ସୀମା ରେ ଦ୍ରୁତ ଗତି ରେ ଚାଲୁଛି ସଡ଼କ ନିର୍ମାଣ ଓ ସଶସ୍ତ୍ର ସୁରକ୍ଷା ପୋଷ୍ଟ ନିର୍ମାଣ ରେ ଲାଗିଛି ନେପାଳ, ଭାରତ ମଧ୍ୟ ହେଲା ପ୍ରସ୍ତୁତ

ଭାରତ ତରଫ ରୁ କୈଳାସ ମାନସରୋବର ଯାତ୍ରା ମାର୍ଗ ରେ ତବାଘାଟୀ ରୁ ଲିପୁଲେଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଡ଼କ ନିର୍ମାଣ କରିବା ପରେ ନେପାଳ ତା’ର ସ୍ଵର ବଦଳାଇଛି ସେ ସେ ଭାରତ ର ସୀମା କ୍ଷେତ୍ର ର ଇନଫ୍ରାଷ୍ଟ୍ରକ୍ଚର ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ଲାଗୁଛି । ଏକ ପାଖିଆ ଭାବରେ ଯେମିତି ସଡକ ନିର୍ମାଣ ହେଉଛି ଏହା କୁ ଦେଖି ଏମିତି ଲାଗୁଛି କି ନେପାଳ ଭାରତ ଭାରତ ସୀମାରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ପାଦଚଲା ପଥ ଓ ସଡ଼କ ପଥ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି । ଚୀନ ପରେ ନେପାଳ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ର ସୀମା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଡ଼କ ପଥ ନିର୍ମାଣ କରିବାରେ ଲାଗି ଯାଇଛି ।

ନେପାଳ ର ଦାର୍ଚୁଲା ଜିଲ୍ଲା ର ଛାଗରୁ ତିକର ସାଥିରେ ସୀମା ସହ ଲାଗିଥିବା ଅନ୍ୟ ଗ୍ରାମ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ସଡ଼କ ନିର୍ମାଣ ଚାଲୁଛି । ଭାରତର ସୀମା ସହ ଲାଗିଥିବା ନେପାଳ ର କ୍ଷେତ୍ର ଦାର୍ଚୁଲା ଛଡା ବୈତଡୀ ରେ ମଧ୍ୟ ଗୋଟେ ଡର୍ଜନ ରୁ ଅଧିକ ସଡ଼କ ନିର୍ମାଣ ଚାଲୁଛି । ଏମିତି ରେ ବହୁତ ସଡ଼କ ଭାରତ ର ସୀମା ନିର୍ଧାରଣ କରୁଥିବା ମହାକାଳୀ ନଦୀ ପାଖରେ ବସିଥିବା ଗ୍ରାମ ପାଇଁ ତିଆରି ହେଉଛି । ତିନୋଟି ଜିଲ୍ଲା ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ଚପାବତ ଜିଲ୍ଲା ରେ ବନବସା ରେ କେବଳ ମୋଟର ପୋଲ ଅଛି , ଯେବେ କି ପିଥୈରାଗଡ ଜିଲ୍ଲା ରେ ଝୁଲାଘାଟ ରୁ ନେଇ କାଲାପାଣି ରେ ଅବସ୍ଥିତ ସୀତାପୋଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଝୁଲା ପୋଲ ରେ ଯିବା ଆସିବା କରୁଥିଲେ ।

ପିଥୌରାଗଡ , ଚପାବତ ଓ ଉଧମ ସିଂହ ନଗର ଜିଲ୍ଲା ର ସୀମା ରେ ଭାରତ ନେପାଳ ସୀମାର ଲମ୍ବା ପିଥୌରାଗଡ ଜିଲ୍ଲା ରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରାୟ ଦେଢ଼ ଶହ କିଲୋମିଟର ଅଟେ । ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ରୁ ନେପାଳ ର ୨୭୫ କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବା ସୀମା ଅଛି । ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ର ପିଥୌରାଗଡ , ଚମୋଲୀ , ଉତ୍ତରକାଶୀ ଜିଲ୍ଲା ର ୩୫୦ କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବା ସୀମା ଚୀନ ସହ ଲାଗିରହିଛି ଯେବେ କି ଏହି ଜିଲ୍ଲା ର ସୀମା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚୀନ ହାଇଟେକ୍ ସଡ଼କ ବନାଇ ସାରିଛି ।

ବଦଳୁଥିବା ପରିବେଶ କୁ ଦେଖି ଭାରତ ମଧ୍ୟ ସତର୍କ

କୁହାଯାଉଛି କି ନେପାଳ ର ଯୋଜନା ସୀମା ସହ ଲାଗିଥିବା ଅଧିକ ରୁ ଅଧିକ ଗ୍ରାମ ସହ ଯାତାୟାତ ସୁବିଧା ସହ ଯୋଡିବା । ଭାରତ ର କ୍ଷେତ୍ର ଧାରଚୁଲା ରୁ ଲାଗିଥିବା ଦାର୍ଚୁଲା ର ଛାଗରୁ , ତେଙ୍କର ସହିତ ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ କ୍ଷେତ୍ର ରେ ସଡକ ର ଜାଲ ବିଛାଇ ଯିବା ପରେ ଭାରତୀୟ ସୀମା ରେ ନେପାଳ ସୁରକ୍ଷା ବଳ ପହଁଞ୍ଚିବା ସହଜ ହେବ । ଭାରତ ଓ ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ବଢୁଥିବା ବିବାଦ ସହିତ ନେପାଳ ରେ ବନୁଥିବା ଭାରତ ବିରୋଧୀ ପରିବେଶ ଚାଲୁଥିବା ସମୟରେ ଧାରଚୁଲା ରୁ କାଲାପାଣି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତ ରେ ଏସଏସବୀ ର ଏଲାଗାଡ , ପାଙ୍ଗଲା , ମାଲପା , ଲାଭକାରୀ , ବୁଦୀ ଓ କଳାପାଣି ରେ କମ୍ପାନୀ ନୀୟଜିତ ଅଛି ।

ଆଇଟିବିପି ଓ ସେନା ଙ୍କୁ ଆଲର୍ଟ ରଖା ଗଲା

ସାଧାରଣତଃ ଏହି କମ୍ପାନୀ ରେ ୧୩୦ ରୁ ୧୪୦ ଯବାନ ରୁହନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଏହି ଭଳି ଦିନ କୁ ଦେଖି ଏହି କମ୍ପାନୀ ର ଯବାନ ଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦୁଇଗୁଣ ଓ କେଉଁଠି ତିନି ଗୁଣ କରାଯାଇଛି । ନେପାଳ ର ଦାର୍ଚୁଲା କ୍ଷେତ୍ର ର ଛାଗରୁ ରେ ଚୀନ ସୀମା ରେ ଆଇଟୀବୀପୀ ର ଙ୍ଗୁଜୀ , କାଲାପାଣି , ଉ. ପର୍ବତ , ଲିପୁଲେଖ ରେ ସ୍ଥିତ ପୋଷ୍ଟ ସହିତ କୁଟି , ଜ୍ୟୋଲିଙ୍ଗକୋଙ୍ଗ ରେ ମଧ୍ୟ ଯବାନ ଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢା ଯାଇଛି । ସୀମା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆଇଟୀବୀପୀ ଓ ସେନା ର ଯବାନ ଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢାଇ ଦୁହିଁଙ୍କୁ ଆଲର୍ଟ ରହିବା ପାଇଁ କୁହାଯାଇଛି ।

ସଶସ୍ତ୍ର ବଳ ର ବର୍ଡର ଆଉଟ୍ ପୋଷ୍ଟ୍ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପରେ ଏବେ ନେପାଳ ଭାରତୀୟ କ୍ଷେତ୍ର ଙ୍ଗୁଜୀ ର ସେପାଖରେ ନେପାଳ କ୍ଷେତ୍ର ରେ ସଶସ୍ତ୍ର ବଳ ର ଆଉଟ୍ ପୋଷ୍ଟ୍ ବନାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଛି । ନେପାଳ ର ଛାଙ୍ଗର , ତିଙ୍କର ଗ୍ରାମ ଓ ବିଓପୀ ଚୌକୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଁଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଭାରତ ର ରାସ୍ତା ରେ ଯିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ ଏଥିପାଇଁ ନେପାଳ ଘାଟୀ ପାଖରେ ୨୦୦ ମିଟର ଲମ୍ବା ପାଦଚଲା ମାର୍ଗ ତିଆରି କରିଛି ।

ନେପାଳ ର ଘାଟୀ କ୍ଷେତ୍ର ରେ ପାଦ ଚଲା ମାର୍ଗ କେତେ ବର୍ଷ ପୂର୍ବ ରୁ ରହି ଆସିଛି । ନେପାଳ ର ଉଚ୍ଚ ହିମାଳୟ କ୍ଷେତ୍ର ର ଦୁଇ ଗ୍ରାମ ଛାଙ୍ଗର ଓ ତିଙ୍କର ର ଗ୍ରାମୀଣ ଭାରତ ର ରାସ୍ତା ମାଇଗ୍ରେସନ କରି ଆସୁଥିଲା । ଭାରତ ର ରାସ୍ତା ଗବ୍ୟାଗ ଗ୍ରାମ କୁ ଯିବା ପରେ କାଳୀ ନଦୀ ଉପରେ ସର୍ବାଧିକ ଉଚ୍ଚା ରେ ପାଦ ଚଲା ପୋଲ ରେ ନେପାଳ ମାଇଗ୍ରେଟ ନେପାଳ ରେ ପ୍ରବେଶ କରୁ ଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏବେ ଠାରୁ ନେପାଳ ଭାରତ ସହ ବିମୁଖ ହେବା କୁ ଲାଗିଛି ସେବେ ଠାରୁ ନେପାଳ ର ଲୋକ ଭାରତୀୟ ସୀମା ହୋଇ ଯିବାକୁ ପ୍ରତିବନ୍ଧ ଲଗାଇଛନ୍ତି । ଘାଟୀ ରେ ନେପାଳ ନିଜର ସେନା କୁ ନିୟୋଜିତ କରିଛି ସେମିତି ଛାଙ୍ଗର ରେ ନେପାଳ ସଶସ୍ତ୍ର ବଳ ର ବୀଓପୀ ଖୋଲି ଦେଇଛି । ମାର୍ଗ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଗଲେ ନେପାଳ ର ଦୁଇ ଗ୍ରାମ ର ଗ୍ରାମବାସୀ ଙ୍କୁ ଏବେ ମାଇଗ୍ରେସନ ପାଇଁ ଭାରତ ର ରାସ୍ତା ରେ ଯିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ , ନେପାଳ ସଶସ୍ତ୍ର ବଳ ର ଯବାନ ମଧ୍ୟ ଏହି ରାସ୍ତା ରେ ଗ୍ରସ୍ତ କରି ପାରିବେ ।

ଦେଢ଼ ମାସରେ ମାଲପା ଓ ବୁଦୀ ରେ ଗ୍ରୀକ ବନାଇ ଦେଲା ଦୁଇଟି ବେଲି ବ୍ରିଜ

ପିଥୌରାଗଡ ଜିଲ୍ଲା ର ଚୀନ ସୀମା ସହ ଯୋଡୁଥିବା ସଡ଼କ ଧାରଚୁଲା – ଲିପୁଲେଖ ଗ୍ରୀକ ରେ ମାଲପା ବେଲି ବ୍ରିଜ ର ନିର୍ମାଣ ପୁରା ପୋଲ ରେ ଯାନବାହାନ ଯିବା ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଛି । ରଣନୀତି ରୂପରେ ଅହମ ଏହି ସଡକ ଉପରେ ଗ୍ରୀକ ବହୁତ ଶୀଘ୍ର କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି । ଏହି ପୋଲ ସରିବା ପରେ ସୀମା କୁ ଯାଉଥିବା ସେନା ର ଯବାନ ଓ ବ୍ୟାସ ଘାଟି ର ସାତୋଟି ଗ୍ରାମ ର ଲୋକ ଙ୍କୁ ଲାଭ ମିଳି ପାରିବ । ଏହା ସହିତ ସୀମା ରେ ନିୟୋଜିତ ସେନା ଓ ଆଇଟୀବୀପୀ ଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଲାଭ ମିଳିବ । ତବାଘାଟ-ଲିପୁଲେଖ ମାର୍ଗ ଉପରେ ବିଆରଓ ହୀରକ ପରିଜନ ସଡକ ନିର୍ମାଣ ରେ ଲାଗିଛନ୍ତି ।

କହି ରଖୁଛୁ କି ୮ ମେ ରେ ରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂହ ସଡ଼କ ର ଅନଲାଇନ ଉଦଘାଟନ କରିବା ପରେ ୬୭ ଆରସୀସୀ ଗ୍ରିଫ ସୀମା ବିବାଦ ଓ ଆଗାମୀ ମୌସୁମୀ କୁ ଦେଖି କ୍ଷୁଦ୍ଧକାଳୀନ ଭିତ୍ତି ରେ ଦିନ ରାତି ସଡକ ନିର୍ମାଣ କରି ଦେଢ଼ ମାସ ଭିତରେ ବୁଦୀ ଓ ମାଲପା ରେ ଦୁଇ ବେଲି ବ୍ରିଜ ତିଆରି କରାଯାଇଛି । ଯେବେ ଗ୍ରିଫ , ନାବୀ , କୁଟୀ ଲିମ୍ପିୟାଧୁରା ଓ ଚୀନ ସୀମା ରେ ଙ୍ଗୁଜୀ , କୁଟୀ ଜ୍ୟୋଲିଙ୍ଗକାଙ୍ଗ ସଡ଼କ ର କାର୍ଯ୍ୟ କ୍ଷୁଦ୍ଧକାଳୀନ ଭିତ୍ତି ରେ ହେଉଛି । ଏହି ସଡକ ତିଆରି ହେଲେ ଆଦି କୈଳାଶ ଯାତ୍ରୀ ଙ୍କୁ ଲାଭ ମିଳିବ । ଏହା ଉପରେ ୩୪ କିଲୋମିଟର ସଡ଼କ ୬୭ ଆରସୀସୀ ଗ୍ରିଫ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ନିର୍ମାଣ କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ସଡକ ତିନି ମାସ ରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଏ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *