ମାଲିକ କହିଲା- ମୋ ଏବଂ ମୋ ଗର୍ଲଫ୍ରେଣ୍ଡ ସହିତ ଥରେ ଶୋଇପଡ଼ ନହେଲେ…

କେବଳ ଭାରତ ନୁହେଁ, ଆପଣ ଦୁନିଆର ଯେ କୌଣସି ସ୍ଥାନକୁ ଚାଲି ଯାଆନ୍ତୁ ମହିଳାମାନେ କେଉଁଠି ବି ସୁ-ର-କ୍ଷି-ତ ନୁହଁନ୍ତି। ଲୋକମାନେ ମହିଳାଙ୍କ ଅସ-ହା-ୟ-ତାର ସୁ-ଯୋ-ଗ ନେବାକୁ ପଛାନ୍ତି ନାହିଁ । ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଦେଖିବା ମାତ୍ରେ ହିଁ ସେମାନଙ୍କ ମନରେ ଖ-ରା-ପ ଚିନ୍ତାଧାରା ଆସିଯାଏ । ଏବେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର କାନବେରାର ଏହି ମା-ମ-ଲା ଦେଖୁ ନାହାନ୍ତି । ଏଠାରେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ହଷ୍ଟେଲର ମାଲିକ ଦ୍ୱାରା ତା ଗର୍ଲଫ୍ରେଣ୍ଡ ସହିତ ଶୋଇବାକୁ କହିଥିଲେ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଲେ ଯଦି ସେ ମନା କରନ୍ତି ତେବେ ସେ ତାଙ୍କୁ ବ-ଳା-ତ୍କା-ର କରିଦେବେ। ମାଲିକଙ୍କଠାରୁ ଏହା ଶୁଣି ମହିଳା ଜଣକ ଭ-ୟ-ଭୀ-ତ ହୋଇଥିଲେ।

ବାସ୍ତବରେ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଭିସା ନିୟମରେ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପୀ-ଡି-ତା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ୱାର୍କ ଭିସା ପାଇଁ ଭିକ୍ଟୋରିଆର ଏକ ହଷ୍ଟେଲରେ ରହୁଥିଲେ। ଏହି ୱାର୍କ ଭିସା ପାଇବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ସେଠାରେ ୮୮ ଦିନ ବିତାଇବାକୁ ପଡିଥିଲା । ତେବେ ଆର୍ଥିକ ଅଭାବ ହେତୁ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ହଷ୍ଟେଲ ଭଡା ନଥିଲା। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମାଲିକ ତାଙ୍କୁ ଦିନେ ଅଫିସକୁ ଡାକି ଏକ ଡିଲ୍ ଦେଇଥିଲେ।

ମାଲିକ ତାଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ଯଦି ଆପଣ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ୱାର୍କ ଭିସା ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଏବଂ ହଷ୍ଟେଲ ଭଡା ଦେଇ ପାରିବେ ନାହିଁ, ତେବେ ପ୍ରତିବଦଳରେ ମୋ ସହ ଏବଂ ମୋ ଗର୍ଲଫ୍ରେଣ୍ଡଙ୍କ ସହ ଶୋଇପଡ। ଯଦି ତୁମେ ଏହା କରିବନାହିଁ ମୁଁ ତୁମକୁ ବ-ଳା-ତ୍କା-ର କରିଦେବି । ତୁମେ ଏଥିରେ ରାଜି ହୁଅ କି ନାହିଁ ମତେ କିଛି ଫରକ୍ ପଡିବନି। ମୁଁ କାଲି ତୁମକୁ ନେବାକୁ ଆସିବି। ମୋର କିଛି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ତୁମକୁ ଧରିଦେବେ । ତୁମେ ଚାହିଁଲେ ମଧ୍ୟ ମୋତେ ରୋ-କି ପାରିବ ନାହିଁ। ‘

ମାଲିକଙ୍କଠାରୁ ଏହା ଶୁଣି ମହିଳା ଜଣକ ଏତେ ଡ-ରି ଯାଇଥିଲେ ଯେ ସେ ଅଫିସ୍ ଛାଡିବା ମାତ୍ରେ ଟ୍ରେନ୍ ଧରିବାକୁ ଷ୍ଟେ-ସ-ନ-କୁ ଯାଇଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ଡ-ର ଥିଲା କି ତାଙ୍କ ସହିତ କିଛି ବି ହୋଇପାରେ । ସେ ବହୁତ ଡ-ରି ଯାଇଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ସେ ଷ୍ଟେ-ସ-ନ ଆଡକୁ ଯାଉଥିଲେ, ସେ ଡ୍ରାଇଭରକୁ ସବୁ ଘ-ଟ-ଣା କହିଲେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ ତାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ରା-ଜି ହୋଇଥିଲେ।

ପୀ-ଡି-ତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଭିସା ନି-ୟ-ମ-ରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଯୋଗୁଁ ମୁଁ ଅନେକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛି। ମୁଁ କେବେ ବି ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖି ନଥିଲି ଯେ ଏଠାରେ ମୋ ସହିତ ଏମିତି ଘ-ଟି-ବ । ଯେତେବେଳେ ଲୋକମାନେ ଏହି ଖବର ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପାଇଲେ, ସେମାନେ ମହିଳାଙ୍କ ସହ ସମବେଦନା ଜଣାଇବା ଆରମ୍ଭ କଲେ । ଏଥି ସହିତ ମହିଳାଙ୍କ ଫାଇଦା ଉଠାଇଥିବା ମାଲିକଙ୍କୁ ନିନ୍ଦା କରିଥିଲେ।

ଏପରି ଅନେକ କା-ହା-ଣୀ ଆମକୁ ପ୍ରତିଦିନ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଛି। କେତେକ ପୁରୁଷ ମହିଳାଙ୍କ ଅସ-ହା-ୟ-ତର ସୁ-ଯୋ-ଗ ନେବାକୁ ଚାହିଁ ବସିଥା’ନ୍ତି । ଏମିତି ପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ କ-ଠୋ-ର ଦ-ଣ୍ଡ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *