୍ ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ପଦ୍ଧତି।ମହିଳାଙ୍କ ସେକ୍ସ ଡ୍ରାଇଭ୍ ଏବଂ ହରମୋନ୍ ଉପରେ ଏହାର କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପଡେ ନାହିଁ।ଯେଉଁ ମହିଳାମାନେ ଗର୍ଭଧାରଣ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି,ସେମାନେ ବନ୍ଧ୍ୟାକରଣ କରିପାରିବେ ଏବଂ ଏହା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଗର୍ଭନିରୋଧକ ବଟିକା କିମ୍ବା କଣ୍ଡୋମ ବ୍ୟବହାର କରିବାର ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ।

ଏହି ପ୍ରଣାଳୀ ପାଇଁ କୌଣସି ବିପଦ କାରଣ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ତଥାପି ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କେତେକ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ, ଯେପରିକି ପେଟରେ ପ୍ରବଳ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ସିଲେଇରୁ ରକ୍ତସ୍ରାବ, ଯୋନୀ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ, ଜ୍ୱର, ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ଇତ୍ୟାଦି।

ମହିଳା ବନ୍ଧ୍ୟାକରଣର କ୍ଷତି

ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିନିଷର ଏହାର ସୁବିଧା ଏବଂ ଅସୁବିଧା ଅଛି।ସେହିଭଳି, ମହିଳା ବନ୍ଧ୍ୟାକରଣରେ ମଧ୍ୟ କିଛି ଅସୁବିଧା ହୋଇପାରେ। ଗର୍ଭଧାରଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ସ୍ଥାୟୀ ପ୍ରକ୍ରିୟା ହୋଇଥିବାରୁ ମହିଳାମାନେ ଏହି ଅପରେସନ୍ ପରେ ମା ହୋଇପାରିବେ ନାହିଁ।

ଯଦି ଜଣେ ମହିଳା ବନ୍ଧ୍ୟାକରଣ ପରେ ମଧ୍ୟ ଗର୍ଭବତୀ ହୁଅନ୍ତି,ତେବେ ସେମାନଙ୍କର ଏକ୍ଟୋପିକ୍ ଗର୍ଭଧାରଣର ବିପଦ ବହୁତ ଅଧିକ ଥାଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *