କମିଶନର ରଖିଲେ ଏମିତି ଶର୍ତ ପୋଲିସ ବାଲା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇ ରହିଗଲେ, ଏହି ପୋଲିସ ସେହି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ୩ ମାସରେ କଲେ ସମାପ୍ତ

ଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶର ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ସବୁ ବର୍ଷ ଶହଶହ ଛୁଆ ନିଖୋଜ ହୋଇଯାଆନ୍ତି। କିଛି ପୁଣି ଥରେ ଫେରି ଆସନ୍ତି,ତ ଆଉ କିଛି ଭୁଲ୍ ଲୋକଙ୍କ ହାତରେ ପଡି ଯାଆନ୍ତି। ପୋଲିସ ଏମାନଙ୍କୁ ଖୋଜିବାକୁ ଲଗାତାର ଚେଷ୍ଟା କରିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏହି ମାମଲାରେ ଏକ ଏମିତି ମୁଖ୍ୟ କନେଷ୍ଟବଳ ଯୋଡ଼ି ହୋଇଛି, ଯିଏକି ନିଖୋଜ ଛୁଆଙ୍କୁ ଖୋଜିବା ଭଳି ବୋଝ ଉଠାଉଛି। ତାଙ୍କର ଏହି ଚେଷ୍ଟାର ଫଳାଫଳ ସ୍ବରୂପ ସେ ପୂର୍ବରୁ ୩ ମାସ ତଳେ ୭୬ ଟି ଛୁଆଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଘରେ ପହଞ୍ଚାଇ ଥିଲେ। ଏହାର ଫଳ ସ୍ବରୂପ ଦିଲ୍ଲୀର ସମୟପୁରରୁ ବଦଳିହୋଇ ମୁଖ୍ୟ କନେଷ୍ଟବଳ ନିଯୁକ୍ତି ହେଲେ ସୀମା ରେଖାରେ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ବାହାର ସୀମାରେ ପ୍ରମୋଶୋନ ଦିଆଗଲା। ସୀମାକୁ ଖୁସିରେ ଯିବାବେଳେ କହିଲେ କି ସେ କେବଳ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟହିଁ କରିବେ। ବିଭାଗ ତାଙ୍କୁ ବାହାରେ ପ୍ରମୋଶନ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ମନେ କରିଲା, ଏହା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଗୌରବର କଥା।

କମିଶନର ରଖିଥିଲେ ଶର୍ତ:

ବାସ୍ତବରେ, ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ କମିଶନର ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ ନିଖୋଜ ଛୁଆଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ଖୋଜିବା ପାଇଁ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରୟୋଗ କଲେ। ସେ ତାଙ୍କ ଟିମ୍ ଆଗରେ ଏକ ଶର୍ତ ରଖିଲେ। ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଥିଲା କି କୌଣସି ବି କନେଷ୍ଟବଳ କିମ୍ବା ମୁଖ୍ୟ କନେଷ୍ଟବଳ ୧ବର୍ଷ ଭିତରେ ୧୪ ବର୍ଷ କିମ୍ବା ତା ଠାରୁ କମ ୫୦ଟି ଛୁଆଙ୍କୁ ଯିଏ ଖୋଜି ଆଣିବ ତାର ବାହାରକୁ ପ୍ରମୋଶନ କରି ଦିଆଯିବ। ଏଥିରେ ବି ୧୫ ଟି ଛୁଆଙ୍କ ବୟସ ୮ବର୍ଷ ରୁ କମ ହେବା ଅନିର୍ବାଯ୍ୟ ଥିଲା। ସେମାନେ କେବଳ ୩ମାସ ଭିତରେ ୭୬ଟି ଛୁଆ ଖୋଜି ବାହାର କରି ପାରିଲେ। ଏମାନେ ୫୬ଟି ଛୁଆ ଏମିତି ଖୋଜିଲେ, ଯାହାଙ୍କର ବୟସ ୧୪ବର୍ଷରୁ କମ ହୋଇଥିବ। ଏହି ଛୁଆ ଦିଲ୍ଲୀ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ଯଥା ବିହାର, ବଙ୍ଗଳା ଆଦି ସ୍ଥାନରୁ ମିଳିଥିଲେ।

ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସଙ୍କ PRO ଅନୀଳ ମିତ୍ତଲ କହିଥିଲେ କି ଏହି ବର୍ଷ ୩୫୦୭ ଛୁଆଙ୍କ ନିଖୋଜପତ୍ର ଜମା କରାଯାଇ ଥିଲା। ସେଥିରୁ ୨୬୨୯ ଛୁଆଙ୍କ ସନ୍ଧାନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା କି ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଛୁଆ କମିଶନରଙ୍କ ଶର୍ତ ପରେ ଖୋଜାଗଲା।୨୦୧୯ ରେ ୫୪୧୨ଜଣ ଛୁଆ ନିଖୋଜପତ୍ର ଜମା ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରୁ ୩୩୩୬ ଛୁଆ ମିଳି ଯାଇଥିଲେ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆମର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ ଏବଂ ସେୟାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ। ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *