ବ୍ଲାକ ଫଙ୍ଗସ ଦେଶରେ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ବ୍ୟାପି ଚାଲିଛି, 7251 ରୋଗୀ , 219 ମୃ-ତ୍ୟୁ । ଏହା 10 ଟି ରାଜ୍ୟ ରେ କାୟା ବିସ୍ତାର କରିସାରିଲାଣି

କରୋନାର ଆତଙ୍କ ସମୟରେ ଦେଶରେ ମ୍ୟୁକରମାଇକୋସିସ ଅର୍ଥାତ କଳା ଫଙ୍ଗସ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ବୃଦ୍ଧି ହେବାକୁ ଲାଗୁଛି । ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ କଳା ଫଙ୍ଗସର 7251 ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଏବଂ 219 ଜଣ ମୃ-ତ୍ୟୁ-ବ-ର-ଣ କରିଛନ୍ତି । ଗୁରୁବାରକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାଣ୍ଡେମିକ ଆକ୍ଟ , 1897 ଅନୁସାରେ କଳା ଫଙ୍ଗସକୁ ମହାମାରୀ ଭାବରେ ଘୋଷିତ କରିବା ଉଚିତ ।

ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଦିଲ୍ଲୀର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜରିବାଲ ସହରର ତିନୋଟି ସରକାରୀ ହସ୍ପିଟାଲ – ଲୋକ ନାୟକ , ଜୀଟୀବୀ ଏବଂ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ହସ୍ପିଟାଲକୁ କଳା ଫଙ୍ଗସ ପାଇଁ ଏକ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥାପନ କରିବା ପାଇଁ କହିଛନ୍ତି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ରାଜସ୍ଥାନ ସରକାର କଳା ଫଙ୍ଗସକୁ ମହାମାରୀ ଭାବରେ ଘୋଷିତ କରିଛି । ଏଥିସହ କିଛି ରାଜ୍ୟର ସରକାର ସଜାଗ ଅଛନ୍ତି ।

ଦେଖନ୍ତୁ 10 ଟି ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ରାଜ୍ୟର ଲିଷ୍ଟ :

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର : ରାଜ୍ୟରେ ମ୍ୟୁକରମାଇକୋସିସର 1,500 ମାମଲା ଅଛି ଏବଂ ଏହା ଯୋଗୁଁ 90 ଜଣ ମୃ-ତ୍ୟୁବରଣ କରିଛନ୍ତି ।, ଗୁଜୁରାଟ : ମ୍ୟୁକରମାଇକୋସିସର 1,163 ଟି ମାମଲା ଜଣାପଡିଛି ଏବଂ ଏଥିରେ 61 ଜଣ -ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଛନ୍ତି ।, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ : ରାଜ୍ୟରେ ମ୍ୟୁକରମାଇକୋସିସର 575 ଟି ମାମଲା ଅଛି ଏବଂ 31 ଜଣ ମୃ-ତ୍ୟୁବରଣ କରିଛନ୍ତି ।, ହରିଆଣା : ଏଠାରେ 268 ଟି ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଏବଂ 8 ଜଣ ମୃ-ତ୍ୟୁବରଣ କରିଛନ୍ତି ।, ଦିଲ୍ଲୀ : ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ରାଜଧାନୀରେ 203 ଟି ମାମଲା ଦେଖାଦେଇଛି ଏବଂ ଜଣେ ମୃ-ତ୍ୟୁବରଣ କରିଛନ୍ତି ।, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ : ଏଠାରେ 169 ଟି ମାମଲା ଦେଖାଦେଇଛି ଏବଂ 8 ଜଣ ମୃ-ତ୍ୟୁବରଣ କରିଛନ୍ତି ।, ବିହାର : ଏଠାରୁ 103 ଟି ମାମଲା ଆସିଛି ଏବଂ ଏହାଦ୍ବାରା 2 ଜଣ ମୃ-ତ୍ୟୁବରଣ କରିଛନ୍ତି ।, ଛତିଶଗଡ଼ : 101 ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମ୍ୟୁକରମାଇକୋସିସ ଦେଖାଦେଇଛି ଏବଂ ଜଣେ ମୃ-ତ୍ୟୁବରଣ କରିଛି ।, କର୍ଣ୍ଣାଟକ : ଏଠାରେ ମ୍ୟୁକରମାଇକୋସିସର 97 ଟି ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଏବଂ ସରକାରୀ ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ କାହାର ମୃ-ତ୍ୟୁ ହୋଇନାହିଁ ।, ତେଲେଙ୍ଗାନା : ଏଠାରେ ମ୍ୟୁକରମାଇକୋସିସର 90 ଟି ମାମଲା ଦେଖାଦେଇଛି ଏବଂ 10 ଜଣ ମୃ-ତ୍ୟୁବରଣ କରିଛନ୍ତି ।, ଏମ୍ଫୋଟେରିସିନ ଔଷଧର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି :

କଳା ଫଙ୍ଗସର ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ଯୋଗୁଁ ଏହାପାଇଁ ବ୍ୟବହାର ହେଉଥିବା ଆଣ୍ଟି-ଫଙ୍ଗଲ ଔଷଧର ଚାହିଦା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟ ଗୁରୁବାର ଦିନ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ଦେଶର ଚାହିଦାକୁ ମେଣ୍ଟାଇବା ପାଇଁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଔଷଧ କିଣିବା ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *