ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ହେଲମେଟ, ଯାହାକୁ ନ ପିନ୍ଧିଲେ ବାଇକ୍ ଷ୍ଟାର୍ଟ ହେବ ନାହିଁ, ରେଡ୍ ଲାଇଟ୍ ହେବା ଦ୍ବାରା ଇଞ୍ଜିନ୍ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ

ବାରାଣାସୀର ତିନିଜଣ ଛାତ୍ର ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତର ଲାଇନରେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ହେଲମେଟ ଡିଜାଇନ୍ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ହେଲମେଟ ଆପଣଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ସହିତ ଆପଣଙ୍କ ପକେଟର ଯତ୍ନ ନେବ ।

ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘ-ଟଣା ସମୟରେ ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନ ଚଳାଉଥିବା ବେଳେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ କେବଳ ହେଲମେଟ ପିନ୍ଧି ନ ଥିବାରୁ ମୃ-ତ୍ୟୁ ବରଣ କରନ୍ତି। ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟାଙ୍କ ରିପୋର୍ଟରେ, ଭାରତ ବିଷୟରେ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘ-ଟଣା ସଂଖ୍ୟା ବହୁତ ଚିନ୍ତାଜନକ । ବିଶ୍ବରେ ଥିବା ସମୁଦାୟ କାର୍ ର ଏକ ପ୍ରତିଶତ କାର ଭାରତରେ ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ବିଶ୍ଵର ମୋଟ ସଡକ ଦୁର୍ଘ-ଟଣାର ୧୧% ମୃ-ତ୍ୟୁ କେବଳ ଭାରତରେ ଘଟିଥାଏ। ଭାରତରେ ବାର୍ଷିକ ପ୍ରାୟ ୪.୫ ଲକ୍ଷ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘ-ଟଣା ଘଟିଥାଏ, ଯେଉଁଥିରେ ୧.୫ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନ ଚଲାଇବା ସମୟରେ ଟିକିଏ ସତର୍କତା ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇପାରେ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏକ ବିଶେଷ ହେଲମେଟ ବିଷୟରେ ।

ଏହା କିପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରେ

ବାରାଣାସୀର ତିନିଜଣ ଛାତ୍ର ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତର ଲାଇନରେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ହେଲମେଟ ଡିଜାଇନ୍ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ହେଲମେଟ ଆପଣଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ସହିତ ଆପଣଙ୍କ ପକେଟର ଯତ୍ନ ନେବ । ତିନି ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଛାତ୍ର ଏହାକୁ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି ।

ଏପରି ଏହା କିପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ

ଟ୍ରାଫିକ୍ ହେଲମେଟ ତିଆରି କରୁଥିବା ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଛାତ୍ରମାନେ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଉପକରଣ ରେଡିଓ ଫ୍ରିକ୍ୱେନ୍ସି ଟ୍ରାନ୍ସମିଟର ମାଧ୍ୟମରେ କାମ କରେ । ଡିଭାଇସରେ ଦୁଇଟି ଟ୍ରାନ୍ସମିଟର ଏବଂ ଏକ ରିସିଭର୍ ଅଛି । ରିସିଭରକୁ ବାଇକରେ ଲଗାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଗୋଟିଏ ଟ୍ରାନ୍ସମିଟରକୁ ହେଲମେଟରେ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟିକୁ ଟ୍ରାଫିକ ସିଗନାଲରେ ଲଗାଯାଇଛି। ଯେତେବେଳେ ହେଲମେଟ ସହିତ ଗାଡିରେ ବସିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଟ୍ରାଫିକ ସିଗନାଲର ନିକଟତର ହେବା ମାତ୍ରେ ମେସିନରେ ଥିବା ଟ୍ରାନ୍ସମିଟର ଅନ୍ ହୋଇଯାଏ । ଏହାର ଗୁଣ ଜାଣିବା ପରେ ଆପଣ ଏହାର ଦିୱାନା ହେଇଯିବେ

କମାଲ ର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା

* ଏହି ହେଲମେଟ ଟ୍ରାଫିକ ସିଷ୍ଟମରେ କାମ କରେ । ଟ୍ରାଫିକ ସିଗନାଲରେ ଲାଲ ହେବା ମାତ୍ରେ ଏହି ହେଲମେଟ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଭାବରେ ଯାନର ଇଞ୍ଜିନକୁ ବନ୍ଦ କରିଦିଏ । ସଙ୍କେତ ସବୁଜ ହେବା ମାତ୍ରେ ଇଞ୍ଜିନ୍ ଅନ୍ ହୋଇଯାଏ ।

* ରାସ୍ତାରେ ଦୁର୍ଘ-ଟଣା ଘଟିଲେ ଏହି ହେଲମେଟ ପୋ-ଲିସ ତଥା ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଏକ ମେସେଜ ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣଙ୍କ ଅବସ୍ଥାନ ସେୟାର କରିବା ସହ ଫୋନ କଲ ଦ୍ଵାରା ସୂଚନା ମଧ୍ୟ ଜଣାଇ ଦେବ।

* ଏହି ହେଲମେଟ ନ ପିନ୍ଧି ଯାଏଁ ଆପଣଙ୍କ ବାଇକ୍ ଷ୍ଟାର୍ଟ ହେବ ନାହିଁ ।

ସାବଧାନ ହେବାର ସମୟ

ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ଯୁଦ୍ଧରେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସହିଦ ହୋଇଥିବା ସୈନିକମାନଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ତାଠାରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘ-ଟଣାରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଉଦ୍ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ସୀମାରେ କିମ୍ବା ଆତ-ଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ମରନ୍ତି ନାହିଁ ଯେତିକି ରାସ୍ତାରେ ଗର୍ତ୍ତ ଯୋଗୁଁ ମୃ-ତ୍ୟୁ ବରଣ କରୁଛନ୍ତି। ଗତ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଭାରତରେ ପ୍ରାୟ ୧୪ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘ-ଟଣାରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଦୁଇ ଚକିଆ ଗାଡି ଚଲାଇବା ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ହେଲମେଟ ପିନ୍ଧିବାକୁ ପଡିବ, ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଆପଣଙ୍କର ସୁରକ୍ଷା ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇପାରିବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *