୨୮ବର୍ଷ ଜେଲରେ ରହିବା ପରେ ବଦଳିଗଲା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ , ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ହୋଇଗଲେ ୭୨କୋଟି ଟଙ୍କାର ମାଲିକ

ଆମେରିକାରୁ ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଏଠାରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ୨୮ବର୍ଷ ଜେଲରେ ରଖାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହା ପରେ ଜଣାପଡିଥିଲା ​​ଯେ ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି ସେପରି ଅପରାଧ କରିନାହାଁନ୍ତି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ ଜେଲ୍ ଦଣ୍ଡ ଭୋଗୁଥିଲେ। ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷତା ଯେତେବେଳେ ଜଣାପଡ଼ିଲା, ସେତେବେଳେ ସରକାରଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ପଡିଥିଲା। ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପୀଡିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ହିସାବରେ ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରାୟ ୭୨କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ।

ଗରେ ଚେଷ୍ଟର ହଲମ୍ୟାନଙ୍କୁ ଜେଲରେ ରଖିଥିଲେ। ଏହି ମାମଲାର ଅନୁସନ୍ଧାନ ୨୮ବର୍ଷ ଅର୍ଥାତ୍ ୨୦୧୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଥିଲା। ଯେତେବେଳେ ତଦନ୍ତ ସମାପ୍ତ ହେଲା, ସେତେବେଳେ ଜଣାପଡିଥିଲା ​​ଯେ ଏହି ମାମଲାର ମୁଖ୍ୟ ସାକ୍ଷୀ ମିଛ କହୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଚେଷ୍ଟର ହଲମ୍ୟାନଙ୍କ ରକ୍ତସ୍ରାବ ହୋଇନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ସତ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପାଇଁ ଏତେ ବର୍ଷ ଲାଗିଗଲା ଏବଂ ଚେଷ୍ଟର ହଲମ୍ୟାନଙ୍କ କୌଣସି ଦୋଷ ବିନା ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ବାର୍ ପଛରେ ରହିବାକୁ ପଡ଼ିଲା।

ଜେଲରୁ ମୁକୁଳିବା ପରେ ଚେଷ୍ଟର ହଲମାନ ନିଜ ପାଇଁ ନ୍ୟାୟ ମାଗିଥିଲେ ଏବଂ ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଭୁଲ ଦଣ୍ଡବିଧାନ ମାମଲା ଦାୟର କରିଥିଲେ। ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଫିଲାଡେଲଫିଆ ପ୍ରଶାସନ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରି କ୍ଷତିପୂରଣ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା। ଯେଉଁଥିରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ୭୧.୬କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା, ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହି ଘଟଣାରେ ନିଜର କିମ୍ବା କୌଣସି କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦୋଷ ଗ୍ରହଣ କରିନାହାଁନ୍ତି। ଯାହା ପରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷଙ୍କ ଚୁକ୍ତିନାମା ସହିତ ମାମଲା ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି।

ଏହା ଉପରେ ଫିଲାଡେଲଫିଆ ମେୟର ଜିମ କେନିଙ୍କ ଠାରୁ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଫିଲାଡେଲଫିଆ ଏହି ଘଟଣାରେ ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ କୌଣସି ଅଜାଦୀଙ୍କର କିଛି ମୂଲ୍ୟ ରହି ନ ଥାଏ। ଏଥି ସହିତ ଚେଷ୍ଟର ଜେଲରୁ ବାହାରିବା ପରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁକ୍ତ ହେବାର ଅଭିଜ୍ଞତା ତିକ୍ତ ଏବଂ ଆନନ୍ଦଦାୟକ ଅଟେ। ସେମାନେ ଏକୁଟିଆ, କିନ୍ତୁ ଅନେକ ଲୋକ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଜେଲରେ ରହି ସତ୍ୟକୁ ସାମ୍ନାକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ସଂଗ୍ରାମ କରନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *