ରାକ୍ଷୀ ବନ୍ଧନରେ ଭଉଣୀକୁ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଗିଫ୍ଟ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ଜିନିଷ, ସମସ୍ୟାରେ ଘେରି ହୋଇ ଯାଇଥାଏ ଜୀବନ

ରାକ୍ଷୀ ବନ୍ଧନ(Raksha Bandhan 2021)ରେ ବର୍ତ୍ତମାନ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଦିନ ଶେଷର ବଞ୍ଚିଛି। ସବୁଘରେ ପର୍ବର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଜୋରଦାର ଭାବରେ ଚାଲିଛି। ସବୁଭାଇ ନିଜ ଭଉଣୀଙ୍କୁ ଗିଫ୍ଟ ଦେବାପାଇଁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି।

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ଶାସ୍ତ୍ର ମୁତାବକ ଭାଇମାନଙ୍କୁ ଏହି ପର୍ବରେ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ କିଛି ଜିନିଷ ନିଜ ଭଉଣୀଙ୍କୁ ଗିଫ୍ଟ (Gift) କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଏମିତି କରିବା ଦ୍ଵାରା ତାଙ୍କ ଜୀବନ ଚିନ୍ତାରେ ଘେରି ହୋଇ ଯାଇଥାଏ। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇବା ପାଇଁ ଯାଉଛୁ କି ଏମିତି କେଉଁ ଜିନିଷ ଅଟେ, ଯାହାକୁ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ନିଜ ଭଉଣୀଙ୍କୁ ଉପହାରରେ ଦେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ।

ଅନେକ ଲୋକ ରକ୍ଷା ବନ୍ଧନ (Raksha Bandhan 2021)ରେ ନିଜ ଭଉଣୀଙ୍କୁ ଫଟୋଫ୍ରେମ କିମ୍ବା କାଚରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କୈାଣସି ଜିନିଷ ଉପହାରରେ ଦେଇଥାନ୍ତି। ସନାତନ ଧର୍ମ ମୁତାବକ ଏମିତି କରିବାକୁ ବହୁତ ଅଶୁଭ ମନା ଯାଇଥାଏ। ଏମିତି କରିବା ଦ୍ଵାରା ବ୍ୟକ୍ତି ଜୀବନରେ ନକରାତ୍ମକତା ଆସି ଯାଇଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ରକ୍ଷା ବନ୍ଧନରେ ଭଉଣୀଙ୍କୁ କାଚ କିମ୍ବା କାଚରେ ତିଆରି କୈାଣସି ବି ଜିନିଷକୁ ମଧ୍ୟ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଗିଫ୍ଟ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ତୁମେମାନେ ଏହିଦିନ ଭଉଣୀଙ୍କୁ ଛୁରୀ ସେଟ ମଧ୍ୟ ଗିଫ୍ଟ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଏହିସବୁ ଜିନିଷ ପରିବାରରେ ପ୍ରତିକୂଳତା ଆଣିଥାଏ।

ଭଉଣୀକୁ ଉପହାରରେ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ରୁମାଲ

ତାହା ରକ୍ଷା ବନ୍ଧନ(Raksha Bandhan 2021) କିମ୍ବା କୌଣସି ସାଧାରଣ ଦିନ, କେବେ ମଧ୍ୟ ନିଜ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ଉପହାର(Gift)ରେ ରୁମାଲ ଦେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ।ରୁମାଲ ଦେବାକୁ ଏକ ପ୍ରକାରରେ ବିଦାୟର ପ୍ରତିକ ବୋଲି ମନା ଯାଇଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ଏହାକୁ ଦେବା କିମ୍ବା ନେବାକୁ ସବୁବେଳେ ଅଣଦେଖା କରିବା ଉଚିତ। ଏମିତି ଜିନିଷ ବ୍ୟକ୍ତି ଜୀବନରେ କଷ୍ଟ ନେଇ ଆସିଥାଏ। ମନୁଷ୍ୟକୁ ସବୁବେଳେ ନିଜେ ହିଁ ରୁମାଲ କିଣି ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦରକାର। ତାକୁ ଉପହାରରେ ମିଳିଥିବା ରୁମାଲର ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ।

ଏହି ରଙ୍ଗର ପୋଷାକକୁ କରନ୍ତୁ ଅଣଦେଖା

ରକ୍ଷା ବନ୍ଧନ(Raksha Bandhan 2021)ରେ ଭଉଣୀଙ୍କୁ ପୋଷାକ ଉପହାର(Gift) ଦେବା ଗୋଟିଏ ସାଧାରଣ ପରମ୍ପରା ଅଟେ। ଏମିତି କରିବାକୁ ଭଲ ବୋଲି ମନା ଯାଇଥାଏ କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଭଉଣୀଙ୍କୁ କଳା ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ଉପହାରରେ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ। କଳା ରଙ୍ଗକୁ ଦୁଃଖ,କଷ୍ଟ ଏବଂ ସମସ୍ୟାର ପ୍ରତୀକ ବୋଲି ମନା ଯାଇଥାଏ। ଏହାକୁ ମୃତ୍ୟୁ କାରକ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ପର୍ବପର୍ବାଣୀ ଏବଂ ଶୁଭ ସ୍ଥାନରେ ସବୁବେଳେ କଳା ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ଉପହାରରେ ଦେବାକୁ ଅଣଦେଖା କରିବା ଉଚିତ।

ଜୀବନର ଗତିକୁ ରୋକି ଦେଇଥାଏ ଘଡ଼ି

ଅନେକ ଲୋକ ରକ୍ଷା ବନ୍ଧନରେ ନିଜ ଭଉଣୀକୁ ଘଡି ଗିଫ୍ଟ(Gift) କରିଥାନ୍ତି। ମନା ଯାଇଥାଏ କି ଘଡ଼ି ଜୀବନରେ ହେବାକୁ ଥିବା ପ୍ରଗତିକୁ ରୋକିଥାଏ। ଘଣ୍ଟା ଅନେକ ଥର ରୋକି ଯାଇଥାଏ କିମ୍ବା ଖରାପ ହୋଇ ଯାଇଥାଏ। ଯାହାକୁ ଅନିଷ୍ଟର ସଙ୍କେତ ମନା ଯାଇଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ରକ୍ଷା ବନ୍ଧନରେ ନିଜ ଭଉଣୀକୁ ଉପହାରରେ ଘଣ୍ଟା ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ।

ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଭଉଣୀଙ୍କୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ଗିଫ୍ଟ

ଝିଅମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରିୟ ଚପଲ କିମ୍ବା ଜୋତା ପାଇବାର ଇଚ୍ଛା ରଖିବା ଗୋଟିଏ ସାଧାରଣ କଥା ଅଟେ। ନିଜ ଭଉଣୀକୁ ଖୁସିରେ ଦେଖିବା ପାଇଁ ବହୁତ ଗୁଡ଼ିଏ ଭାଇ ରକ୍ଷା ବନ୍ଧନ(Raksha Bandhan 2021)ରେ ଏହି ଜିନିଷ ସବୁ ଗିଫ୍ଟ(Gift) କରି ଦେଇଥାନ୍ତି। ଜଣା ଯାଉଛି କି ଏହି ଜିନିଷ ସବୁ ବିଚ୍ଛେଦର ପ୍ରତିକ ହୋଇଥାଏ। ଏହାକୁ ଉପହାରରେ ଦେବା ଦ୍ଵାରା ଭାଇ-ଭଉଣୀଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ ମଝିରେ ଦୂରତା ଆସି ଯାଇଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ କେବେବି ରକ୍ଷା ବନ୍ଧନରେ ଭଉଣୀଙ୍କୁ ଜୋତା-ଚପଲ ଗିଫ୍ଟ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *