ଲିଙ୍ଗ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରି ଯାଆଁଳା ଭାଇ ଝିଅ ହେଲେ, ସମ୍ପତ୍ତି ବିକ୍ରୟ କରି ପରିବାର ଲୋକେ ଏହି ଅପରେସନ୍ ପାଇଁ ଟଙ୍କା ଦେଲେ

ବ୍ରାଜିଲର ଦୁଇ ଯାଆଁଳା ଭାଇ ଜୀବନସାରା ଏକାଠି ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଉଭୟ ଟ୍ରାନ୍ସଜେଣ୍ଡର ଅପରେସନ୍ କରି ଏକ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି । ଏହି ୧୯ ବର୍ଷର ଦୁଇ ଭାଇ ଲିଙ୍ଗ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରିବା ପରେ ପୁଅରୁ ଝିଅ ହେଇଛନ୍ତି । ଦୁହେଁ କୁହନ୍ତି ଯେ ପିଲାଦିନରୁ ସେମାନେ ପୁଅ ପରି ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି ନାହିଁ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ ଅପରେସନ୍ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ।

ବ୍ରାଜିଲର ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ବ୍ଲୁମେନୋ ସହରର ଦୁଇ ଭାଇ ମାୟଲା ଏବଂ ସୋଫିଆ ଏକ ଟ୍ରାନ୍ସଜେଣ୍ଡର କେନ୍ଦ୍ରରେ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରିଥିଲେ। ଏହି କେନ୍ଦ୍ରର ଡାକ୍ତର ଜୋସେ କାର୍ଲୋସଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ,ଏହି ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କ ଅପରେସନ୍ ଦୁନିଆରେ ପ୍ରଥମ ରିପୋର୍ଟ ଯେତେବେଳେ ଦୁଇ ଯାଆଁଳା ଭାଇ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରି ଝିଅ ହେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାରର ଏକ ସପ୍ତାହ ପରେ AFP ସହିତ ଏକ ଭିଡିଓ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଦୁଇ ଭାଇ ସେମାନଙ୍କ ଅନୁଭୂତି ବାଣ୍ଟିଥିଲେ ।

ମାୟଲା ବର୍ତ୍ତମାନ ମେଡ଼ିସିନ୍ ର ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଛନ୍ତି। ଟ୍ରାନ୍ସଜେଣ୍ଡର ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାରର ଅଭିଜ୍ଞତା ବାଣ୍ଟି ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ମୋ ଶରୀରକୁ ସବୁବେଳେ ଭଲପାଏ, କିନ୍ତୁ ମୁଁ ପୁଅ ହୋଇ ବହୁତ ଅସହଜ ମନେ କରୁଥିଲି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ସିଭିଲ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଥିବା ସୋଫିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବ୍ରାଜିଲରେ ବହୁତ ଟ୍ରାନ୍ସଫୋବିୟା ଅଛି। ଲୋକମାନେ ଏଠାରେ ଟ୍ରାନ୍ସଜେଣ୍ଡରମାନଙ୍କୁ ବହୁତ ଗାଳି ଦିଅନ୍ତି ।

ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଆସୋସିଏସନ୍ ଅଫ୍ ଟ୍ରାନ୍ସସେକ୍ସୁଆଲ୍ର ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଗତ ବର୍ଷ ବ୍ରାଜିଲରେ ୧୭୫ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା, ଯାହା ଅନ୍ୟ ଦେଶ ତୁଳନାରେ ବହୁତ ଅଧିକ ଅଟେ। ଯୌନ ଉତ୍ପୀଡ଼ନ, ହିଂସା ଏବଂ ଗାଳିଗୁଲଜ ପରି ପରିସ୍ଥିତିକୁ କିପରି ସେମାନେ ପରସ୍ପରକୁ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ମାୟଲା ଏବଂ ସୋଫିଆ ମଧ୍ୟ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଆମ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେ ଭ-ୟ କରୁଥିଲେ ଯେ ଲୋକମାନେ ଆମକୁ ହଇରାଣ କରିବାକୁ କିମ୍ବା ଆମକୁ ପରିହାସ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିପାରନ୍ତି।

ମାୟଲା ଏବଂ ସୋଫିଆଙ୍କ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୨୦ ହଜାର ଡଲାର ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି । ଏହି ଅର୍ଥ ପାଇଁ ତାଙ୍କ ଜେଜେବାପା ତାଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ବିକ୍ରି କରିଥିଲେ। ଅପରେସନ୍ ପରେ ମାୟଲା ଏବଂ ସୋଫିଆ ବହୁତ ଖୁସି ଅଛନ୍ତି ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆମର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ ଏବଂ ସାଙ୍ଗ ସାଥୀଙ୍କ ସହ ସେୟାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ। ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *