ବିବାହର 11 ବର୍ଷ ପରେ ଏମିତି କଣ ହୋଇଥିଲା କି ସାନିଆ ମିର୍ଜା ନିଜ ସ୍ୱାମୀ ଶୋଏବ ମଲିକଙ୍କୁ ହ-ଇରା-ଣ କରିବାର ଧ-ମ-କ ଦେଇଥିଲେ

ଭାରତର ଟେନିସ ସେନସେସ ସାନିଆ ମିର୍ଜା ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନର କିମ୍ବଦନ୍ତୀ କ୍ରିକେଟର ଶୋଏବ ମଲିକଙ୍କ ବିବାହକୁ ଆଜି 11 ବର୍ଷ ହୋଇଯାଇଛି । 11 ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ 2021 ମସିହାରେ ଦୁଇଜଣଙ୍କର ବିବାହ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ବିଶେଷ ଅବସରରେ ସାନିଆ ମିର୍ଜା ନିଜ ସ୍ୱାମୀ ସୋଏବ ମଲିକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବିଶେଷ ମେସେଜ ଲେଖିଥିଲେ ।

ସୋସିଆଲ ସାଇଟ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମରେ ଶୋଏବ ମଲିକଙ୍କ ଅନେକ ଫୋଟୋ ପୋଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଫୋଟୋ ସହ ସେ କ୍ୟାପସନରେ ଲେଖିଛନ୍ତି କି ଆଗାମୀ ଦିନରେ ସେ ଶୋଏବ ମଲିକଙ୍କୁ ହ-ଇରା-ଣ ଏବଂ କ୍ରୋ-ଧି-ତ କରିବେ । ସାନିଆ ମିର୍ଜାଙ୍କର ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଶୋଏବ ଏବଂ ସାନିଆ ମିର୍ଜାଙ୍କର ପ୍ରଶଂସକମାନେ ଲଗାତାର କମେଣ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ।

Google

ଜଣାଇଦିଆଯାଉଛି କି ସାନିଆ ମିର୍ଜା ଏବଂ ଶୋଏବ ମଲିକଙ୍କ ବିବାହ 12 ଏପ୍ରିଲ 2010 ମସିହା ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ହୋଇଥିଲା । ଉଭୟ ଏବେ ଏକ ପିଲାର ପିତାମାତା ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି । ସାନିଆ ଏବଂ ଶୋଏବଙ୍କର ଏକ ପୁଅଟିଏ ଅଛି । ଯାହାର ନାମ ଇଜହାନ ମିର୍ଜା ଅଟେ । ସାନିଆ ମିର୍ଜା ଆଜିର ବିଶେଷ ଚିତ୍ରକୁ ସେୟାର କରି ଲେଖିଛନ୍ତି , ‘ ସୁ-ଖ ଏବଂ ଦୁଃ-ଖରେ , ଭଲ ଏବଂ ଖ-ରା-ପ ସମୟରେ , ଶୁଭ ବାର୍ଷିକ ମୋର ମଣିଷ… ଆପଣଙ୍କୁ ଅନେକ ବର୍ଷ ଉ-ପହା-ସ କରୁଛି । 11 ତମ ବାର୍ଷିକୀ ” ।

1986 ମସିହାରେ ବାହାରିଥିବା ସାନିଆ ମିର୍ଜା ଭାରତରେ ଏକ ଜବରଦସ୍ତ ଟେନିସ ଖେଳାଳି ଅଟନ୍ତି । ସେ 2003 ରୁ 2013 ଲଗାତାର ଏକ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ମହିଳା ଟେନିସ ସଂଘ (ଡବ୍ଲୁଟିଏ) ରେ ସିଙ୍ଗଳ ଏବଂ ଡବଲରେ ଦୁଇଥର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଭାରତୀୟ ଟେନିସ ଖେଳାଳି ଭାବରେ ନିଜ ସ୍ଥାନ ବଜାଇ ରଖିଥିଲେ । ସାନିଆ ମିର୍ଜା ମାତ୍ର 18 ବର୍ଷ ବୟସରେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଟେନିସ ଖେଳାଳିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହୋଇଥିଲେ ।

Google

2009 ମସିହାରେ ତାଙ୍କୁ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପୁରସ୍କାର ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏହି ସମ୍ମାନ ପାଇଥିବା ସେ ଜଣେ କନିଷ୍ଠ ଖେଳାଳି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ 2006 ରେ ତାଙ୍କୁ ଆମେରିକାରେ ବିଶ୍ୱ ଟେନିସ ସେଲିବ୍ରିଟିମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଡବ୍ଲୁଟିଏ ର ‘ ମୋଷ୍ଟ ଇମ୍ପ୍ରେସିଭ ନିୟୁ କମର ଆୱାର୍ଡ ‘ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା । ଅନ୍ୟପଟେ ଶୋଏବ ମଲିକ ପାକିସ୍ତାନର କ୍ରିକେଟ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ରହିସାରିଛନ୍ତି ।

1999 ମସିହାରେ ପାକିସ୍ତାନ ପାଇଁ ପଦାର୍ପଣ କରିଥିବା ଶୋଏବ ମଲିକ ନିଜ ଦେଶ ପାଇଁ 35 ଟି ଟେଷ୍ଟ , 287 ଟି ୱାନଡେ ଏବଂ 116 ଟି-20 ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମ୍ୟାଚ ଖେଳିଛନ୍ତି । ଶୋଏବ ମାଲିକଙ୍କ କ୍ୟାରିୟର ବହୁତ ଭଲ ରହି ଆସିଛି । ସେ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ 1898 ରନ ବନାଇଥିଲେ , କିନ୍ତୁ ୱାନଡେରେ ସେ 7534 ରନ ବନାଇଥିଲେ । ୱାନଡେରେ ସୋଏବ ମାଲିକଙ୍କ ନାମ 9 ଶତାବ୍ଦୀ ଏବଂ 44 ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ରହିଛି । ସେ 116 ଟି-20 ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ମ୍ୟାଚରେ 8 ଟି ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ସହ 2335 ରନ ବନେଇଥିଲେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *