ଏବେ ପୁରୁଷମାନଙ୍କଠାରେ ଦେଖାଯାଉଛି ସ୍ତନ କର୍କଟ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ବିଷୟରେ

ସ୍ତନ କର୍କଟ ମହିଳାମାନଙ୍କର ଏକ ରୋଗ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଆଜିକାଲି ପୁରୁଷମାନଙ୍କଠାରେ ସ୍ତନ କର୍କଟ ରୋଗ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଯଦିଓ ମହିଳାଙ୍କ ତୁଳନାରେ ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ଠାରେ କମ୍ ଦେଖାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପୁରୁଷଙ୍କ ସ୍ତନ କର୍କଟ ରୋଗରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି ବାସ୍ତବରେ, ପୁରୁଷମାନଙ୍କଠାରେ ହେଉଥିବା ସ୍ତନ କର୍କଟ ବିଷୟରେ ଲୋକମାନଙ୍କର ସଚେତନତା ନାହିଁ ଏବଂ ସେଥିପାଇଁ ଏହି ରୋଗ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇପାରେନାହିଁ। ଯେତେବେଳେ ରୋଗ। ଆଡଭାନ୍ସ ଷ୍ଟେଜରେ ପହଞ୍ଚିଯାଏ, ସେତେବେଳେ ରୋଗ ଚିହ୍ନଟ ହୁଏ।

ପୁରୁଷମାନଙ୍କଠାରେ ସ୍ତନ କର୍କଟ ହେବାର କାରଣ:

ଏହି ବିଷୟ ଉପରେ ଗବେଷଣା ସୂଚିତ କରେ ଯେ କେତେକ କାରଣରୁ ପୁରୁଷମାନଙ୍କଠାରେ ସ୍ତନ କର୍କଟ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ ଥାଏ। ଏହାର ସବୁଠାରୁ ବଡ କାରଣ ହେଉଛି ରେଡିଏସନ ଥେରପି। ଯଦି କୌଣସି ପୁରୁଷ ରେଡିଏସନ୍ ଥେରାପି ଛାତି ଆଖପାଖରେ କରିଥାଏ, ତେବେ ସ୍ତନ କର୍କଟ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢିଯାଇଥାଏ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପରିବାରର କେହି ସ୍ତନ କର୍କଟ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଥାଏ। ଖରାପ ଜୀବନ ଶୈଳୀ ମଧ୍ୟ ସ୍ତନ କର୍କଟର ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ।

ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ କ’ଣ ?

ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ସ୍ତନ କର୍କଟ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ କେବଳ ୬୦ବର୍ଷ ବୟସ ପରେ ମିଳିଥାଏ। ଯେହେତୁ ସଚେତନତାର ଅଭାବ ରହିଛି, ତେଣୁ ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ ଚିହ୍ନଟ ସହଜରେ ହୋଇନଥାଏ ଏବଂ ତା’ପରେ ପରିସ୍ଥିତି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗମ୍ଭୀର ହୋଇଯାଏ। ତେଣୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଲକ୍ଷଣ ବିଷୟରେ କହିବୁ ଯାହାକୁ ନେଇକି କୌଣସି ପୁରୁଷ ଅବହେଳା କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।

ଛାତିରେ ନିଦା ସ୍ତନ ଯନ୍ତ୍ରଣା:

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଛାତିରେ ନିଦା ସ୍ତନ ଯନ୍ତ୍ରଣା ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି, ଏହାକୁ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ସ୍ତନ କର୍କଟର ଏହା ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ବଡ ଲକ୍ଷଣ। ଯଦିଓ ଏଥିରେ କୌଣସି ଯନ୍ତ୍ରଣା ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ତାକୁ ସ୍ପର୍ଶ କଲେ ବହୁତ କଠିନ ଲାଗେ।

ଭିତରେ ଯେତେବେଳେ କ୍ୟାନ୍ସର ବଢ଼ିବାକୁ ଲାଗିଥାଏ, ସେତେବେଳେ ଏହା ଶରୀରର କୋଷକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେବା ସହିତ ଫୁଲା ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରେ। ବେଳେବେଳେ, ଏହା ବେକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଫୁଲା ବ୍ୟାପିଥାଏ। ଏହା ସତ୍ତ୍ଵେ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର କୌଣସି ଅଭିଯୋଗ ଅଛି ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆପଣଙ୍କର ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତୁ ।

ନିପ୍ପଲ୍ ରେ ଘା’ ହେବା:

ସ୍ତନ କର୍କଟରେ ଚର୍ମରୁ ଟ୍ୟୁମର ବାହାରିଥାଏ। ତେଣୁ, କ୍ୟାନ୍ସର ବଢିଲାବେଳେ ନିପଲରେ ଏକ ଖୋଲା କ୍ଷତ ଦେଖାଯାଏ। ପ୍ରଥମେ, ଏହି କ୍ଷତ ପିମ୍ପୁଡ଼ି ପରି ଦେଖାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ପରେ ବଢ଼ିଯାଏ ଓ ବହୁତ୍ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦାୟକ ହୋଇଥାଏ।

ଯେତେବେଳେ ସ୍ତନ କର୍କଟରେ, ଟ୍ୟୁମର୍ ବଢ଼ିବାକୁ ଲାଗେ। ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ସ୍ତନଗୁଡିକର ଚାରିପାଖରେ ଚର୍ମ ଶୁଷ୍କ ହୋଇଯାଏ ।ଏହା ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଦାଗ ଦେଖାଯାଏ।

ନିପଲ୍ ଡିସଚାର୍ଜ:

ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ସାର୍ଟ ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଦାଗ ଦେଖନ୍ତି, ତେବେ ଏହାକୁ ଆଦୌ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏହା ନିପଲ୍ ଡିସଚାର୍ଜରେ ରକ୍ତ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ। ଏହା ଏକ ବିପଜ୍ଜନକ ପରିସ୍ଥିତି ହୋଇପାରେ, ତେଣୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ।

ଥକାପଣ, ହାଡ଼ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା, ଅସୁସ୍ଥ ଅନୁଭବ କରିବା ଏବଂ ଚର୍ମ ଭଳି ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ ଏହି ଲକ୍ଷଣ ସହିତ ଦେଖାଯାଏ। ଯଦି ଆପଣ ଏଥିରୁ କୌଣସିଟି ଦେଖନ୍ତି, ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତୁ।

କଣ ଅଟେ ଏହାର ଚିକିତ୍ସା:

ଯଦି ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ଠାରେ ସ୍ତନ କର୍କଟ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ପ୍ରଥମେ ସେମାନଙ୍କର ବାୟୋପସି କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ଛାତିର ମାଂସ ପିଣ୍ଡୁଳାରୁ ଏକ ଖଣ୍ଡ ବାହାର କରାଯାଇ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଲ୍ୟାବକୁ ପଠାଯାଏ।ଏହି ପରୀକ୍ଷଣରେ କର୍କଟ ରୋଗ ଅଛି କି ନାହିଁ ତାହା ଜଣା ପଡ଼େ।

ଏହା ପୁରୁଷ ହେଉ କିମ୍ବା ମହିଳା, ସ୍ତନ କର୍କଟ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା ଉଭୟଙ୍କ ପାଇଁ ସମାନ।ଏହାର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ତିନୋଟି ଉପାୟ ଅଛି । ପ୍ରଥମ ଚିକିତ୍ସାରେ ରୋଗୀକୁ ଅପରେସନ୍ କରାଯାଏ ଏବଂ ଛାତିରୁ ମାଂସ ପିଣ୍ଡୁଳା ବାହାର କରାଯାଇଥାଏ।

ଏଥି ସହିତ, ଦ୍ୱିତୀୟ ଚିକିତ୍ସାରେ କେମୋଥେରାପି କରାଯାଏ, ଯେଉଁଥିରେ ଔଷଧ ମାଧ୍ୟମରେ କର୍କଟ ରୋଗକୁ ନଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଏ। ତୃତୀୟ ପ୍ରକାରର ଚିକିତ୍ସାରେ ରେଡିଏସନ୍ ଥେରାପି କରାଯାଏ। ଯେଉଥିଁରେ ହାଇ ଏନର୍ଜି ଏକ୍ସ-ରେ କିମ୍ବା ଗାମା ରେ ଦ୍ୱାରା କର୍କଟରୋଗର ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *