ଏହି ଅଭିନେତା ମାନେ ପ୍ରଥମେ ଶିଶୁ କଳାକାର ହୋଇ ବଲିଉଡରେ କରିଥିଲେ ଏଣ୍ଟ୍ରି, ବଡ଼ ହୋଇ ବନିଗଲେ ସୁପରଷ୍ଟାର

ବଲିଉଡ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିକୁ ପ୍ରତିଦିନ ଅନେକ ଲୋକ ଅଭିନେତା ହେବାର ସ୍ବପ୍ନ ନେଇ ଆସିଥାନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସବୁ ଲୋକଙ୍କୁ ସଫଳତା ମିଳିପାରେ ନାହିଁ। ସେଠାର କିଛିଲୋକ ଏମିତି ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ବଲିଉଡରେ ଶିଶୁ କଳାକାର ଭାବରେ ନିଜ କ୍ୟାରିୟର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ନା କେବଳ ଶିଶୁ କଳାକାର ଭାବରେ ନାମ କରିଛନ୍ତି ବରଂ ବଡ଼ ହୋଇ ଏମାନେ ସିନେମା ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ ଛାଇ ଯାଇଛନ୍ତି। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଲେଖା ମାଧ୍ୟମରେ ବଲିଉଡର ସେହି ତାରକାମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯେଉଁମାନେ ଶିଶୁ କଳାକାର ଭାବରେ ନିଜ ସିନେମା କ୍ୟାରିୟର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ବଡ଼ ହୋଇ ଏମାନେ ବଲିଉଡ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିର ସୁପରଷ୍ଟାର ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ତ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ତାଲିକାରେ କେଉଁ-କେଉଁ ମାନଙ୍କ ନାମ ସାମିଲ ଅଛି।

ହ୍ରିତିକ ରୋଶନ

ବଲିଉଡ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅଭିନେତା ହ୍ରିତିକ ରୋଶନ ସିନେମା ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ ଭଲ ଲୁକ ଏବଂ ଜଣେ ଭଲ ଡ୍ୟାନ୍ସର ଭାବରେ ଜଣା ଯାଇଥାନ୍ତି।ସେ ବଲିଉଡର ଅନେକ ସଫଳ ସିନେମାରେ କାମ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ଅଭିନୟକୁ ଲୋକମାନେ ପ୍ରଶଂସା ମଧ୍ୟ କରନ୍ତି। ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇ ଦେଉଛୁ କି ହ୍ରିତିକ ରୋଶନ ନିଜ କ୍ୟାରିୟରର ଆରମ୍ଭ ଶିଶୁ କଳାକାର ଭାବରେ କରିଥିଲେ। ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଥମ ସିନେମା “ଆଶା (୧୯୮୦)”ରେ ହ୍ରିତିକ ରୋଶନ ଶିଶୁ ଚରିତ୍ରରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ। ଏହାପରେ ବର୍ଷ ୧୯୮୬ରେ ସିନେମା “ଭଗବାନ ଦାଦା” ରେ ସେ ଶିଶୁ କଳାକାର ଭାବରେ କାମ କରିଥିଲେ। ଏହି ସିନେମାରେ ସୁପରଷ୍ଟାର ରଜନୀକାନ୍ତ ଏବଂ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଶ୍ରୀଦେବୀ ମୂଖ୍ୟ ଚରିତ୍ରରେ ନଜର ଆସିଥିଲେ।

ହ୍ରିତିକ ରୋଶନ ସିନେମା ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିନେତା ଭାବରେ ସିନେମା “କହୋ ନା ପ୍ୟାର ହେ”ରୁ ନିଜ କ୍ୟାରିୟର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଏହି ସିନେମା ସେହି ସମୟରେ ସୁପରହିଟ ହୋଇଥିଲା। ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇ ଦେଉଛୁ କି ଏହି ସିନେମା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ତାଙ୍କ ବାପା ରାକେଶ ରୋଶନ ଥିଲେ।

ଅମିର ଖାନ

ବଲିଉଡ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିର ମିଷ୍ଟର ପରଫେକ୍ଶନିଷ୍ଟ କୁହାଯାଉଥିବା ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅଭିନେତା ଅମିର ଖାନ ନିଜ କ୍ୟାରିୟର ଆରମ୍ଭ ଶିଶୁ କଳାକାର ଭାବରେ ବର୍ଷ ୧୯୭୩ରେ ସିନେମା “ୟାଦୋଂ କି ବାରାତ”ରୁ କରିଥିଲେ। ଏହାପରେ ସେ କେତନ ମେହତାଙ୍କ ସିନେମା “ହୋଲି”ରେ ମଧ୍ୟ କାମ କରିଥିଲେ।ବର୍ଷ ୧୯୮୮ରେ ଅଭିନେତା ରୂପରେ ଅମିର ଖାନ ସିନେମା “କୟାମତ ସେ କୟାମତ ତକ”ରୁ ବଲିଉଡରେ ନିଜ ପାଦ ରଖିଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଏହି ସିନେମା ସୁପରହିଟ ହୋଇଥିଲା।

ସଞ୍ଜୟ ଦତ୍ତ

ହିନ୍ଦୀ ସିନେମାର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅଭିନେତା ସଞ୍ଜୟ ଦତ୍ତ ନିଜର ବହୁତ ଭଲ ଅଭିନୟ ଯୋଗୁଁ ହିଁ ଜଣା ଯାଇଥାନ୍ତି। ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରେମରେ ସଞ୍ଜୁ ବାବା, ଡେଡଲୀ ଦତ୍ତ, ମୁନ୍ନା ଭାଇ ବୋଲି କହି ଡାକନ୍ତି। ସଞ୍ଜୟ ଦତ୍ତ ନିଜ ଅଭିନୟ କ୍ୟାରିୟର ଆରମ୍ଭ ଶିଶୁ କଳାକାର ଭାବରେ କରିଥିଲେ। ସଞ୍ଜୟ ଦତ୍ତ ଶିଶୁ କଳାକାର ଭାବରେ ପ୍ରଥମ ଥର ସିନେମା “ରେଶମା ଔର ଶେରା” ରେ କାମ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିନେତା ଭାବରେ ତାଙ୍କ ପ୍ରଥମ ସିନେମା “ରକୀ” ଥିଲା ଯାହା ସେହି ସମୟରେ ସୁପରହିଟ ହୋଇଥିଲା।

କୁଣାଳ ଖେମୁ

କୁଣାଳ ଖେମୁ ଶିଶୁ କଳାକାର ହୋଇ ସିନେମା ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ ବହୁତ ନାମ କରିଛନ୍ତି। ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇ ଦେଉଛୁ କି କୁଣାଳ ଖେମୁ ଶିଶୁ କଳାକାର ଭାବରେ ଅନେକ ସିନେମାରେ କାମ କରିଛନ୍ତି। ରାଜା ହିନ୍ଦୁସ୍ଥାନୀ, ଜଖ୍ମ, ଭାଇ, ଦୁଶ୍ମନ ଏବଂ ହମ ହେ ରାହୀ ପ୍ୟାର କେ ରେ ଶିଶୁ କଳାକାର ଭାବରେ କୁଣାଳ ଖେମୁ ନଜର ଆସିଥିଲେ।

ଋଷି କପୂର

ବଲିଉଡ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିର ସୁପରଷ୍ଟାର ଋଷି କପୂର ନିଜ ସମୟରେ ଚକୋଲେଟ ହିରୋ ଭାବରେ ଜଣା ଯାଉଥିଲେ। ଋଷି କପୂର ଗୋଟିଏ ଏମିତି ପରିବାର ସହ ଯୋଗାଯୋଗ ରଖିଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ବଲିଉଡକୁ ହିଁ ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଯୋଗଦାନ ଦେଇଛନ୍ତି। ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇ ଦେଉଛୁ କି ଋଷି କପୂର ନିଜ ସିନେମା କ୍ୟାରିୟରରେ ଶହଶହ ସିନେମାରେ କାମ କରିଛନ୍ତି। ଋଷି କପୂର ପିଲାଦିନରୁ ହିଁ କ୍ୟାମେରାକୁ ସାମ୍ନା କରିବା ଶିଖି ନେଇଥିଲେ। ଋଷି କପୂର ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଥମେ ସିନେମା “ଶ୍ରୀ 420” ରେ କାମ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପରେ “ମେରା ନାମ ଜୋକର”ରେ ମଧ୍ୟ ସେ କାମ କରିଛନ୍ତି।ବର୍ଷ ୧୯୭୩ରେ ଆସିଥିବା ସିନେମା “ବାବୀ”ରୁ ସେ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିନେତା ଭାବରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ।

ଆଫତାବ ଶିବଦସାନୀ

ବଲିଉଡ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅଭିନେତା ଆଫତାବ ଶିବଦସାନୀ ବହୁତ କମ ବୟସରେ ବଲିଉଡ ଦୁନିଆରେ ଏଣ୍ଟ୍ରି କରିଥିଲେ। ସେହି ସମୟରେ ଆଫତାବ ଗୋଟିଏ ଶିଶୁ କଳାକାର ପାଇଁ ବଛା ଯାଇଥିଲେ। ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇ ଦେଉଛୁ କି ଆଫତାବ ଶିବଦସାନୀ ମିଷ୍ଟର ଇଣ୍ଡିଆ, ଚାଲବାଜ, ଇଂସାନିୟତ ଏବଂ ଶହଂଶାହ ଭଳି ସିନେମାରେ ଶିଶୁ କଳାକାର ଭାବରେ କାମ କରିଛନ୍ତି। ମୁଖ୍ୟ ଅଭିନେତା ଭାବରେ ଆଫତାବ ଶିବଦସାନୀ ସିନେମା “ମସ୍ତ” ରୁ ନିଜ କ୍ୟାରିୟର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *