ମୁମ୍ବାଇ ର ତାଜ ହୋଟେଲ କୁ ଉଡାଇ ଦେବା ପାଇଁ ଧମକ , ପାକିସ୍ଥାନ ରୁ କରାଯାଇଥିଲା ଫୋନ କଲ୍

ମୁମ୍ବାଇ ର ହୋଟେଲ ତାଜ କୁ ଉଡ଼ାଇ ଦେବା ପାଇଁ ଧମକ ଦିଆଯାଇଛି । ଏହି ଧମକ ଫୋନ କଲ୍ ମାଧ୍ୟମ ରେ ଦିଆ ଯାଇଛି । ହୋଟେଲ ତାଜ ଛଡା ମୁମ୍ବାଇ ର ହୋଟେଲ କୋଲାବା ଓ ତାଜ ଲୈଡସ ଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଧମକପୂର୍ଣ୍ଣ କଲ୍ କରାଯାଇଥିଲା । କୁହାଯାଇଛି କି ଏହି କଲ୍ ଗତ ରାତି ୧୨.୩୦ ରେ ପାକିସ୍ଥାନ ରୁ କରାଯାଇଥିଲା । ଧମକ ପରେ ସୁରକ୍ଷା ବଢାଇ ଦିଆ ଯାଇଛି ।

ସୋମବାର ମଙ୍ଗଳବାର ର ମଧ୍ୟରାତ୍ରୀ ୧୨.୩୦ ରେ ହୋଟେଲ ତାଜ ପ୍ୟାଲେସ ର ଷ୍ଟାଫ କଲ୍ ରିସିଭ କରିଥିଲେ । କଲ୍ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି କହିଥିଲେ କି ସେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଲଶ୍କର ଏ ତ୍ୟାୟବା ର ସଦସ୍ୟ ଅଟନ୍ତି । କଲ୍ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି କହିଲା କି ହୋଟେଲ ଉପରେ ତାଙ୍କର ଲୋକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆକ୍ରମଣ କରାଯିବ ଓ ଏହାକୁ ଉଡ଼ାଇ ଦିଆଯିବ ଯେମିତି ନଭେମ୍ବର ୨୦୦୮ ରେ ହୋଇଥିଲା ।

ଏହା ପରେ ଅନ୍ୟ ଏକ ଫୋନ କଲ୍ ବାନ୍ଦ୍ରା ର ହୋଟେଲ ତାଜ ଲ୍ୟାଡସ ଏଡ କୁ କରାଯାଇଥିଲା । ସେଠାରେ ମଧ୍ୟ କଲ୍ ରିସିଭ କରିଥିବା ଷ୍ଟାଫ କୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ଭଳି ଧମକ ଦିଆ ଯାଇଥିଲା । କୁହାଯାଉଛି କି ଦୁଇଟି ଜାଗା କୁ ଗୋଟେ ନମ୍ବର ରୁ କଲ୍ କରାଯାଇଥିଲା ଯାହା ପାକିସ୍ଥାନ ର ଥିଲା ।

ମାମଲା ର ଗମ୍ଭୀରତା କୁ ଦେଖି ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ ହୋଟେଲ ର ସୁରକ୍ଷା ବଢ଼ାଯାଇଛି । ସାଇବର ସେଲ ମାମଲା ର ଯାଞ୍ଚ କରୁଛି । ଟେଲିକମ ବିଭାଗ ର ସାହାଯ୍ୟ ନିଆଯାଉଛି ଯାହା ଫଳରେ କଲ୍ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଙ୍କ ର ଠିକଣା ଜାଣି ତାଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରି ହେବ ।

କହିରଖୁଛୁ କି ୨୭ ନଭେମ୍ବର ୨୦୦୮ ରେ ମୁମ୍ବାଇ ର ତାଜ ହୋଟେଲ ଉପରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଆକ୍ରମଣ ଲଶ୍କର ଏ ତୈୟବା ର ଆତଙ୍କବାଦୀ କରିଥିଲା ଯିଏ ସମୁଦ୍ର ରାସ୍ତା ରେ ପାକିସ୍ଥାନ ରୁ ଆସିଥିଲେ । ଏହି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ରେ ୧୬୬ ଲୋକ ଙ୍କ ର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା ତା ସହିତ ଆକ୍ରମଣକାରୀ ଆତଙ୍କବାଦୀ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ସାମିଲ ଥିଲେ । ଗୋଟେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଅଜମଲ କସାବ ଙ୍କୁ ଜୀବନ୍ତ ଧରା ଯାଉଥିଲା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଫାଶୀ ଦିଆ ଯାଇଥିଲା ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *