ଲକଡାଉନ ନି-ୟ-ମ ଭା-ଙ୍ଗିବାରୁ ପୋ-ଲି-ସ ୩୦୦ଥର ଯୁବକଙ୍କୁ କଲେ ଉଠ-ବସ, ତାପରେ ଯୁବକଙ୍କର ହୋଇଗଲା ମୃ-ତୁ

ଫିଲୀପୀନ୍ସରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଲକଡାଉନ କ -ର୍ଫ୍ୟୁ ଭାଙ୍ଗିଥିଲେ ତ ପୋ-ଲି-ସ ତାଙ୍କୁ ଧରି ନେଇଥିଲେ।ତା ଉପରେ ଶହଶହ ଥର ବସ-ଉଠ ଲଗାଇଥିଲେ ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଏତେ ଖରାପ ହୋଇଯାଇଥିଲା କି ତାଙ୍କ ଜୀବନ ଚାଲି ଯାଇଥିଲା। ବର୍ତମାନ ଏହି ଘ-ଟ-ଣା-ରେ ପୋ-ଲି-ସ-ଙ୍କ ଉପରେ ଦାବି କରାଯାଇଛି।

ମନୀଲାର ଗୋଟିଏ ପ୍ରାନ୍ତରେ ୨୮ବର୍ଷର ଡେରେନ ପାଣି ଆଣିବା ପାଇଁ ବାହାରି ଥିଲେ। ହେଲେ ଲକଡାଉନ ହେବା କାରଣରୁ ତାଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ଲୋକାଲ ଗ୍ରୁପ ଧରି ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ସ୍ଥାନୀୟ ପୋ-ଲି-ସ ଷ୍ଟେସନକୁ ନିଆ ଯାଇଥିଲା। ପୋ-ଲି-ସ ଷ୍ଟେସନରେ ତାଙ୍କୁ ଶହଶହ ଥର ବସ-ଉଠ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା।

ଡେରେନ ଯେତେବେଳେ ଘରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ତ ସେ ନିଜ ପାର୍ଟନରଙ୍କୁ କହିଥିଲେ କି ତାଙ୍କୁ ବହୁତ କଷ୍ଟ ହେଉଛି।ଜୀଏମଏ ନ୍ୟୁଜ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା ସମୟରେ ଏହି ମହିଳା କହିଥିଲେ କି ମୋ ପାର୍ଟନରଙ୍କର ହୃଦୟର ସମସ୍ୟା ହେଉଥିଲା ଏବଂ ସେ ବହୁତ କଷ୍ଟରେ ଥିଲେ। ମୁଁ ତାଙ୍କୁ ପଚାରିଥିଲି କି ବାସ୍ତବରେ ସେ ଚାଲି କଣପାଇଁ ପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି।

‘ଏହାପରେ ଡେରେନ ମୋତେ କହିଥିଲେ କି ପୋ-ଲି-ସ ବାଲା ତାଙ୍କୁ ୧୦୦ଥର ବସ-ଉଠ ହେବାପାଇଁ କହିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଏହାପରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ପାଖାପାଖି ୩୦୦ଥର ବସ-ଉଠ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା। ଯାହାଦ୍ଵାରା ତାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହୋଇଯାଇଥିଲା।’ ତାଙ୍କୁ ପଚରା ଯାଇଥିଲା କି ବାସ୍ତବରେ ଡେରେନଙ୍କୁ ୧୦୦ ବଦଳରେ ୩୦୦ଥର ଉଠ-ବସ କ’ଣ ପାଇଁ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା?

ଏହାପରେ ମହିଳା ଜଣଙ୍କ କହିଥିଲେ ବାସ୍ତବରେ ସେଠାରେ ଦ-ଣ୍ଡ ପାଉଥିବା ଲୋକ ଉଠ-ବସ ସମୟରେ ଗୋଟିଏ ଲୟରେ ନଥିଲେ ଯେଉଁଥିପାଇଁ ପୋ-ଲି-ସ ବାଲା ତାଙ୍କ ଦ-ଣ୍ଡ-କୁ ବଢ଼ାଇବାରେ ଲାଗିଥିଲେ। ଏହି ମହିଳା ଜଣଙ୍କ ଲୋକାଲ ମିଡ଼ିଆକୁ ଗୋଟିଏ ଭିଡିଓ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଇଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ଡେରେନଙ୍କୁ ଲିମ୍ପିଙ୍ଗ କରୁଥିବାର ଦେଖାଯାଇଛି।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଡେରେନଙ୍କୁ ନିଜ ଗାଧୁଆ ଘରକୁ ଯିବାପାଇଁ ବୁଲିବାକୁ ପଡୁଥିଲା। ଡେରେନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କିୟ ଏଡ୍ରିୟାନ କା ଡେରେକଙ୍କ ସହିତ ଯୋଡା ଫେସବୁକ ପୋ-ଷ୍ଟ ଭାଇରାଲ ହେଉଛି।

ଜଣା ଯାଉଛି କି ଫିଲୀପୀନ୍ସ କରୋନା ଭାଇରସ ମହାମାରୀ ଦେଇ ଦ୍ରୁତ ମାତ୍ରାରେ ଗତି କରୁଛି। ୬ଅପ୍ରେଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଦେଶର ୮ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ କେ-ସ ଥିଲା ଏବଂ ଏଠାରେ ଏହି ମହାମାରୀ ପାଇଁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୩ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କର ମୃ-ତ୍ୟୁ ହୋଇସାରିଛି।

ଗୌରବର କଥା ହେଉଛି କି ପୂର୍ବବର୍ଷ କ୍ବାରେନଣ୍ଟାଇନ ନି-ୟ-ମ ଏବଂ କରୋନା ଗାଇଡଲାଇନ୍ସକୁ ଭା-ଙ୍ଗି-ବା କାରଣରୁ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ଫିଲୀପୀନ୍ସରେ କୋ-ଠ-ର ଦ-ଣ୍ଡ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ କୁକୁରର ପଞ୍ଜୁରୀରେ ଏବଂ କିଛି ଲୋକଙ୍କୁ ଭି-ଷ-ଣ ଗରମରେ ଭାରି ଦ୍ୱିପ୍ରହରରେ ବାହାରେ ବସାଇ ଦିଆ ଯାଇଥିଲା।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *