ମାସିକ ଋତୁସ୍ରାବ ସମୟରେ ଏହି ସଙ୍କେତକୁ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଅଣଦେଖା, ଆଗକୁ ଯାଇ ହୋଇପାରେ ବନ୍ଧ୍ୟାକରଣର ସମସ୍ୟା

ପଲିସିଷ୍ଟିକ୍ ଓଭାରି ସିଣ୍ଡ୍ରୋମକୁ ସାଧାରଣ ଭାଷା (PCOS) କୁହାଯାଇଥାଏ। ଏହାକୁ ପଲିସିଷ୍ଟିକ ଓଭାରି ଡିସଅର୍ଡର (PCOD) ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଥାଏ। ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସମସ୍ୟା ମହିଳାମାନଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢିଯାଇଛି। ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସ PCOS ସଚେତନତା ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ। PCOS ଏକ ଗମ୍ଭୀର ହର୍ମୋନ ସମସ୍ୟା ଅଟେ ଯେଉଁ କାରଣରୁ ମେଟାବୋଲିକ ଏବଂ ପ୍ରଜନନ ସମ୍ବନ୍ଧୀ ସମସ୍ୟା ଆସିଥାଏ। PCOS ସମସ୍ୟା ଅନେକ ମହିଳା ଏବଂ ଝିଅ ମାନଙ୍କୁ ପାଖରେ ମିଳିଥାଏ କିନ୍ତୁ ଏବିଷୟରେ ବହୁତ କମ ଲୋକଙ୍କୁ ଜଣା ପଡିଥାଏ।

PCOS କଣ ହୋଇଥାଏ- PCOSର ମହିଳା ମାନଙ୍କୁ ଶରୀରରେ ସାମାନ୍ୟର ତୁଳନାରେ ବହୁତ ଅଧିକ ହର୍ମୋନ ତିଆରି ହୋଇଥାଏ। ହର୍ମୋନରେ ଏହି ଅସନ୍ତୁଳିତ କାରଣରୁ ଏକ ଓବୁଲେଶନ ହୋଇଥାଏ ଯେଉଁ କାରଣରୁ ମାସିକ ଋତୁସ୍ରାବ ନିୟମିତ ରହି ନଥାଏ। ଆଗକୁ ଯାଇ ଏହାଦ୍ବାରା ଗର୍ଭ ଧାରଣରେ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ୟା ଆସି ଯାଇଥାଏ। ୨୦ରୁ ୩୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଏହି ସମସ୍ୟା ଅଧିକ ମିଳିଥାଏ। PCOSର ଓଭରି ଉପରେ ବହୁତ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ ଯେଉଁ କାରଣରୁ ମହିଳା ମାନଙ୍କ ପ୍ରଜନନ ଅଙ୍ଗ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଏ। ପ୍ରଜନନ ଅଙ୍ଗ ହିଁ ଶରୀରରେ ଏଷ୍ଟ୍ରୋଜେନ ଏବଂ ପ୍ରୋଜେଷ୍ଟେରୋନ ହର୍ମୋନ ବନାଇଥାଏ ଯାହା ପିରିୟଡ଼କୁ ସନ୍ତୁଳିତ ରଖିଥାଏ।

PCOSର ଲକ୍ଷଣ: ମେୟୋ କ୍ଲିନିକ ଅନୁସାରେ, ପିସିଓଏସର ଲକ୍ଷଣ ପ୍ରଥମେ ମାସିକ ଧର୍ମର ସମୟର ପାଖାପାଖି ବିକଶିତ ହୋଇଥାଏ। କେବେ କେବେ ଏହି ସମସ୍ୟା ଏକ ବୟସ ସହିତ ଓଜନ ବଢିବାରୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ। ପିସିଓଏମର ଲକ୍ଷଣ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମହିଳାଙ୍କୁ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ହୋଇଥାଏ।

ଅନିୟମିତତା ମାସିକ ଋତୁସ୍ରାବ: ଅନିୟମିତତା କିମ୍ବା ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯନ୍ତ୍ରଣା ସହିତ ମାସିକ ଋତୁସ୍ରାବର ରହିବା PCOSର ସବୁଠୁ ସାଧାରଣ ସଂକେତ ଅଟେ। ଯେମିତି ବର୍ଷରେ ୯ ମାସିକ ଋତୁସ୍ରାବର କମ ହେବା, ଦୁଇଟି ମାସିକ ଋତୁସ୍ରାବ ମଧ୍ୟରେ ୩୫ ଦିନରୁ ଅଧିକ ଅନ୍ତରାଳ ଏବଂ ଅସାମାନ୍ୟ ରୂପରେ ବହୁତ ଅଧିକ ମାସିକ ଋତୁସ୍ରାବ ହେବା।

ଅତିରିକ୍ତ ଆଣ୍ଡ୍ରୋଜେନ: ମହିଳାମାନଙ୍କ ଠାରେ ଅନେକଥର ହର୍ମୋନ ଅସନ୍ତୁଳନର (ପୁରୁଷ ସମ୍ବନ୍ଧିତ ହର୍ମୋନର ଅଧିକ ମିଳିବା) କାରଣରୁ ମୁହଁ ଏବଂ ଶରୀରରେ ଆବଶ୍ୟକତା ଠାରୁ ଅଧିକ ଆସିବାକୁ ଲାଗିଥାଏ ଏବଂ କେବେ କେବେ ମୁହଁରେ ବହୁତ ବ୍ରଣ ଦେଖାଯାଇଥାଏ। କେବେ କେବେ ଚନ୍ଦାପଣର ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଆସିପାରେ। ଏହି ସମସ୍ତ PCOSର ସଂକେତ ହୋଇପାରେ।

ପଲିସିଷ୍ଟିକ୍ ଓଭାରି: ଏହି ସ୍ଥିତିରେ ଓଭରୀ ଅର୍ଥାତ ଡିମ୍ବାଶୟ ବଢିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥାଏ ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଡିମ୍ବର ଚତୁରପର୍ଶ୍ୱରୁ ଫଳିକଲର ସଂଖ୍ୟା ବଢିବାକୁ ଲାଗିଥାଏ ଏବଂ ଓଭରୀ ଠିକ ଭାବରେ କାମ କରି ପାରି ନଥାଏ। ମୋଟା ଲୋକଙ୍କ ଠାରେ ଏହି ସମସ୍ୟା ଅଧିକ ଗମ୍ଭୀର ହୋଇଯାଇଥାଏ।

ଶରୀରରେ ଇନସୁଲିନର ଅଭାବ- ଇନସୁଲିନ ଏପରି ଏକ ହର୍ମୋନ ଯାହା ଶରୀରରେ ପାଚନ ତନ୍ତ୍ରକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ମିଳୁଥିବା ସୁଗାରକୁ ବନାଇବାରେ ସାହଯ୍ୟ କରିଥାଏ। PCOS ହେବାରୁ ମହିଳାମାନଙ୍କ ଠାରେ ଇନସୁଲିନ ତିଆରି ହେବା ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥାଏ ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଶରୀରରେ ଅତିରିକ୍ତ ଚାପ ପଡିଥାଏ। ଏହି ଚାପ କାରଣରୁ ଓଭରୀ ପୁରୁଷଙ୍କର ହର୍ମୋନ ବାହାର କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥାଏ।

ବଂଶଗତ: PCOS କୌଣସି ନୂତନ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ ନୁହେଁ, ଏହାକୁ ସହଜରେ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇପାରିବ। ଯଦି ପରିବାରରେ କାହାକୁ ମେଦବହୁଳତା ଏବଂ ମଧୁମେହରେ ସମସ୍ୟା ରହିଛି ତେବେ PCOS ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବଢି ଯାଇଥାଏ। ଏହାଛଡା ମେଦବହୁଳତା କାରଣରୁ ଶରୀରରେ ହେଉଥିବା ଫୁଲା ମଧ୍ୟ ଏହାର ଏକ କାରଣ ଅଟେ।

PCOS କାରଣରୁ ଆସିଥିବା ମୁଖ୍ୟ ସମସ୍ୟା ବନ୍ଧ୍ୟାକରଣ ହୋଇଥାଏ। ଅନେକଥର ଗର୍ଭପାତ ଏବଂ ପ୍ରିମେଚ୍ୟୁଅର ଜନ୍ମ।ପରି ଗମ୍ଭୀର ସମସ୍ୟାର ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ। ଏହାଛଡା ମହିଳା ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ, ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତ ଶର୍କରା, ଷ୍ଟ୍ରୋକ, ହୃଦ ରୋଗ, ଗର୍ଭାଶୟ କର୍କଟ ଏବଂ ଶରୀରରେ ହେଉଥିବା ପରିବର୍ତ୍ତନର କାରଣରୁ ଡିପ୍ରେସନ ସମସ୍ୟା ଆସିପାରେ।

ଘରେ କିପରି କରିବେ ଚିକିତ୍ସା: ଜୀବନଶୈଳୀରେ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ଏହାକୁ ଘରେ ହିଁ ଠିକ କରାଯାଇ ପାରିବ। PCOS ଉପରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇବା ପାଇଁ କମ କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ ଡାଏଟ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ, ଓଜନ ହ୍ରାସ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ପ୍ରତିଦିନ ଅତି କମରେ ୩୦ ମିନିଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟାୟାମ କରନ୍ତୁ। ଓଜନ ହ୍ରାସ କରାଇବା ଦ୍ୱାରା ମଧୁମେହ ଏବଂ ହୃଦ ରୋଗର ବିପଦ ମଧ୍ଯ କମ ହୋଇଯାଇଥାଏ ଏବଂ କଲେଷ୍ଟ୍ରଲର ସ୍ତର ମଧ୍ୟ ଠିକ ରହିଥାଏ।

ମେଡ଼ିକାଲ ଚିକିତ୍ସା: PCOSର ମେଡ଼ିକାଲ ଚିକିତ୍ସା ମଧ୍ୟ କରାଯାଇପାରିବ। ଏହି କେସରେ ଡାକ୍ତର ହର୍ମୋନକୁ ସନ୍ତୁଳିତ କରିବା ପାଇଁ ଔଷଧ ଦେଇଥାନ୍ତି ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ମାସିକ ଋତୁସ୍ରାବ ନିୟମିତ ହୋଇଯାଇଥାଏ। ବନ୍ଧ୍ୟାକରଣ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଓଭାରିର ସର୍ଜରୀ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥାଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *