୭୫ ବର୍ଷୀୟ କବୀର ବେଦୀ ଅନେକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କଥା ପ୍ରକାଶ କଲେ, କହିଥିଲେ ଜଣେ ନାୟିକାଙ୍କ ଯୋଗୁଁ ତାଙ୍କୁ ବହୁ ଅ-ପମା-ନ ସହିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା

୭୫ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ କବୀର ବେଦୀଙ୍କ ଗଣନା ସବୁଠାରୁ ଭଲ ତାରକାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କରାଯାଏ । ସେ କେବଳ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ନେଇ କି ନୁହେଁ ବରଂ ତାଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜୀବନ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରୁହନ୍ତି। ନିକଟରେ କବୀର ସଲମାନ ଖାନଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ନିଜର ବୟୋଗ୍ରାଫି ସିରିଜ୍ “Stories I Must Tell The Emotional Life Of An Actor” କୁ ଲଂଚ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ବୟୋଗ୍ରାଫିରେ ସେ ତାଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜୀବନ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଲେଖିଛନ୍ତି । ଏହି ପୁସ୍ତକକୁ ସେ ଗତ ବର୍ଷ ଲକଡାଉନ୍ ସମୟରେ ଲେଖିଥିଲେ। ଏହି ପୁସ୍ତକରେ ସେ ପତ୍ନୀ ପ୍ରୋତିମା ବେଦୀଙ୍କ ସହ ବିବାହ ଏବଂ ପାର୍ବିନ ବାବିଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ ବିଷୟରେ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ କହିଥିଲେ। ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚନ ସମୟରେ ସେ କହିଥିଲେ- ମୁଁ ସବୁବେଳେ ଲାଗେ କି ବଲିଉଡ ମୋତେ କେବେବି ଏମିତି ଭୂମିକା ଦେଇ ନାହିଁ ଯେଉଁଥିରେ ମୁଁ ବିଶେଷଜ୍ଞ । ମୁଁ ଏବେବି କିଛି ଭଲ କାମ କରିପାରିବି । ବହିରେ ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ ପାର୍ବିନ ବାବିଙ୍କ କାରଣରୁ ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କୁ ଜଣେ ଭିଲେନ ଭାବିଥିଲେ।

Google

କବୀର ବେଦୀ ପୁସ୍ତକରେ କହିଛନ୍ତି- ଲୋକମାନେ ଭାବନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କ ସର୍ବ ସମ୍ମୁଖରେ ବିବାହ କରିବା ଏକ ଭଲ କଥା ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏହା ପତ୍ନୀ ପ୍ରୋତୀମାଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କର ସମ୍ପର୍କକୁ ଖତମ୍ କରିଦେଲା। ଆରମ୍ଭ ରେ ସର୍ବ ସମ୍ମୁଖରେ ବିବାହ କରିବା ଧାରଣା ଭଲ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଚିନ୍ତା ବି ଲାଗୁଥିଲା କାରଣ ଆମର ଘନିଷ୍ଠତା ଆଉ ନଥିଲା। ଯେଉଁ ପ୍ରେମର ମତେ ଆବଶ୍ୟକ ଥିଲା ତାହା ଆମ ଭିତରେ ବିଲକୁଲ୍ ନଥିଲା ଏବଂ ମୁଁ ନିଜକୁ ଏକୁଟିଆ ଅନୁଭବ କରୁଥିଲି । ଏବଂ ଏହି ଖାଲିପଣ କୁ ମୁଁ ପାର୍ବିନ ବାବିଙ୍କ ସହ ଭରିଦେଲି

କବୀର ବେଦୀ ପରଭେନଙ୍କ ସହ ଡାନିଙ୍କ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଲେଖିଥିଲେ। ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି- ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଁ କେବଳ ପାର୍ବିନଙ୍କୁ ଡାନିଙ୍କ ଗର୍ଲଫ୍ରେଣ୍ଡ ଭାବରେ ଜାଣିଥିଲି । ଅଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଡାନି ବଲିଉଡର ଜଣେ ସଫଳ ଭିଲେନ୍ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଅନେକ ଫିଲ୍ମଫେୟାର ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଥିଲା । ଏପଟେ ପାର୍ବିନ ମଧ୍ୟ ସଫଳ ହେଉଥିଲେ। ଦୁହେଁ ୪ ବର୍ଷ ଏକାଠି ଥିଲେ। ପାର୍ବିନ ଡାନିଙ୍କ ସହ ନି-ର୍ଭ-ୟର ସହ ରହୁଥିଲେ।

ସେ ପାର୍ବିନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଲେଖିଥିଲେ – ଯଦିଓ ଲୋକମାନେ ଜିନ୍ସ ପିନ୍ଧିବା ଏବଂ ସିଗାରେଟ ଟାଣିବା ବାଲା ପାର୍ବିନ ବାବିଙ୍କୁ ବହୁ ଆଧୁନିକ ଭାବନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେ ଏହାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଓଲଟା ଥିଲେ। ସେ ବହୁତ ରକ୍ଷଣଶୀଳ ସ୍ୱଭାବର ଥିଲେ। ପାର୍ବିନ ସେ-କ୍ସ୍ ରେ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ବିଶ୍ୱସ୍ତତା ଚାହୁଁଥିଲେ। ଏହି ତ ଥିଲା ଯାହା ମୁଁ ସେତେବେଳେ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିଲି ଏବଂ ସେଥିପାଇଁ ମୁଁ ତାଙ୍କ ପ୍ରେମରେ ପଡିଗଲି।

Google

କବୀର ବେଦୀ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ପ୍ରୋତିମାଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ ବିଷୟରେ ଲେଖିଥିଲେ – ଯେତେବେଳେ ସେଦିନ ପ୍ରୋତିମା ଘରେ ପହଞ୍ଚିଲା, ମୁଁ ତାଙ୍କୁ କହିଲି ଯେ ମୁଁ ରାତିରେ ପାର୍ବିନ ପାଖକୁ ଯାଉଛି। ମୋ କଥା ଶୁଣି ପ୍ରୋତିମା କହିଲା, ମୁଁ ଏବେ ତ ଆସିଲି, ଅନ୍ତତପକ୍ଷେ ରାତି ଟା ତ ମୋ ସହ ରୁହ। କିନ୍ତୁ ମୁଁ ମନା କରିଦେଲି ଏବଂ କହିଲି ଯେ ଏବେ ମୁଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାତି ପାର୍ବିନଙ୍କ ସହ ରହିବାକୁ ଚାହୁଁଛି। ଏହା ପରେ ପ୍ରୋତିମା କା-ନ୍ଦି-ବାକୁ ଲାଗିଲା ଏବଂ ମୋତେ ସେଠାରୁ ଯିବାକୁ କହିଲା । ଏହିପରି ଆମର ଖୋଲା ବିବାହ ଶେଷ ହେଇଗଲା।

ପାର୍ବିନଙ୍କ ମାନସିକ ଅବସ୍ଥାକୁ ନେଇ କବୀର ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି – ପାର୍ବିନଙ୍କ ପୂର୍ବପୁରୁଷମାନେ ମୋଗଲ ସମ୍ରାଟ ହୁମାୟୁନଙ୍କ ପାଖରେ କାମ କରୁଥିଲେ। ପିଲାଦିନେ ପାର୍ବିନଙ୍କୁ ମୋଗଲ ସ୍ମାରକୀ ନିକଟରେ ଆ-ତ୍ମା ​ଦେଖାଦେଇଥିଲା। ସେ ପିଲାଦିନେ ପରିବାରଠାରୁ ଅଲଗା ହୋଇଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କର ଅ-ସୁର-କ୍ଷିତ-ତା ଜୀବନସାରା ଥିଲା । ତାଙ୍କର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ, ସଫଳତା ଏବଂ ପରିଚୟକୁ ଏହି ଡ-ର ଖା-ତ-ମ୍ କରିଦେଲା।

ସେ ଆଗକୁ ଲେଖିଛନ୍ତି- ମହେଶ ଭଟ୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାର୍ବିନଙ୍କ ମା ତାଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ପିତା ମଧ୍ୟ ମାନସିକ ରୋଗରେ ପୀ-ଡ଼ି-ତ ଥିଲେ। ଭଟ୍ଟ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଥିଲେ ଯେ ପାର୍ବିନର ଏହି ରୋଗ ଏକ ରାଜବଂସୀୟ ଅଟେ ।

Google

ମୋତେ ଭଟ୍ଟ ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ ଯେ ପାର୍ବିନ ଯେତେବେଳେ ଅହମ୍ମଦାବାଦର ସେଣ୍ଟ ଜାଭିୟର କଲେଜରେ ପଢ଼ୁଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ହିନ୍ଦୁ-ମୁସଲମାନ ଦଙ୍ଗା ସମୟରେ ତାଙ୍କର ମାଡାମ ମୁସଲିମ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଭ୍ୟାନର ଗଦା ତଳେ ଲୁ-ଚେ-ଇ ରଖିଥିଲେ, ପାର୍ବିନ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଥିଲେ। ସେ ସେତେବେଳେ କିଶୋରି ଥିଲେ ଏବଂ ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଆ-କ୍ରମ-ଣ କରାଯାଇଥିଲା ।

କବୀର ବେଦୀ କହିଛନ୍ତି -ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଷ୍ଟାରଡଷ୍ଟ ପତ୍ରିକାରେ ପାର୍ବିନଙ୍କ ମାନସିକ ରୋଗ ଲେଖାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ତାଙ୍କ ଅସୁସ୍ଥତା ପାଇଁ ମୋତେ ଦା-ୟୀ କରାଯାଇଥିଲା କି ମୁଁ ତାଙ୍କୁ ଛାଡିଦେବାରୁ ଏମିତି ହେଲା । କିନ୍ତୁ ସତ୍ୟ ହେଉଛି ପାର୍ବିନ ମୋତେ ଛାଡିଥିଲେ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ମୁଁ ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲି, ସେ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *