ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ରାଜାଙ୍କର ସୌକ ମେଣ୍ଟାଇବା ପାଇଁ ଏମିତି ପୋତା ଯାଇଥିଲା କବର, ୧୫ଶହ ବର୍ଷ ପରେ ୬ ଜଣ ଝିଅଙ୍କ ସହିତ ବାହାରିଲେ ରାଜା

ସୌକ ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଜିନିଷ ହୋଇଥାଏ । ପୁରୁଣା କାଳରେ ରାଜା-ମହାରାଜାଙ୍କ ସୌକ ଦେଖି ଦୁନିଆ ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଚକିତ ରହିଯାଉଥିଲା। ନିଜର ସୌକ ପାଇଁ ଲୋକମାନେ ପାଣି ପରି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କଟିଦେଇଥାନ୍ତି। ଏମାନଙ୍କର ପାଖରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ସୁବିଧା ଗୁଡିକ ରହିଥାଏ। ଏମାନଙ୍କର ମହଲ, ଗାଡିର କଲେକ୍ସନ ଦେଖିବା ଯୋଗ୍ୟ ହୋଇଥାଏ। ସୁନା ଚାନ୍ଦିରେ ତାଙ୍କ ଭଣ୍ଡାରରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ରହିଥାଏ। ଅନେକ ମହାରାଜା ମାନଙ୍କର ହରମ ମଧ୍ୟ ରହିଥିଲା। ଏଥିରେ ଅନେକ ମହିଳା ତାଙ୍କୁ ମନୋରଞ୍ଜନ କରାଇବା ପାଇଁ ରହିଥିଲେ।

କିନ୍ତୁ ନିକଟରେ ହିଁ ଜର୍ମାନୀର Brucken-Hackpfuffelରେ ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାନଙ୍କୁ ଖୋଳାଖୋଳି ସମୟରେ ଜଣେ ରାଜାଙ୍କର ଶରୀର ମିଳିଛି ସେ ସୌକର ସମସ୍ତ ଲିମିଟ କ୍ରସ କରିଯାଇଥିଲେ। ଏହି ରାଜାଙ୍କ ଶରୀର ୬ ଜଣ ଝିଅଙ୍କ ଶରୀରରେ ଘେରି ରହିଥିଲା। କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ୧୫୦୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ରାଜାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଏହି ଝିଅମାନଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଯୌନ ସୌକ ପୁରା କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ସହିତ ହିଁ ପୋତି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ ସେତେବେଳେ ହୋଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ ସେହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଫାର୍ମ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଶ୍ରମିକ ମାନେ ଖୋଳାଖୋଳି କରୁଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ହି ଏହି ଶରୀର ମିଳିଥିଲା।

ଆକାଶରୁ ରହି ଉତ୍ତୋଳନ କରାଯାଇଥିବା ରାଜାଙ୍କର କବର। ରାଜାଙ୍କ ଶରୀର ୬ ଜଣ ମହିଳାଙ୍କ ଶରୀରରେ ଘେରି ରହିଛି। ଏହାଛଡା ରାଜାଙ୍କ କବର ପାଖରେ ଘୋଡା ଏବଂ କୁକୁର ସହିତ ୧୧ ଗୋଟି ପଶୁଙ୍କର ଅବଶେଷ ମଧ୍ୟ ମିଳିଛି।

ରାଜାଙ୍କର ମୁଖ୍ୟ କବରକୁ ବହୁତ ସାବଧାନତାର ସହିତ ବାହାର କରାଗଲା। ଏହି ମକବରାକୁ ଇତିହାସ ପାଇଁ ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି। ଏଥିସହିତ ଏହାକୁ ଭୂମିରୁ ବାହାର କରି ଏକ ପ୍ରୟୋଗଶାଳାକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯିବ, ଯେଉଁଠାରେ ସାବଧାନତା ପୂର୍ବକ ଏହାର ବିଶ୍ଳେଷଣ କରାଯିବ।

ଏହି ଚିତ୍ର ବୁକେନ-ହେକପଫେଲର ନିକଟରେ ସକ୍ସୋନୀ-ଏନାମଲରେ ଅଜାଣତରେ ମିଳିଯାଇଥିଲା। ବାସ୍ତବରେ ଏଠାରେ ବିଲ୍ଡରମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଫାର୍ମ ତିଆରି କରାଯାଉଥିଲା। କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ ମୃତଦେହ ମକବରାରେ ମିଳିଯାଇଥିଲା। ଏହି ଚିତ୍ରର ଠିକଣା ବର୍ତ୍ତମାନ ଗୋପନୀୟ ରଖାଯାଇଛି।

ଏହାକୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭଲ ଭାବରେ ସଂରକ୍ଷିତ କାଚ ପାତ୍ରକୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଲ୍ୟାଣ୍ଡେସ ମ୍ୟୁଜିୟମ ଫର ଭର୍ଗେଚିଚର କାର୍ଯ୍ୟଶାଳାକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି ଆଧୁନିକ ସମୟରେ ମାନସଫେଲ୍ଡ-ସୁଦରଜ୍ର ଏକ ରାଜକୀୟ ଅଦାଲତର ୬୦ ଗୋଟି କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ କବର ସହିତ ୧୫୦୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ମକବରାରେ ମିଳିଥିବା ବାସ୍ତୁ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଥିଲା।

ଏହି କବର ସହିତ ମିଳିଥିବା ଏହି ଲ୍ୟାଣ୍ଡେସମୁଜିକ ଫର ୱର୍ଗେସ୍ଚିଚର କର୍ମଶାଳାକୁ ପଠାଯାଇଛି। ଏଥିରେ କ୍ଲିପ, ଯେଉଁଥିରେ ସ୍ନେଗ୍ଡ ଟେକ୍ସଟାଇଲର ଖଣ୍ଡ ଶାମିଲ ରହିଛି, ଗୋଟିଏ ଜର୍ମାନିକ ଜନଜାତିର ଉପସ୍ଥିତିକୁ ଇଙ୍ଗିତ କରୁଛି।

୧୫ ଶହ ବର୍ଷ ପରେ ଏହି କବର ସହିତ ମିଳିଥିବା ଏହି କ୍ଲିପକୁ ଦେଖି କାହାରିକୁ ବିଶ୍ୱାସ ହୋଇ ନଥିଲା। ଏହା ଅବିଶ୍ୱାସନୀୟ ରୂପରେ ଭଲ ଭାବରେ ରାଜକୀୟ କବରସ୍ଥାନରେ ସଂରକ୍ଷିତ ଥିଲା।

ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ୱବିତ ଅନରୋଲ୍ଡ ମୁହାଲ ନିଜର କାର୍ଯ୍ୟଶାଳାରେ କଳାତ୍ମକ ୱେଷ୍ଟେଜ କ୍ଲେପ୍ସ ଦେଖାଇଥିଲେ। ବସ୍ତୁ ଗୁଡିକ ୧୫୦୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଅଟେ ଏବଂ ଏକ ଜର୍ମାନ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ କବର ସହିତ କୌଣସି କ୍ଷତି ହୋଇନଥିବା ୬୦ ଗୋଟି କବର ଭିତରେ ରଖା ଯାଇଥିଲା।

ଏହି ଜର୍ମାନ ଦେବତା ମୂର୍ତ୍ତି ପ୍ରାୟ ୧୮୦୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ଏହାକୁ ଦେଖି ଏହାର ପବିତ୍ର ବାସ୍ତୁ ହୋଇଥିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି ଏବଂ ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ୱବିତ ମାନଙ୍କର ବିଶ୍ୱାସ ଯେ ଏହାକୁ ଏହାର ମାଲିକ ସହିତ ପୋତି ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ଏହି ସୁନା ମୁଦ୍ରାଟି ପୂର୍ବ ରୋମାନ ସମ୍ରାଟ ଜେନୋଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଧାରଣ କରିଛି ଯାହା ୪୮୦ର ପାଖାପାଖି ରହୁଥିଲା ଏବଂ ଏହାକୁ କବର ଭିତରେ ହିଁ ପୋତି ଦିଆଯାଇଥିଲା।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *