ଖନନ ସମୟରେ ମିଳିଲା ୨ ହଜାର ବର୍ଷ ପୁରୁଣା କ୍ୟାଣ୍ଟିନ, ଡବାରେ ଥିଲା କୁକୁର ମାଂସ, ଏଥିସହିତ ଏହି ଖାଦ୍ୟ ଗୁଡିକର ଥିଲା ଚାହିଦା

ଦୁନିଆର ଇତିହାସ ବହୁତ ପୁରୁଣା ଅଟେ | ଅନେକ ସଭ୍ୟତା ଏବଂ ସଂକୃତି ସମୟ ସହିତ ସ୍ୱୟଂ ବିଲୀନ ହୋଯାଇଥାଏ କିମ୍ବା କୌଣସି ବିପଦ କାରଣରୁ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥାଏ | ଏହି ସହର ଗୁଡିକରେ ଗୋଟିଏ ଥିଲା ପୋମ୍ପେଇ ସହର | ଇଟାଲୀର ଏହି ସହରର ଚିହ୍ନ ଏଠାରେ ହୋଇଥିବା ଜ୍ୱାଳାମୁଖୀ କାରଣରୁ ଲିଭି ଯାଇଥିଲା | ଦୁଇ ହଜାର ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିବା ଏହି ସହରର ଖନନରେ ଇତିହାସକାରୀଙ୍କର ବହୁତ ଆଗ୍ରହ ରହିଛି | ଅନେକ ଜମି ରହିଥିବା ମୃତଦେହ ଏଠାରୁ ବାହାର କରାଯାଇଥିବା ଯେଉଁ ଗରମ ଅଂଗାରା ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରିଜର୍ବ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା |

ଯେତେବେଳେ ଏହି ସହରରେ ଦବି ରହିଥିବା କ୍ୟାଣ୍ଟିନର ଫୋଟୋ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି | ଏହି କ୍ୟାଣ୍ଟିନ ଦୁଇ ହଜାର ବର୍ଷ ପୁରାଣ ଅଟେ | ଏଥିସହିତ ଡବାରେ ଖାଇବାର ଆଇଟମ ମଧ୍ୟ ମିଳିଛି | ଏହି ଫାଷ୍ଟଫୁଡ କ୍ୟାଣ୍ଟିନରେ ମେନ୍ୟୁ କାର୍ଡ କାନ୍ଥରେ ଚିତ୍ରଣ କରାଯାଇଥିଲା ଯାହାଦ୍ୱାରା ଅଶିକ୍ଷିତ ଲୋକଙ୍କୁ ଚିତ୍ର ଦେଖି ଅର୍ଡର କରି ପାରିବେ | ଏହି କ୍ୟାଣ୍ଟିନରେ ଅନେକ ଚୁଲି ମିଳିଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ଗରମ ଗରମ ଖାଦ୍ୟ ବଣାଇ ଲୋକଙ୍କୁ ସର୍ଭ କରାଯାଉଥିଲା | ଏହାକୁ thermopolium କୁହାଯାଇଥାଏ | ଏହି ପ୍ରକାରର କ୍ୟାଣ୍ଟିନରେ ଖାଇବା ଗରମ ରଖିବା ପାଇଁ କଣ୍ଟେନର ନଥିଲା ବରଂ ମାଟିର ହାଡର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିଲା |

ଇଟାଲୀର ପ୍ରାଚୀନ ସହର ପୋମ୍ପେଇ ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ହୋଇଥିବା ଭୟାନକ ଜ୍ୱାଳାମୁଖୀ ବିସ୍ଫୋରଣରେ ସବୁକିଛି ଵିଧ୍ଵଂସ ହୋଇଯାଇଥିଲା | ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ସହରର ଲେଟେସ୍ଟ ଫୋଟୋ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି, ଯାହା ଏଠାରେ ତିଆରି କରାଯାଇଥିବା କ୍ୟାଣ୍ଟିନର ଅଟେ | ଏହି କ୍ୟାଣ୍ଟିନ ମଧ୍ୟ ବିସ୍ଫୋରଣରେ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିଲା | କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ପୁରାତତ୍ତ୍ଵବିତ୍ତମାନେ ବହୁତ ଭଲ ସ୍ଥିତିରେ ଆଉଥରେ ଖୋଳି ବାହାରକୁ ବାହାର କରିଛନ୍ତି |

ଏହି କ୍ୟାଣ୍ଟିନ କୌଣସି ଷ୍ଟ୍ରିଟ ଫୁଡର ଦୋକାନ ପରି ଅଟେ | ସବୁଠୁ ବଡ କଥା ହେଉଛି ଯେ ଏହାର କାନ୍ଥରେ ମେନ୍ୟୁର ଚିତ୍ର ତିଆରି କରାଯାଇଛି | ଏଠାରେ ଗରମ ଗରମ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଡ୍ରିଂକ୍ସ ମିଳୁଥିଲା | ଏଥିସହିତ ପାଖ ଦେଇ ଯାଉଥିବା ରୋମାନ ଲୋକ ଏଠାରେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପାଇଁ ଅଟକି ଯାଉଥିଲେ | ଏହି ଗବେଷଣା ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସନ୍ଧାନ କରାଯାଉଛି ଯେ ସେସମୟରେ ଲୋକମାନେ ଏପରି କ୍ୟାଣ୍ଟିନରେ କଣ ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରୁଥିଲେ |

ପୋମ୍ପେଇ ଏଂଥ୍ରୋପୋଲୋଜିଷ୍ଟର ଷ୍ଟାଫ, ବଲେରିୟା ଅମୋରେଟ୍ଟୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାଖ କାନ୍ଥ ଉପରେ ତିଆରି କରାଯାଇଥିବା ଫୋଟୋରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଜଣାପଡୁଛି ଯେ ଏହା ଏମାନଙ୍କର ମେନ୍ୟୁ କାର୍ଡ ଅଟେ | ଏହାକୁ ଅଶିକ୍ଷିତ ଲୋକଙ୍କର ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ତିଆରି କରାଯାଇଥିବ ଯାହାଦ୍ୱାରା ତାଙ୍କୁ ଅର୍ଡର କରିବାରେ ସମସ୍ୟା ନହେଉ | ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା କନଫର୍ମ ହୋଇ ନାହିଁ |

ଏହି ସାଇଟରୁ ଗବେଷଣାକାରୀ ମାନଙ୍କୁ ହରାଇବାର କିଛି ଅଂଶ ମଧ୍ୟ ମିଳିଛି | ଏଥିରେ ଏକ ଛୋଟ କୁକୁରର ହାଡ ମିଳିଛି | ଏଥିସହିତ ଵିଧ୍ଵଂସ ପୂର୍ବରୁ ତିଆରି କରାଯାଇଥିବା ଖାଦ୍ୟର ପୋର୍ଶନ ମଧ୍ୟ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି | ଏହି ସମସ୍ତ ଆଇଟମ ଗୁଡିକୁ ଡିବାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରି ରଖିଥିଲେ ଯାହାକି ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଡବାରେ ବନ୍ଦ ରହିଛି |

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବା କଥା ଯେ ଏହି ଗବେଷଣା ସେସମୟର ଲୋକଙ୍କର ଜୀବନ ବିଷୟରେ ଅନେକ ସୂଚନା ଗୁଡିକ ହାସଲ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ | ଏଥିରେ ପୋମ୍ପେଇର ଲୋକଙ୍କର ଜୀବନଶୈଳୀର ମଧ୍ୟ ଝଲକ ମିଳିବ |

ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ବିଶେଷଜ୍ଞ ସାଇଟ ଦେଖି ଯାହା କହିଛନ୍ତି ସେଥିରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ଏହା ମଧ୍ୟ ଅଟେ ଯେ ଏହି କ୍ୟାଣ୍ଟିନରେ ସହରର ଧନୀ ଲୋକ ନୁହେଁ, ବରଂ ସାଧାରଣ ଲୋକମାନେ ଖାଇବାକୁ ଆସୁଥିଲେ | ଆଖପାଖର ବାତାବରଣ ଏବେ ବସିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ହିସାବରେ ଏହାର ଅନୁମାନ ଲଗାଯାଇଥିଲା |

ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ସାଇଟରୁ ଅନେକ ପ୍ରକରର ହାଡ ମିଳିଛି | ଏହି ହାଡ ଗୁଡିକ ସେହି ପଶୁ ମାନଙ୍କର ହୋଇପାରେ ଯାହାଙ୍କର ମାଂସ ବନାଇ ଖୁଆଉଥିଲେ | ଏଥିସହିତ ଏଠାରୁ ମଦର କିଛି ବୋତଲ ମିଳିଛି | ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣା ପୂର୍ବରୁ ସର୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ବାହାର କରାଯାଇଥିଲା |

କ୍ୟାଣ୍ଟିନର ଖନନ ଅବସରର ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କୁ ବ୍ରୋଞ୍ଜର ଲଣ୍ଠନ ଏବଂ ଅନେକ ରୋମାନ ବାସନ ମିଳିଛି | ଏଠାକାର ଚୁଲି ମଧ୍ୟ ଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଅଟେ ଯେଉଁଥିରେ ଖାଦ୍ୟ ଗରମ ରଖାଜିଥାଏ | ଏଥିସହିତ ତେଲର ଡବା ମଧ୍ୟ ମିଳିଛି |

ଖନନ ଅବସରରେ ମିଳିଥିବା ଅଂଶରେ କିଛି ମଣିଷଙ୍କର ଅଂଶ ମଧ୍ୟ ଶାମିଲ ରହିଛି | ଏହାର ଖୁଲାସା ଅଥରିଟି କରିଛି | କୁହାଯାଉଛି ଯେ ସେମାନେ ରୋଷେୟା ହୋଇଥିବେ ଯିଏକି କ୍ୟାଣ୍ଟିନରେ ଖାଇବା ବନାଉଥିବେ | କିମ୍ବା ସେମାନେ ଗ୍ରାହକ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଇ ପରେ ଯେ ଯେଉଁମାନେ ଦୁର୍ଘଟଣା ସମୟରେ ସେଠାକୁ ଖାଇବାକୁ ଆସିଥିଲେ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆମର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ ଏବଂ ସାଙ୍ଗ ସାଥୀଙ୍କ ସହ ସେୟାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ। ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *