ଆରପରିରେ ମହାଭାରତର ଇନ୍ଦ୍ରର ଚରିତ୍ରରେ ଅଭିନୟ କରୁଥିବା ଅଭିନେତା ସତୀଶ କୌଲ, କୋଭିଡ କାରଣରୁ ହେଲା ମୃ-ତ୍ୟୁ

ସତୀଶ ଅନେକ ଟିଭି ଶୋ ଏବଂ ହିନ୍ଦୀ ଏବଂ ପଞ୍ଜାବୀ ସିନେମାରେ କାମ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ମୃ-ତ୍ୟୁ ଯୋଗୁଁ ପଞ୍ଜାବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କ୍ୟାପଟେନ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂହ ଶୋ-କ ପାଳନ କରିଛନ୍ତି। ଜଣା ଯାଉଛି କି ସତୀଶ ପାଖାପାଖି ୩୦୦ ସିନେମାର ଅଂଶ ରହିଥିଲେ।

ବୀଆର ଚୋପଡାଙ୍କ ମହାଭାରତରେ ଇନ୍ଦ୍ର ଚରିତ୍ରରେ ଅଭିନୟ କରି ସାରିଥିବା ଟିଭି ଅଭିନେତା ସତୀଶ କୌଲଙ୍କ କୋଭିଡ-୧୯ କାରଣରୁ ଲୁଧିଆନାରେ ମୃ-ତ୍ୟୁ ହୋଇ ଯାଇଛି। ସତୀଶ ଅନେକ ଟିଭି ଶୋ ଏବଂ ହିନ୍ଦୀ ଏବଂ ପଞ୍ଜାବୀ ସିନେମାରେ କାମ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ମୃ-ତ୍ୟୁ ଯୋଗୁଁ ପଞ୍ଜାବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କ୍ୟାପଟେନ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂହ ଶୋକ ପାଳନ କରିଛନ୍ତି। ଜଣା ଯାଉଛି କି ସତୀଶ ପାଖାପାଖି ୩୦୦ ସିନେମାର ଅଂଶ ରହିଥିଲେ ଏବଂ ସେ ଶାହଋଖ ଖାନ, ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନ, ଦେବ ଆନନ୍ଦ, ଦିଲିପ କୁମାର ଭଳି ବଳିଷ୍ଠ କଳାକାର ମାନଙ୍କ ସହିତ କାମ କରିଥିଲେ।

କାଶ୍ମୀରୀରେ ଜନ୍ମ ସତୀଶଙ୍କ ବୟସ ପାଖାପାଖି ୭୨ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ବୟସର ଶେ-ଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସେ ଅନେକ ସମସ୍ୟାରେ ପିଡିତ ଥିଲେ। ଜଣା ଯାଉଛି ସତୀଶ ଗୋଟିଏ ଅଭିନୟ ସ୍କୁଲ ଲୁଧିଆନାରେ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ତାଙ୍କର ବହୁତ କ୍ଷ-ତି ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ପରେ ତାଙ୍କୁ ଏହାକୁ ବ-ନ୍ଦ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା। ତାଙ୍କ ପାରିବାରିକ ଜୀବନ ମଧ୍ୟ କିଛି ବିଶେଷ ଭଲ ନଥିଲା। ସତୀଶଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କୁ ଛାଡପତ୍ର ଦେଇ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ନିଜ ଛୁଆଙ୍କ ସହିତ ସେ ଆମେରିକାକୁ ପଳାଇଥିଲେ।

ସତୀଶଙ୍କ ବଡ଼ ହିଟ ସିନେମା

ହିନ୍ଦୀ ଏବଂ ପଞ୍ଜାବୀ ସିନେମାର ଅଭିନେତା ସତୀଶ ପ୍ୟାର ତୋ ହୋନା ହୀ ଥା(୧୯୯୮), ଆଣ୍ଟିନଂ1(୧୯୯୮), ଜଂଜୀର(୧୯୯୮), ୟାରାନା(୧୯୯୫), ଏଲାନ(୧୯୯୪), ଇଲ୍ଜାମ(୧୯୯୬), ଶିବା କା ଇଂସାଫ(୧୯୮୫) ଏବଂ କସମ ଭଳି ସିନେମାରେ ଅନେକ ବଡ଼ ଏବଂ ବଳିଷ୍ଠ କଳାକାର ମାନଙ୍କ ସହିତ କାମ କରିଥିଲେ। ପଞ୍ଜାବୀ ସିନେମା କଥା କହିବା ତ ସତୀଶ ଆଜାଦୀ, ଶେରା ଦେ ପୁତ୍ତ ଶେର,ମୌଲା ଜଟ୍ଟ, ଗୁଡ୍ଡୋ, ପଟୋଲା ଏବଂ ପିଙ୍ଗା ପ୍ୟାର ଦୀୟାଂ ଭଳି ସିନେମାର ଅଂଶ ରହିଥିଲେ।

ମିଳିଥିଲା ଜୀବନସାରା ସଫଳତା

PTC ପଞ୍ଜାବୀ ସିନେମା ଆଓ୍ବାର୍ଡରେ ସତୀଶ କୌଲଙ୍କୁ ଜୀବନସାରା ସଫଳତା ଆଓ୍ବାର୍ଡର ଆଖ୍ୟା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ସତୀଶ ନିଜ ଜୀବନରେ କିଛି ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟର ଅଂଶ ରହିଥିଲେ। ସେ ବୀଆର ଚୋପଡାଙ୍କ ମହାଭାରତରେ କାମ କରିବା ଠାରୁ ନେଇ ସଦୀର ମହାନାୟକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାଥିହୋଇ କାମ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ନିଜର ଶେ-ଷ ସମୟରେ ସେ ବହୁତ ସମସ୍ୟାରେ ଜୀବନ ବିତାଉଥିଲେ। ସତୀଶ ଲୁଧିଆନାର ବିବେକାନନ୍ଦ ବୃଦ୍ଧ ଆଶ୍ରମରେ ରହିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ନିଜ ମେଡିକାଲ ବିଲ ଦେବାପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଟଙ୍କା ନଥିଲା।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *