ସମୁଦ୍ରରେ ସନ୍ତୁ-ଳନ ହ-ରେ-ଇ ବସିଲା ମାଲ ପରିବହନକାରୀ ଜାହଜ, ତ ସିନେମା ଶୈଳୀରେ ଏୟରଲିଫ୍ଟ କରି ବ-ଞ୍ଚା-ଗଲା କ୍ରୁ ମେମ୍ବର୍ସଙ୍କ ଜୀବନ- ଦେଖନ୍ତୁ Video

ଗୋଟିଏ ଡଚ ମାଲ ପରିବହନକାରୀ ଜାହାଜ (Dutch cargo ship) ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ନରୱେ ସାଗର (Norwegian Sea)ରେ ନିଜ ସନ୍ତୁ-ଳନ ହ-ରେ-ଇ ବସିଥିଲା। ଯାହାପରେ ଏହାର ସବୁ କ୍ରୁ ମେମ୍ବରଙ୍କୁ ଏୟାରଲିଫ୍ଟ କରି ସେମାନଙ୍କ ଜୀ-ବନ ବ-ଞ୍ଚା ଯାଇଛି।

ଗୋଟିଏ ଡଚ ମାଲ ପରିବହନକାରୀ ଜାହାଜ(Dutch cargo ship) ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ନରୱେ ସାଗର (Norwegian Sea)ରେ ନିଜ ସନ୍ତୁ-ଳନ ହ-ରେ-ଇ ବସିଥିଲା। ଯାହାପରେ ଏହାର ସବୁ କ୍ରୁ ମେମ୍ବରଙ୍କୁ ଏୟାରଲିଫ୍ଟ କରି ସେମାନଙ୍କ ଜୀ-ବନ ବ-ଞ୍ଚା ଯାଇଛି। କିଛି ଜଣଙ୍କୁ ପାଣିରେ ବୁଡ଼ି ମଧ୍ୟ ବଞ୍ଚା-ଇବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା।

“ଏମ୍ସଲିଫ୍ଟ ହେଣ୍ଡ୍ରିକା”, ଯିଏ ଜର୍ମାନୀର ବ୍ରେମେରବେନର ଅନେକ ଛୋଟ ଜାହାଜକୁ ନରୱେର କୋଲବେରୀଡ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନେଇ ଯାଉଥିଲେ, ସେ ସୋମବାର ଦିନ ଗୋଟିଏ ଜ-ରୁ-ରୀ କଲ କରିଥିଲେ। ନରୱେର ଉ-ଦ୍ଧା-ର ସେବାଦ୍ଵାରା ସେହି ଦିନ ପରେ ଦୁଇଟି ପାଦରେ ୧୨ଟି ଚାଳକ ଦଳର ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କୁ ବାହାର କରା ଯାଇଥିଲା।

କାର୍ଗୋ ଜାହଜର ଡେକରୁ ହେଲିକପ୍ଟର ଦ୍ଵାରା ପ୍ରଥମେ ଆଠଜଣଙ୍କୁ ଏୟାରଲିଫ୍ଟ କରା ଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ପରି-ଶେ-ଷରେ ଚାରିଜଣଙ୍କୁ ସମୁଦ୍ରରୁ ବାହାରକୁ ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ପାଣିକୁ ଡେ-ଇଁ-ବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା, କାରଣ ଲହରୀ ଜାହାଜକୁ ହଲେଇ ଦେଉଥିଲା।

ନରୱେର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଫୁଟେଜରୁ ଜଣା ପଡୁଛି କି କମଳା ରଙ୍ଗର ସର୍ବାବାଇବଲ ସୁଟରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସମୁଦ୍ରରେ ଜାହଜରୁ ଓହ୍ଲାଉଥିଲେ। ଜାହାଜ ଇଞ୍ଜିନି ଖ-ରା-ପ ହେବାକୁ ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା ଏବଂ ପୁଣି ସେ ନରୱେର କୂଳ ଆଡ଼କୁ ଭାସିବାକୁ ଲାଗିଥିଲା।

ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ସକାଳୁ ଏହି ବ-ନ୍ଦର ଏଲିସଣ୍ଡ ସହରରୁ ପାଖାପାଖି ୧୩୦କିଲୋମିଟର (୮୦ମାଇଲ)ଦୂର ଥିଲା। ଡେକରେ ନେଇ ଯାଉଥିବା ଡଙ୍ଗାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ସମୁଦ୍ରରେ ପଡ଼ି ଯାଇଥିଲା।

ନରୱେର କୋଷ୍ଟଲ ଏଡମିନୀଷ୍ଟ୍ରେସନ (କିଷ୍ଟବର୍କେଟ) ସହିତ ହ୍ୟାଂସ-ପେଟର ମାର୍ଟେଶହେମ ଏଏଫପୀଙ୍କୁ କହିଥିଲେ, “ସ୍ଥିତି ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ଥିର ହେଉଛି, କିନ୍ତୁପୁଣି ମଧ୍ୟ ବି-ପ-ଦ ହୋଇପାରେ।” ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ ଏହାକୁ ଟା-ଣି-ବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ, ଯଦି ମୌସୁମୀର ସ୍ଥିତି ଅନୁମତି ଦେବ ତାହେଲେ।”

ମାଲ ପରିବହନକାରୀ ଜାହାଜରେ ୩୫୦ ଘନ ମିଟର ଭାରି ଇନ୍ଧନ ତେଲ, ୭୫ଘନ ମିଟର ଡିଜେଲ ଏବଂ ୧୦ଘନମିଟର ଚିକ୍କଣ ତେଲ ଥାଏ।

ନରୱେର ଜଣେ ତଟ ର-କ୍ଷ-କ ପାତ୍ର ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଜାହାଜକୁ ଆସିଥିଲେ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆମର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ ଏବଂ ସାଙ୍ଗ ସାଥୀଙ୍କ ସହ ସେୟାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ। ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *