Border Dispute: ଜାପାନ ଓ ବ୍ରିଟେନ ର ଖୁଲମଖୁଲା ସମର୍ଥନ ଆସିବା ଫଳରେ ଭାରତ ହେଲା ମଜଭୁତ, ଚୀନ ହେଲା ଦୁର୍ବଳ , ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି…

ପୂର୍ବ ଲାଦାଖ ରେ ବାସ୍ତବିକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖା ରେ ଦୁଇ ମାସ ରୁ ଚୀନ ର ବିସ୍ତାରବାଦୀ ନୀତି କାରଣରୁ ଚିନ୍ତା ଲାଗି ରହିଛି । ଦୁଇ ଦେଶ ର ସୀମା ରେ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି । ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ ପାକିସ୍ଥାନ କୁ ନିଜର ମନ୍ଦ ଯୋଜନା ରେ ସାମିଲ କରିବା ପାଇଁ ସଙ୍କେତ ଦେଇ ଏହି ବିବାଦ କୁ ଅଧିକ ଗମ୍ଭୀର କରି ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଏହି କଥା କୁ ଦେଖି ଭାରତ ପକ୍ଷ ରେ ବୈଷୟିକ ସମର୍ଥନ ଲଗାତାର ରହିଛି । ଆମେରିକା , ଫ୍ରାନ୍ସ , ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପରେ ଏବେ ଜାପାନ ଓ ବ୍ରିଟେନ ମଧ୍ୟ ଏହି ମାମଲାରେ ଖୋଲାଖୋଲି ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଏହା ଫଳରେ ଭାରତ ର ପକ୍ଷ ବୈଷୟିକ କ୍ଷେତ୍ର ରେ ଅଧିକ ମଜଭୁତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ଭାରତ ନିଜର ମିତ୍ର ଓ ପ୍ରଭାବୀ ଦେଶ କୁ ଏଲଓସୀ ର ସ୍ଥିତି ବିଷୟରେ ଲଗାତାର ଅପଡେଟ କରୁଛି । ଏଥିରୁ ଅଧିକାଂଶ ଦେଶ ତରଫରୁ ସୀମା ବିବାଦ ଉପରେ ସମର୍ଥନ ମିଳିଛି । ଭାରତ ଜାପାନ ସହିତ ଆମେରିକା , ଫ୍ରାନ୍ସ , ରୁଷ ଓ ଜର୍ମାନୀ କୁ ଏଲଓସୀ ରେ ଚିନ୍ତା ର ତାଜା ଖବର ର ସୂଚନା ଦେଉଛି ।

ଜାପାନ କରିଲା ଏମିତି ସ୍ଥିତି ବଦଳାଇବା କୁ ବିରୋଧ

ଜାପାନ ଭାରତ କୁ ଆଶ୍ଵାସନା ଦେଇଛି କି ସେ ଚୀନ ଦ୍ଵାରା ଏଲଓସୀ ରେ ଏମିତି ସ୍ଥିତି କୁ ବଦଳାଇବା ପାଇଁ ଚୀନ ର ଏକପାଖିଆ ପ୍ରୟାସ ର ବିରୋଧ କରିଛି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ବିଦେଶ ସଚିବ ହର୍ଷ ବି ଶ୍ରୁଙ୍ଗଲା ଓ ଭାରତ ରେ ଜାପାନ ର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ସତେଶୀ ସୁଜୁକୀ ଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ ଫୋନ ରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ସମୟରେ ଏହି ମାମଲାରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହୋଇଥିଲା ।

ଜାପାନ କହିଲା କି ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ସମାଧାନ କୁ ଆଗକୁ ବଢାଇବା ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ଙ୍କ ନୀତି ସହିତ ଏଲଏସୀ ସହିତ ସ୍ଥିତି ଉପରେ ତାଙ୍କର ସୂଚନା ର ସରାହନା କରୁଛି । ଜାପାନ ସମ୍ବାଦ ମାଧ୍ୟମରେ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ସମାଧାନ ର ଆଶା ମଧ୍ୟ କରିଛି । ସାଥିରେ ଜାପାନ ଯଥାସ୍ଥିତି ବଦଳରେ କୌଣସି ଏକ ତରଫା ପ୍ରୟାସ କୁ ବିରୋଧ କରୁଛି ।

ଚୀନ ର ଆକ୍ରମଣ ରବୈୟା ବିଶ୍ଵ ଶାନ୍ତି ର ଖିଲାପ

ସେମିତି ୱାଇଟି ହାଉସ ବୁଧବାର ଦିନ ଚୀନ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲୁଥିବା ସୀମା ବିବାଦ ଉପରେ ଟିପ୍ପଣୀ ଦେଇଛି । ଆମେରିକା ୱାଇଟ ହାଉସ ଚୀନ ର ଆକ୍ରାମକତା ଭୁଲ କରାଇ ଦେଇଛି । ୱାଇଟି ହାଉସ ପ୍ରେସ ସଚିବ Kayleigh McEnany ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରପ କୋଟ କହିଛନ୍ତି କି ଭାରତ ଚୀନ ସୀମା ଉପରେ ଡ୍ରୈଗନ ର ଆକ୍ରମଣତା ର ଏକ ବଡ଼ ପୈଟର୍ନ ସହିତ ଫିଟ ବସିଥାଏ ଓ ଏହି କାରବାଇ ଚୀନ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ର ବାସ୍ତବିକ ପ୍ରକୃତି ର ପୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ ।

ଫ୍ରାନ୍ସ ହିସଂକ ଝଡପ ଭାରତ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କହିଲା

ଫ୍ରାନ୍ସ ରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଫ୍ଲୋରେନ୍ସ ପଳେଇ ୨୯ ଜୁନ ରେ ଭାରତ ର ରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂହ ଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି ଗଲୱାନ ଘାଟି ରେ ୨୦ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ଶହୀଦ ରେ ଶୋକ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । ଫ୍ରାନ୍ସ ରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ପତ୍ର ରେ ଲେଖିଛନ୍ତି କି ସୈନିକ ତାଙ୍କର ପରିବାର ଓ ରାଷ୍ଟ୍ର ବିରୋଧ ରେ ଏକ ଆକ୍ରମଣ ଥିଲା । ଏହି କଠିନ ପରିସ୍ଥିତି ରେ ଫ୍ରାନ୍ସ ସଶସ୍ତ୍ର ବଳ ସହିତ ନିଜର ଦୃଢ଼ ଓ ମନ୍ତ୍ରିପୂର୍ଣ୍ଣ ସମର୍ଥନ କୁ ବ୍ୟକ୍ତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ‌। ସେ କହିଲେ କି ଭାରତ ଓ ଫ୍ରାନ୍ସ ନିଜ ଭିତରେ ରଣନୀତି ବୁଝାମଣା ଅଛି । ରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ପାର୍ଲୀ ନିଜର ଦେଶ ର ଗହୀର ବନ୍ଧୁତା ଭାରତ ପାଇଁ ପୁଣି ଦେଖାଇଛି ।

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ୨୭୦ ଅରବ ଡଲାର ନିବେଶ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଲା

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ର ପିଏମ ସ୍କଟ ମୋରିସନ ଜୁଲାଇ ୧ ରେ କହିଥିଲା କି ଆଗାମୀ ଦଶକ ରେ ଦେଶ ର ରକ୍ଷା କ୍ଷମତା କୁ ଆଧୁନିକରଣ କରିବା ପାଇଁ ୨୭୦ ଅରବ ଡଲାର ନିବେଶ କରାଯିବ । ରଣନୀତି ରୂପରେ ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହିନ୍ଦ ପ୍ରଶାନ୍ତ କ୍ଷେତ୍ର ରେ ଚୀନ ର ଆକ୍ରମଣ ର ଜବାବ ଦେବା ପାଇଁ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି । ସେଠାକାର ପିଏମ କହିଛନ୍ତି କି ହିନ୍ଦ ପ୍ରଶାନ୍ତ କ୍ଷେତ୍ର ରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ କୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ନୂଆ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଯାହା ଫଳରେ ଏହି ଗତିବିଧି କୁ ରୋକା ଯାଇପାରିବ ଯାହା ଆମର ହିତ ର ବିପରୀତ ଅଟେ ।

ମୋରିସନ କହିଛନ୍ତି କି ହିନ୍ଦ ପ୍ରଶାନ୍ତ କ୍ଷେତ୍ର ରଣନୀତି ପ୍ରତିଶୋଧ o ଚିନ୍ତା ର କେନ୍ଦ୍ର ହୋଇ ସାରିଛି । ହିନ୍ଦ ପ୍ରଶାନ୍ତ କ୍ଷେତ୍ର ରେ ଚୀନ ର ବଢୁଥିବା ସୈନ୍ୟ ଓ ଆର୍ଥିକ ପ୍ରଭାବ କ୍ଷେତ୍ରର ବିଭିନ୍ନ ଦେଶ ପାଇଁ ଚିନ୍ତା ର ବିଷୟ ଅଟେ ।

ହଂଙ୍ଗକଂଙ୍ଗ କୁ ନିଜର ନାଗରିକ ଦେବ ବ୍ରିଟେନ

ବ୍ରିଟେନ ର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୋରିସ ଜୋନସନ ଚୀନ ଉପରେ ବୁଝାମଣା ର ଉଲଘଂନ ର ଆରୋପ ଲଗାଇ ହଂଙ୍ଗକଂଙ୍ଗ ର ଲୋକ ଙ୍କୁ ବ୍ରିଟେନ ର ନାଗରିକତା ଦେବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି । ଏହା ଉପରେ ଚୀନ ର ପାଲଟା ଆକ୍ରମଣ କରି କହିଛନ୍ତି କି ୟୁକେ କୁ ହଂଙ୍ଗକଂଙ୍ଗ ର ଲୋକ ଙ୍କୁ ନାଗରିକତା ଦେବ ନାହିଁ ଓ ଏହା ପାଇଁ କଡ଼ା ପଦକ୍ଷେପ ଉଠାଇବ । ସାଥିରେ ସେ ସୀମା ବିବାଦ ଉପରେ ଭାରତ କୁ ସମର୍ଥନ କରିଛି ।

ଆସିୟାନ ଦେଇଛି ଚୀନ କୁ ଖୋଲାଖୋଲି ଚେତାବନୀ

ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ଏସିଆ ଦେଶ (ଆସିୟାନ) ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ ସାଗର ରେ ଆକ୍ରମକ ଗତିବିଧି କୁ ନେଇ ଚୀନ କୁ ଖୋଲାଖୋଲି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି । ଅନଲାଇନ ଆସିୟାନ ସମ୍ମିଳନୀ ୨୬ ଜୁନ ରେ ଏକଜୁଟ ହୋଇ ଭିଏତନାମ ଓ ଫିଲିପୀସ କହିଛନ୍ତି କି କୋଭିଡ -୧୯ ର ସଙ୍କଟ ସମୟରେ କୌଣସି ଦେଶ ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ ସାଗର ରେ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ଗତିବିଧି ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ ସାଗର ରେ ଚୀନ ର ଏକ ତରଫା କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ କରି ଦୀପ ଉପରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ର ଚେଷ୍ଟା କୁ ବିରୋଧ କରି ପ୍ରଥମ ରୁ ବିରୋଧ କରି ସାରିଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *