ସ୍ୱାମୀଙ୍କଠାରୁ ଛାଡପତ୍ର ପାଇଲା ପରେ ମହିଳା ଜନ୍ମ ଦେଲେ ୧୪ଟି ସନ୍ତାନ, ପାଣିଟାଙ୍କି ପରି ଫୁଲି ଯାଇଥିଲା ପେଟ

ମା ହେବାକୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନ ଥାଏ। ସେ ଏହାକୁ ଅନୁଭବ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ସହ ପରିଚିତ କରିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯିଏକି ଏକାବେଳକେ ଆଠଟି ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ସନ୍ତାନଙ୍କ ପାଇଁ ଗର୍ଭବତୀ ହେତୁ ମହିଳା ଜଣକଙ୍କର ପେଟ ବେଲୁନ୍ ପରି ଫୁଲିଯାଇଥିଲା।

ପ୍ରକୃତରେ ମହିଳାଙ୍କର ଏହି ସନ୍ତାନ IVF ପ୍ରଣାଳୀରେ ଜନ୍ମ ହୋଇ ଥିଲେ। ଡାକ୍ତର ମହିଳାଙ୍କ ଗର୍ଭରେ ୧୨ଟି ଭ୍ରୁଣକୁ ଏକାଠି ରଖିଥିଲେ। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଆଠ ଜଣ ଜୀବନ୍ତ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ। ଏହା ହେଉଛି ୨୦୦୯ ବର୍ଷର କଥା। ଏହି ଆଠଟି ସନ୍ତାନର ମା’ ହୋଇ ମଧ୍ୟ ମହିଳା ଜଣଙ୍କ ତାଙ୍କର ସନ୍ତାନମାନଙ୍କର ଦ୍ୱାଦଶ ଜନ୍ମଦିନରେ କିଛି ଫଟୋ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସମସ୍ତ ପିଲାମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁସ୍ଥ ଅଛନ୍ତି।

ଏହି ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଜନ୍ମ ଦେଇଥିବା ନାଦ୍ୟା ସୁଲେମାନଙ୍କୁ ୪୫ବର୍ଷ ହୋଇସାରିଛି। ସେ ଆମେରିକାରେ ରୁହନ୍ତି। ସେ ପିଲାମାନଙ୍କର ଦ୍ୱାଦଶ ଜନ୍ମଦିନରେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ନିଜର ଅଭିଜ୍ଞତା ବାଣ୍ଟିଛନ୍ତି। ସେ ଦୁନିଆକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗର୍ଭରେ ଆଠ ପିଲାଙ୍କୁ ପାଳିବା ଏବଂ ଜନ୍ମ ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ବଂଚାଇବା କିପରି ଅଟେ ବୋଲି।

ପ୍ରକୃତରେ ନାଦ୍ୟା ଟୋଟାଲ୍ ହେଉଛି ୧୪ସନ୍ତାନର ମାତା। ୮ ସନ୍ତାନର ମା ହେବ ପୂର୍ବରୁ ସେ ୬ଟି ସନ୍ତାନର ମା’ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି। ସେ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ଛାଡପତ୍ର ହୋଇଥିବା ମହିଳା। ଛାଡପତ୍ର ପରେ, ସେମାନେ ଭତ୍ତା ଭାବରେ ମିଳିଥିବା ଟଙ୍କା ସହିତ IVF ମାଧ୍ୟମରେ ପିଲା ଜନ୍ମକରାଇଲେ। ନାଦ୍ୟାଙ୍କ ଗର୍ଭରେ ୧୨ ଭ୍ରୁଣକୁ ଏକାଠି ରଖିଥିବା ଡାକ୍ତର ମାଇକେଲ କାମାରୱାଙ୍କ ଲାଇସେନ୍ସ ମଧ୍ୟ ବାତିଲ କରାଯାଇଥିଲା।

ବାସ୍ତବରେ, କୌଣସି ଡାକ୍ତର ଆଇଭିଏଫ୍ ସହିତ ମହିଳାଙ୍କ ଗର୍ଭରେ ତିନିରୁ ଅଧିକ ଭ୍ରୁଣ ରଖିପାରିବେ ନାହିଁ। ଡାକ୍ତର ତାଙ୍କ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ୧୨ଟି ଭ୍ରୁଣ ରଖିବାକୁ ନାଦ୍ୟା ନିଜେ କହିଥିଲେ। ଏଥି ସହିତ ନାଦ୍ୟା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡାକ୍ତର ତାଙ୍କୁ ବୋକା ବନାଇ ଚତୁରତାର ସହ ଏହା କରିଛନ୍ତି।

୮ଟି ପିଲାଙ୍କ ପ୍ରସବ ନାଦ୍ୟାଙ୍କ ପାଇଁ ଏତେ ସହଜ ନଥିଲା। ସେମାନଙ୍କୁ ପରିଚାଳନା କରିବା ପାଇଁ ୪୬ଡାକ୍ତର ଏବଂ ନର୍ସ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ଡେଲିଭରି ୩୧ତମ ସପ୍ତାହରେ କରାଯାଇଥିଲା।

ଆଜି ନାଦ୍ୟାଙ୍କର ସମସ୍ତ ସନ୍ତାନ ନିଜ ମା’ଙ୍କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି। ଏକାକୀ ୧୪ପିଲାଙ୍କୁ ପାଳିବା ଏତେ ସହଜ ନୁହେଁ | ନାଦ୍ୟାଙ୍କ ପାଇଁ ପୁରା ଦିନ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ରୋଷେଇରେ ବିତିଯାଏ।

ସେ ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସୁସ୍ଥ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତି | ସେମାନଙ୍କର ୧୪ ପିଲାଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୩ଜଣ ବିଗନ୍ ଅଟନ୍ତି।

ନାଦ୍ୟା ସବୁବେଳେ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କର ଭଲ ଭାବରେ ଲାଳନ ପାଳନ ହେଉ। ସେ ଏକ ସୁଖୀ ପରିବାର ଚାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ଦିଗରେ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ପରିଶ୍ରମ କରନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *