ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଯୋଗୁଁ ୧୦ ଶିଶୁଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ; କାନ୍ଦି କାନ୍ଦି ଶିଶୁ ମାନଙ୍କର ମା’ କହିଲେ ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଥରେ କୋଳକୁ ଦିଅ

ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଭଣ୍ଡାରା ଜିଲ୍ଲାରେ ଏକ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୧୦ଜଣ ନବଜାତ ଶିଶୁଙ୍କୁ ପ୍ରାଣ ହରାଇବାକୁ ପଡିଲା। ଏହି ନବଜାତ ଶିଶୁମାନେ ଏହି ଦୁନିଆରେ ଜନ୍ମ ହେବା ମାତ୍ରେ ଦୁନିଆ ଠାରୁ ବିଦାୟ ଦେବାକୁ ପଡିଥିଲା। ଶନିବାର ଭଣ୍ଡାରା ଜିଲ୍ଲାର ଏକ ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି। ଏହି ଶିଶୁମାନେ ଏହି ନିଆଁରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ। ଶିଶୁମାନଙ୍କର ମା’ ମାନଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ଏବଂ ସେମାନେ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଜିଦ୍ ଧରିଛନ୍ତି।

ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣାର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ଶିଶୁର ମା କାନ୍ଦି କାନ୍ଦି ଡାକ୍ତରଖାନା ଚିକିତ୍ସକମାନଙ୍କୁ କହିଥିଲେ, ‘ମୋତେ ମୋ ଶିଶୁକୁ ଥରେ ଦେଖିବାକୁ ଦିଅ, ଥରେ କୋଳକୁ ନେବାକୁ ଦିଅ। ବାସ୍ତବରେ ଏହି ମା’ ଙ୍କୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୁହାଯାଇ ନାହିଁ ଯେ ତାଙ୍କ ପିଲା ଜୀବିତ କି ନାହିଁ। ସେହିଭଳି ଅନ୍ୟ ମା’ମାନଙ୍କର ମଧ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଖରାପ ଅଛି।

ଶନିବାର ରାତିରେ ହସପିଟାଲରେ ହଠାତ୍ ନିଆଁ ଲାଗିଯାଇଥିଲା। ନିଆଁ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ଉତ୍ତେଜିତ କରିଥିଲା। ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ରଖାଯାଇଥିବା ପିଲାମାନଙ୍କର ବାପା ମା’ ଏହା ଜାଣିବା ମାତ୍ରେ, ସେ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଜିଦ୍ ଧରିଥିଲେ। ଏପରିକି ସକାଳେ ପିଲାମାନଙ୍କର ବାପା ଓ ମା’ ମାନେ ଡାକ୍ତରଖାନା ପ୍ରଶାସନ ସମ୍ମୁଖରେ ନିବେଦନ କରି ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ।

ଏହି ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ଡାକ୍ତରଖାନା ପ୍ରଶାସନର ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ୧୦ ନବଜାତ ଶିଶୁଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଏହି ନବଜାତ ଶିଶୁମାନଙ୍କୁ (SNCU) ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା | ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ନର୍ସ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଖାନା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଜଣାଇଥିଲେ। ଜରୁରୀକାଳୀନ ବିଭାଗ ଏବଂ ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ନିଆଁ ଲିଭାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ ଏବଂ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୧୦ଶିଶୁଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ୭ଶିଶୁଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା।

ଭଣ୍ଡାରା ଜିଲ୍ଲା ଡାକ୍ତରଖାନାର ମେଡିକାଲ ଅଧିକାରୀ ଡକ୍ଟର ପ୍ରମୋଦ ଖାନ୍ଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣା ରାତି ପ୍ରାୟ ୨ଟା ସମୟରେ ଘଟିଛି। ଡାକ୍ତରଖାନାର ବାହାର ୟୁନିଟରେ ଧୂଆଁ ବାହାରିଥିଲା। ଯେତେବେଳେ ହସ୍ପିଟାଲର ନର୍ସ କବାଟ ଖୋଲିଲେ, ବାହାର ୟୁନିଟରେ ସବୁଆଡେ ଧୂଆଁ ବାହାରିଲା। ଏଥିସହିତ ନିଆଁରେ ଲାଗିଥିବା ୱାର୍ଡର ଭିଡିଓ ରେକର୍ଡିଂ କରାଯାଉଛି।

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅନିଲ ଦେଶମୁଖ କହିଛନ୍ତି, ଭଣ୍ଡାର ଜିଲ୍ଲା ଜେନେରାଲ ହସ୍ପିଟାଲର ନବଜାତ ଶିଶୁ ଚିକିତ୍ସା ୟୁନିଟରେ ନିଆଁ ଲାଗି ୧୦ ନବଜାତ ଶିଶୁର ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ। ଘଟଣାର ପୁଙ୍ଖାନୁପୁଙ୍ଖ ତଦନ୍ତ କରିବାକୁ ମୁଁ ଭଣ୍ଡାରା ପୋଲିସକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି। ମୁଁ ନିଜେ ଭଣ୍ଡାରା ଜିଲ୍ଲାର ଏହି ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଯାଉଛି।

୫ ଲକ୍ଷ କ୍ଷତିପୂରଣ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ :

ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମୃତ ଶିଶୁଙ୍କ ପରିବାରକୁ ସରକାର ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କ୍ଷତିପୂରଣ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜେଶ ଟୋପ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ବାବଦରେ ସରକାର ୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦେବେ। ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ପୂର୍ବତନ ସିଏମ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଫଡନାଭିସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭଣ୍ଡାରା ଜିଲ୍ଲା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ନିଆଁ ଲାଗିବା କାରଣରୁ ନବଜାତ ଶିଶୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ଅଟେ। ଅପରାଧୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଉଚିତ୍।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *