ମାଆ ନାଁରେ କଳଙ୍କ, ୧୫୦୦ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି କରିଦେଲେ ନିଜର କ୍ଷୀର ଖାଉଥିବା ଛୁଆକୁ।

ଜଣେ ମା ପାଇଁ ତା ସନ୍ତାନ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ବଡ ହୋଇଥାଏ। ମା ନିଜ ସନ୍ତାନର ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ଖୁସି ପାଇଁ କିଛି ବି କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଥାଏ। ସେ ନିଜ ପିଲାକୁ କିଛି କ୍ଷଣ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ନିଜ ଦୃଷ୍ଟି ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରଖେ ନାହିଁ। ଖାସ୍ କରି ଯେତେବେଳେ ପିଲା ଛୋଟ ଥାଏ ସେ ତାକୁ ନିଜ ଛାତିରେ ଲଗେଇ ରଖିଥାଏ।

ଛୋଟ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଲଗାତାର ଭାବରେ ସ୍ତନ୍ୟପାନର ଆବଶ୍ୟକ ଥାଏ। ସେଥିପାଇଁ ମା କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ନିଜ ପିଲାକୁ ନିଜଠାରୁ ଦୂରେଇ ରଖେ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି କାଲିୟୁଗର ମା ସହିତ ପରିଚିତ କରିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯିଏ ନିଜର ସ୍ତନ୍ୟପାନ କରୁଥିବା ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ମାତ୍ର ୧୫୦୦ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି କରିଦେଲା। ଏହି ଘଟଣା ସେତେବେଳେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା ଯେତେବେଳେ ମହିଳା ଜଣକ ଅଧିକ ଲୋଭ କଲେ। ଆସନ୍ତୁ ଏହି ଘଟଣାକୁ ଜାଣିବା ।

ବିହାରର ବେଗୁସରାଇ ଜିଲ୍ଲାର ଭଗବାନପୁର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଣେ ମହିଳା ମାତୃ ଶବ୍ଦକୁ ଅପବିତ୍ର କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଚାନ୍ଦୁର ପଞ୍ଚାୟତର ମାଧେପୁରା ଗ୍ରାମରେ ଜଣେ ମହିଳା ନିଜର ସ୍ତନ୍ୟପାନ କରାଉଥିବା ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ମାତ୍ର ୧୫୦୦ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି କରିଦେଇଥିବା ଭଳି ଏକ ଲଜ୍ଜାଜନକ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଏହି ଘଟଣାର ଏକ ଭିଡିଓ ମଧ୍ୟ ଭାଇରାଲ ହୋଇଛି।

ଏହି ଘଟଣା ସେତେବେଳେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ଯେତେବେଳେ ଝିଅର ସଉଦା କରୁଥିବା ମହିଳା ଅଧିକ ଟଙ୍କା ମାଗିବା ପାଇ ଝିଅର ନୂଆ ମାଲିକାଣୀ ଘରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ଏହାକୁ ନେଇ ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଝଗଡା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ପରେ ପିଲା ବିକ୍ରି ହେବାର ଖବର ଧୀରେ ଧୀରେ ସମଗ୍ର ଗାଁରେ ବ୍ୟାପିଗଲା। ମା କିଛି ଦିନ ତଳେ ଭୁବନେଶ୍ୱ ତନ୍ତୀ ର ପତ୍ନୀ ରାମପାରି ଦେବୀଙ୍କୁ ୧୫୦୦ ଟଙ୍କାରେ ନିଜ ପିଲାକୁ ବିକ୍ରି କରିଥିଲା। ଅଭିଯୁକ୍ତ ମହିଳାଙ୍କ ନାମ ରେନା ଦେବୀ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ରେନା ମୀହେପୁର ଗାଁର ୱାର୍ଡ ନମ୍ବର ୪ ରେ ରହୁଥିବା ସିକନ୍ଦର ପାସୱାନଙ୍କ ପ୍ରଥମ ପତ୍ନୀ। ସେ ଏହାପୂର୍ବରୁ ନିଜ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ଛାଡି ରାଟ ଗାଁର ନିବାସୀ ମନୋଜ ପାସୱାନଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ।

ରେନାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ସ୍ୱାମୀଙ୍କଠାରୁ ଏକ ଝିଅ ମଧ୍ୟ ଥିଲା । କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏକ ସପ୍ତାହ ତଳେ ରେନା ଏହି କ୍ଷୀର ପିଉଥିବା ଝିଅକୁ ନେଇ ମାଧେପୁରା ଗ୍ରାମକୁ ଆସିଥିଲା। ଏଠାରେ ସେ ନିଜ ପିଲାଙ୍କୁ ରାମପାରି ଦେବୀଙ୍କୁ ୧୫୦୦ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି କରିଥିଲା। ଝିଅ କିଣିବା ପରେ ରାମପାରି ମଧ୍ୟ ଝିଅର ଲାଳନ ପାଳନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥିଲେ। ସେ ତାଙ୍କ ନୂଆ ଝିଅକୁ ନେଇ ବହୁତ ଖୁସି ଥିଲେ । କିନ୍ତୁ କିଛି ଦିନ ପରେ ଝିଅର ପ୍ରକୃତ ମାତା ରେନା ଦେବୀ ପୁଣି ଆସି ରାମପାରି ଦେବୀଙ୍କୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ମାଗିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ। ଏହା ପରେ ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଝଗଡା ହେଲା ଏବଂ ଏହି ଖବର ନିଆଁ ପରି ବ୍ୟାପି ଯାଇଥିଲା।

ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଯେତେବେଳେ ଭଗବାନ ପୋଲିସ୍ ଷ୍ଟେସନର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମନୀଷ କୁମାରଙ୍କୁ ପଚରାଗଲା, ସେ କହିଲେ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଏପରି କୌଣସି ମାମଲା ଆମ ନଜରକୁ ଆସିନାହିଁ। ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ କୌଣସି ପକ୍ଷଙ୍କ ତରଫରୁ କୌଣସି ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ଅନ୍ୟପଟେ ଯେତେବେଳେ ଏହି ଖବର ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେଲା, ସମସ୍ତେ ଏହି ମାକୁ କାଲିୟୁଗର ମା ବୋଲି କହି ସମାଲୋଚନା କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ । ଲୋକଙ୍କ କହିବା କଥା କି ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଜଣେ ମା ନିଜ ପିଲାକୁ ଭଲ ପାଇବା ଉଚିତ୍ । ଟଙ୍କା ପାଇଁ ଏପରି କରିବା ଭୁଲ। ତେବେ ଏହି ପୁରା ଘଟଣା ଉପରେ ଆପଣଙ୍କ ମତ କଣ ?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *