୬ପାଦ ଏବଂ ୨ଲାଞ୍ଜ ସହିତ ଜନ୍ମ ହେଲା କୁକୁର ଛୁଆ, Videoରେ ଏମିତି ମସ୍ତି କରୁଥିବାର ଦେଖାଗଲା, ଆପଣ ବି ଏହି ଭିଡିଓ ଦେଖନ୍ତୁ

୬ପାଦ ସହିତ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ଏକ କୁକୁରକୁ “ଚତ୍ମକାର” ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି କାରଣ ସେ ନା କେବଳ ଜୀବିତ ଅଛି, ବରଂ ସବୁ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଦେଇ ଗତି କରୁଛି ଏବଂ ସଂପନ୍ନ ମଧ୍ୟ କରୁଛି। ସଂଯୁକ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଆମେରିକାର ଓକ୍ଲାହୋମାର ନୀଲ ପଶୁ ଚିକିତ୍ସା ଡାକ୍ତରଖାନା ଦ୍ଵାରା ତା କାହାଣୀ ଫେସବୁକରେ ଶେୟାର କରା ଯାଇଛି।

ଛଅପାଦ ସହିତ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ଏକ କୁକୁରକୁ “ଚମତ୍କାର” ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି କାରଣ ସେ ନା କେବଳ ଜୀବିତ ଅଛି, ବରଂ ସବୁ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଦେଇ ଗତି କରୁଛି ଏବଂ ସଂପନ୍ନ ମଧ୍ୟ କରୁଛି।

ସଂଯୁକ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଆମେରିକାର ଓକ୍ଲାହୋମା (Oklahoma, United States)ର ନୀଲ ପଶୁ ଚିକିତ୍ସା ଡାକ୍ତରଖାନା (Neel Veterinary Hospital) ଦ୍ଵାରା ତା କାହାଣୀ ଫେସବୁକରେ ଶେୟାର କରାଯାଇଛି- ସେହି ସ୍ଥାନ ଯେଉଁଠାରେ ସେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲା।ପୋଷ୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି କି ସ୍କିପର (Skipper) ନାମକ କୁକୁର ଛୁଆ (Puppy) ନିଜ ସର୍ତ୍ତ ସହିତ କୈାଣସି ବି ଅନ୍ୟ କୈନାଇନ ଠାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜିବିତ ରହିଛି।

ସେଣ୍ଟରରେ ଲେଖିଛନ୍ତି, ” ଆପଣ ଦେଖି ପାରୁଥିବେ କି ସେ କେମିତି ଅଲଗା ଦେଖାଯାଉଛି- ୬ପାଦ! ସେ ଏକ ପ୍ରକାରର ଜନ୍ମଜାତ ସଂୟୁଗ୍ମନ ବିକାର (congenital conjoining disorders) ଅଟେ, ଯାହାକୁ ମୋନୋସେଫାଲସ ଡିପାଇଗସ ଏବଂ ମୋନୋସେଫାଲସ ରଚୀପାଗସ ଡିବ୍ରୈଚିୟସ ଟେଟ୍ରାପସ (monocephalus dipygus and monocephalus rachipagus dibrachius tetrapus) କୁହାଯାଉଛି, ଯାହା ଅର୍ଥ ହେଉଛି କି ତାର ୧ମୁଣ୍ଡ ଏବଂ ଛାତିର ଚଉଡ଼ା ହେଉଛି- ୨ଶ୍ରେଣୀ କ୍ଷେତ୍ର,୨ ତଳକୁ ମୁତ୍ରପଥ, ୨ ପ୍ରଜଜନ ପ୍ରଣାଳୀ,୨ଲାଞ୍ଜ ଏବଂ ଏବଂ ୬ପାଦ ଅଛି।”

“ସକରାତ୍ମକ ଭାବରେ ତାର ଅଙ୍ଗ ବହୁତ ଠିକ ଭାବେ ଦେଖାଯାଉଛି, ସେ ପରିସ୍ରା ଏବଂ ଝାଡା କରୁଛି, ଏବଂ ବହୁତ ମଜବୁତ ଅଟେ!ସେ ଭଲ ଭାବରେ ବଞ୍ଚିଛି ଏବଂ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭଲ ଭାବରେ ବଢୁଛି।ତାର ସବୁପାଦ ଗୋଟିଏ ସାଧାରଣ କୁକୁର ଛୁଆ ଭଳି ଉତ୍ତେଜନା ପାଇଁ ଚାଲୁଛି ଏବଂ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା କରୁଛି।

ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି କି ବୟସ ବଢିବା ସହିତ ତାକୁ ଶାରୀରିକ ଚିକିତ୍ସା ଏବଂ ଗତିଶୀଳ ସହାୟତାର ଆବଶ୍ୟକତା ହୋଇପାରେ। ଡ଼ାକ୍ତରଖାନା କ୍ୟାପଶନରେ ଆଗକୁ କହିଛନ୍ତି, କି “ତାର ସ୍ଥିତି ଉପରେ ଗବେଷଣା କରାଯିବ, ତାର ଯାଞ୍ଚ ସମୟରେ ତାର ବିକାଶର ତଦାରଖ କରାଯିବ ଏବଂ ସ୍କିପରକୁ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତ ଏବଂ ବାକି ଜୀବନ ପାଇଁ ଆରାମଦାୟକ କରି ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବେ।”ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଘରେ ଠିକରେ ଅଛି।”

ଶେୟାର କରାଯିବା ପରଠାରୁ ପୋଷ୍ଟରେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଖାପାଖି ୧ହଜାରରୁ ଅଧିକ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାକୁ ଏକତ୍ର କରାଯାଇଛି। ଏହା ସହିତ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଥର ଶେୟାର କରାଯାଇଛି। ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ତାର ସୁସ୍ଥ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କାମନା କରିଛନ୍ତି। ସେଠାରେ, କିଛିଲୋକ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ତା’ର ମାଆ-ବାପା ହେବାକୁ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ଜଣେ ଫେସବୁକ ୟୁଜର ଲେଖିଛନ୍ତି, “ସବୁଠାରୁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏହି ଛୁଆକୁ ସବୁ ପ୍ରକାର ସୁଯୋଗ ଦିଆଯାଉଛି, ବିଶେଷ ଆବଶ୍ୟକତା କିମ୍ବା କୌଣସି ବି ପଶୁ ସହିତ କିଛି ବି ଭୁଲ ହେଉନାହିଁ। ମୁଁ ଏହି ଛୁଆକୁ ହୃଦୟର ସହ ନେଇଯିବି। ମୋର କୁକୁରର ବହୁତ ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ଏବଂ ସେ ନିଜ ପ୍ରକାରରେ ଏବଂ ବିନା କୌଣସି ଯନ୍ତ୍ରଣା ସହିତ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ!” ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଲେଖିଛନ୍ତି, “ମୋର ଭାଗ୍ୟ ହୁଅନ୍ତା କି ମୁଁ ତାକୁ ମୋ ସହିତ ନିଜ ଘରକୁ ନେଇ ଯାଆନ୍ତି! କେତେ ଦାମ ଏବଂ ଦୁର୍ଲଭ ଆଉ ଅଦ୍ଭୁତ।”

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆମର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ ଏବଂ ସାଙ୍ଗ ସାଥୀଙ୍କ ସହ ସେୟାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ। ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *