ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ୯ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ନେଇ ପଳାଇ ଯାଇଥିବା ବିଜୟ ମାଲ୍ୟା କରିଥାନ୍ତି ଏହି ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ନକଲ, ଦେଖନ୍ତୁ ଫୋଟୋ।

ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ୯ ହଜାର କୋଟିର ଋଣ ନେଇ ବିଦେଶ ପଳାଇ ଯାଇଥିଲେ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟା ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଫେରାଇ ଅଣାଯାଇ ପାରି ନାହିଁ। ମଦ କାରବାର ଏବଂ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିବା କିଙ୍ଗଫିସର ଏୟାର ଲାଇନ୍ସଙ୍କ ମାଲିଲ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟା ଲଣ୍ଡନରେ ମାନ ସମ୍ମାନ ସହିତ ରହୁଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ବିଳାସ ବ୍ୟାସନରେ କୌଣସି ହ୍ରାସ ଆସିନାହିଁ। ସେହିପରି ଭାରତୀୟ ଏଜେନ୍ସି ଗୁଡିକରେ ତାଙ୍କୁ ଫେରସ୍ତ ଆଣିବାରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଚେଷ୍ଟା ଅସଫଳ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି।

କୁହାଯାଏ ଯେ, ବିଜୟ ମାଲ୍ୟା ବ୍ରିଟେନର ଆରବପତି ବ୍ୟବସାୟୀ ରିଚର୍ଡ ବ୍ରେନସନଙ୍କ ଜୀବନଶୈଳୀର ନକଲ କରିଥାନ୍ତି। ରିଚର୍ଡ ବ୍ରେନ୍ସ ବର୍ଜିନ ଗ୍ରୁପର ନିର୍ମାତା ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କର ୪୦୦ରୁ ଅଧିକ କମ୍ପାନୀ ରହିଛି। ୭୦ ବର୍ଷର ହୋଇଥିବା ରିଚର୍ଡ ବ୍ରେନସନଙ୍କ ବିଷୟରେ କୁହାଯାଇଥାଏ ଯେ ସେ ଭାରତୀୟ ମୂଳ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ସୂଚନା ମିଳିଛି ଯେ, ତାଙ୍କର ପୂର୍ବଜ ୧୭୯୩ରେ ତାମିଲନାଡୁର କଡଲୋରରେ ରହୁଥିଲେ।

ରିଚର୍ଡ ବ୍ରେନସନଙ୍କ କମ୍ପାନୀ ବର୍ଜିନ ଆଟଲାଂଟିକରେ ପୁନେ-ମୁମ୍ବାଇ ମାର୍ଗରେ ଉଚ୍ଚଲୋକପ୍ରିୟ ନେଟୱର୍କ ଠିଆ କରିବା ପାଇଁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାର ସହ ଏକ ଚୁକ୍ତି କରିଥିଲେ। ୧୯୭୦ ଦଶକରେ ସ୍ଥାପିତ କରାଯାଇଥିବା ତାଙ୍କର ବର୍ଜିନ ଗ୍ରୁପର ୪୦୦ କମ୍ପାନୀ ଗୁଡିକର ନେଟୱର୍କ ୪୧୦ କୋଟି ଡଲାରରୁ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ଅଟେ। ବିଳାସ ବ୍ୟାସନର ଜୀବନଶୈଳୀର ମାମଲାରେ ଦୁନିଆର କମ ବ୍ୟବସାୟୀ ହିଁ ତାଙ୍କର ମୁକାବିଲା କରି ପାରିବେ। ଫୋଟୋରେ ଦେଖନ୍ତୁ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟା କିପରି ରିଚର୍ଡ ବ୍ରେନସନଙ୍କ ନକଲ କରୁଛନ୍ତି।

ବେହିସାବ ଟଙ୍କା ଉଡାଇଥାନ୍ତି ମାଲ୍ୟା:

ବିଜୟ ମାଲ୍ୟା ନିଜର ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ଜୀବନଶୈଳୀ ଏବଂ ବ୍ୟୟ ବହୁଳ ବ୍ୟାସନରେ ବେହିସାବ ଟଙ୍କା ଉଡାଇଥାନ୍ତି। ବିଜୟ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ମଦର ବ୍ୟବସାୟ ବହୁତ ଭଲ ଚାଲୁଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ସେ କିଙ୍ଗଫିସର ଏୟାର ଲାଇନ୍ସ ଠିଆ କରିଥିଲେ ତେବେ ରିଚର୍ଡ ବ୍ରେନସନର ନକଲ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥିଲା। ସେ ଏତେ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଉଡାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଋଣର ମାତ୍ରା ଲଗାତର ବଢ଼ିବାରେ ହିଁ ଲାଗିଥିଲା। ଏହି ଫୋଟୋରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଦେଖାଯାଇ ପାରିବ ଯେ, ବିଜୟ ମାଲ୍ୟା କେଉଁ ପ୍ରକାରର ବ୍ରେନସନଙ୍କ ନକଲ କରୁଛନ୍ତି।

ବ୍ରେନସନଙ୍କ ଷ୍ଟାଇଲକୁ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ ନକଲ:

ବିଜୟ ମାଲ୍ୟା କିଙ୍ଗଫିସର ଏୟାରଳାଇନ୍ସ ସ୍ଥାପିତ କରିବା ପରେ ରିଚର୍ଡ ବ୍ରେନସନଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଷ୍ଟାଇଲକୁ ନକଲ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଥିଲେ। ସେ କିଙ୍ଗଫିସର ଏୟାରଳାଇନ୍ସର ଫ୍ଲାଇଟ ଅଟେଣ୍ଡେନ୍ସ ଏବଂ ଅନ୍ୟର ଷ୍ଟାଫଙ୍କ ଡ୍ରେସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନକଲ କରିଥିଲେ ଏବଂ ବ୍ରେନସନଙ୍କ ପରି ତାଙ୍କ ସହିତ ଫୋଟୋ ଶୁଟ କରାଇବାକୁ ଲାଗିଲେ।

ଏୟାରକ୍ରାଫ୍ଟର ଡିଜାଇନ ମଧ୍ୟ ଏକପ୍ରକାରର:

ବିଜୟ ମାଲ୍ୟା ରିଚର୍ଡ ବ୍ରେନସନଙ୍କ ଏହି ସୀମା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବିତ ଥିଲେ ଯେ ସେ କିଙ୍ଗଫିସର ଏୟାରଳାଇନ୍ସର ଏୟାରକ୍ରାଫ୍ଟର ଡିଜାଇନ ମଧ୍ୟ ବର୍ଜିନ ଗ୍ରୁପର ଏୟାର ଲାଇନ୍ସର ପ୍ଲେନ ଭଳି ହିଁ ରଖିଥିଲେ।

ମହିଳା ଷ୍ଟାଫଙ୍କ ସହିତ ବ୍ରେନସନ:

ରିଚର୍ଡ ବ୍ରେନସନଙ୍କ ବିଳାସ ବ୍ୟାସନ ଦୁନିଆ ସାରା ପ୍ରସିଦ୍ଧ ରହିଛି। ସେ ନିଜର ଷ୍ଟାଫଙ୍କ ସହିତ ବହୁତ ମୌଜ ମସ୍ତି କରୁଥିଲେ। ଏହି ଫୋଟୋରେ ବର୍ଜିନ ଏୟାରଲାଇନ୍ସର ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସେବାର ମହିଳା ଷ୍ଟାଫଙ୍କ ସହିତ ରିଚର୍ଡ ବ୍ରେନସନ ଦେଖା ଯାଉଛନ୍ତି। ବିଜୟ ମାଲ୍ୟା ତାଙ୍କର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଷ୍ଟାଇଲ ଷ୍ଟେଟମେଣ୍ଟର ନକଲ କରିଥିଲେ।

ସମୁଦ୍ର ତଟରେ ବନାଇଥିଲେ ଏକପ୍ରକାରର କୋଠା:

ରିଚର୍ଡ ବ୍ରେନସନଙ୍କ ପରି ବିଜୟ ମାଲ୍ୟା ସମୁଦ୍ର କୂଳରେ କୋଠା ବନାଇଛନ୍ତି। ବିଜୟ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ପାଖରେ ମଧ୍ୟ ଟଙ୍କାର ଅଭାବ ନଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସେ ବ୍ରେନସନଙ୍କ ସହ ତୁଳନା କରି ପାରିବେ ନାହିଁ।

ଏକ ପ୍ରକାରର ଜେଟ:

ବିଜୟ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ଅନେକ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜେଟ ରହିଛି। ତାଙ୍କର ଏହି ଜେଟ ରିଚର୍ଡ ବ୍ରେନସନଙ୍କ ଜେଟ ପରି ହିଁ ଅଟେ। ଫୋଟୋରେ ଉଭୟ ଜେଟ ନଜର ଆସୁଛି। ଉପରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ଜେଟ ରିଚର୍ଡ ବ୍ରେନସନଙ୍କର ଅଟେ।

କାର ରେସିଙ୍ଗ:

ରିଚର୍ଡ ବ୍ରେନସନ ଏବଂ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟା ଉଭୟ ପ୍ରଫେସନାଲ କାର ରେସିଙ୍ଗର ସୌକିନ ଅଟନ୍ତି। ଏହି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଷ କାର ରେସିଙ୍ଗର ଇଭେଣ୍ଟ ଆୟୋଜିତ କରିଥାନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ଶହ ଶହ କୋଟିର ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ଆସିଥାଏ। କୁହାଯାଏ ଯେ, ଏହି ସୌକ ମଧ୍ୟ ବ୍ରେନସନଙ୍କ ଦେଖାଦେଖି ଆପଣେଇଥିଲେ ମାଲ୍ୟା।

ଉଭୟଙ୍କର ହେଉଛି ରଙ୍ଗୀନ ମିଜାଜ:

ବ୍ରେନସନ ବହୁତ ରଙ୍ଗୀନ ମିଜାଜର ମଣିଷ ଅଟନ୍ତି। ଏମାନଙ୍କର ବିଳାସର କାହାଣୀ ପୁରା ଦୁନିଆରେ ବିସ୍ତାର ରହିଛି। ନିଜର ଏୟାରଲାଇନ୍ସର ସୁନ୍ଦର ଝିଅ ମାନଙ୍କ ସହିତ ଏମାନେ ଖୋଲାଖୋଲି ରୋମାନ୍ସ କରୁଥିବାର ଦେଖା ଯାଇ ପାରିବ। ମାଲ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଏହି ମାମଲାରେ ତାଙ୍କର ନକଲ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଟିକେ ହେଲେ ପଛକୁ ହଟି ନଥିଲେ।

ମସ୍ତିରେ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ଠାରୁ ଆଗରେ ବ୍ରେନସନ:

ନିଜର ଏୟାରଲାଇନ୍ସ ଷ୍ଟାଫଙ୍କ ସହିତ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବରେ ମୌଜ ମସ୍ତି କରିବା ଏବଂ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଟଙ୍କା ଉଡାଇବା ବ୍ରେନସନଙ୍କ ଅଭ୍ୟାସରେ ଶାମିଲ ଅଟେ। ଏହି ମାମଲାରେ ମାଲ୍ୟା ବ୍ରେନସନଙ୍କୁ ନିଜର ଆଇଡ଼ିଆଲ୍ ମାନିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରି ହିଁ ମୌଜ ମସ୍ତି କରବାକୁ ଲାଗିଲେ, କିନ୍ତୁ ମସ୍ତିଖୋରରେ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ଠାରୁ ଆଗରେ ରହିଛନ୍ତି ବ୍ରେନସନ। ଏହି ମାମଲାରେ ମାଲ୍ୟା ତାଙ୍କର ତୁଳନା କରି ପାରିବେ ନାହିଁ।

ଷ୍ଟାଫଙ୍କ ସହିତ ମସ୍ତିର ମୁହୂର୍ତ୍ତ:

ନିଜର ଏୟାରଳାଇନ୍ସ ଷ୍ଟାଫଙ୍କ ସହିତ ମସ୍ତି ସମୟ ବିତାଇଥାନ୍ତି ବ୍ରେନସନ। ତାଙ୍କର ଦେଖାଦେଖି ମାଲ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଏମିତି ହିଁ କରିବା ଅରମ୍ଭ କରିଦେଇଥିଲେ। ଋଣରେ ବୁଡି ଯାଇଥିବା ଏବଂ ପଳାୟନ କରିଥିବା ଜୀବନ ବ୍ୟତୀତ କରିବା ପରେ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ମୌଜ ମସ୍ତିରେ କୌଣସି ହ୍ରାସ ଆସି ନଥିଲା।

ଖିଲାଡ଼ି ସ୍ୱଭାବର ଅଟନ୍ତି ବ୍ରେନସନ:

ବ୍ରେନସନ ବହୁତ ଖିଲାଡ଼ି ସ୍ୱଭାବର ଅଟନ୍ତି। ବର୍ଜିନ ଆମେରିକାର ଏକ ଇଭେଣ୍ଟରେ ସେ ନିଜର ଏୟାରଳାଇନ୍ସର ମହିଳା ଷ୍ଟାଫଙ୍କ ସହିତ ମୌଜ ମସ୍ତି କରୁଛନ୍ତି। ନିଜର ଏହି ରଙ୍ଗୀନ ମିଜାଜ କାରଣରୁ ଦୁନିଆ ସାରା ସେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅଟନ୍ତି। ମାଲ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଏହି ମାମଲାରେ ତାଙ୍କର ପୂର୍ଣ୍ଣ ନକଲ କରିଥିଲେ। କିଙ୍ଗଫିସର ଏୟାରଳାଇନ୍ସର ମହିଳା ଷ୍ଟାଫଙ୍କ ସହିତ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ଫୋଟୋ ଶୁଟ ଏହାର ସାକ୍ଷୀ ଦେଇଥାନ୍ତି।

ମୌଜ ମସ୍ତି ପୂର୍ଣ୍ଣ ଜୀବନ:

ବ୍ରେନସନଙ୍କ ଜୀବନ ମୌଜ ମସ୍ତି ପୂର୍ଣ୍ଣ ରହିଛି। ମୌକା କୌଣସି ହେଉ ନା କାହିଁକି ସେ ନିଜର ଷ୍ଟାଫଙ୍କ ସହିତ ରୋମାନ୍ସ ଏବଂ ମୌଜ ମସ୍ତିର କୌଣସି ମୌକା ଛାଡ଼ନ୍ତି ନାହିଁ । ତାଙ୍କର ମହିଳା ଷ୍ଟାଫ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ବହୁତ ଉପଭୋଗ କରିଥାନ୍ତି। ବିଜୟ ମାଲ୍ୟା ଯେତେବେଳେ କିଙ୍ଗଫିସର ଏୟାରଳାଇନ୍ସର ପ୍ରାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ, ତେବେ ତାଙ୍କର ହିଁ ନକ୍ସା ପଥ ଉପରେ ଚାଲିଥିଲେ। ଏହା ଭିନ୍ନ କଥା ଯେ ଭାଗ୍ୟ ତାଙ୍କର ସହାୟକ ହୋଇ ନଥିଲା ଏବଂ କମ୍ପାନୀ ବୁଡି ଯାଇଥିଲା।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତାମତ କଣ ଆମକୁ କମେନ୍ଟ ରେ ନିଶ୍ଚିନ୍ତ ଜଣାନ୍ତୁ ଏବଂ ଯଦି ଆମର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଲାଇକ ଶେୟାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ | ଏମିତି ପ୍ରିତିଦିନ ନୂଆ ନୂଆ ଦେଶ ବିଦେଶର ଖବର ସହ ମନରଞ୍ଜନ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ଜ୍ୟୋତିଷ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ଫେସବୁକ ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *