କୋରୋନା ରୋଗୀ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ପାଞ୍ଚଟି କାମ, ନହେଲେ ବଢ଼ିପାରେ ଚିନ୍ତା

କୋରୋନା ମହାମାରୀର ଦ୍ଵିତୀୟ ଲହରୀ ବହୁତ ଭୟ-ଙ୍କ-ର ଅଟେ, ଯେଉଁଥିରୁ ସତର୍କ ରହିବାର ବହୁତ ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ଏହି ସଂକ୍ରମଣରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିବା ଅନେକ ଉପାୟର ଆପଣ ପାଳନ କରନ୍ତୁ, ଯେଉଁଥିରେ ମାସ୍କ ଲଗାଇବା, ସୁରକ୍ଷିତ ଶାରୀରିକ ଦୂରତା ରଖିବା ଏବଂ ହାତ ଧୋଇ ରଖିବା ଇତ୍ୟାଦି ସାମିଲ ଅଟେ। ହେଲେ ଯଦି ଅଜାଣତରେ ଆପଣ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଯାଇଛନ୍ତି, ତାହେଲେ ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଥମେ ତ ଆପଣ ନିଜକୁ ଆଇସୋଲେଟ କରିନେବା ଉଚିତ, ଯାହାଦ୍ଵାରା ଆପଣଙ୍କ କାରଣରୁ ଅନ୍ୟ କୈାଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମଣ ହେବ ନାହିଁ। ପୁଣି ଡାକ୍ତରଙ୍କର ଉପଦେଶ ନେବା ଉଚିତ କି ସଂକ୍ରମଣ ସମୟରେ ଆପଣ କ’ଣ କରିବେ ଏବଂ କଣ କରିବେ ନାହିଁ।

ମ-ଦ୍ୟ ପାନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ

• ଯଦି ଆପଣ କୋରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ଅଟନ୍ତି ତାହେଲେ ମ-ଦ୍ୟ-ପା-ନ ମଧ୍ୟ ଭୁଲରେ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ବାସ୍ତବରେ, ବିଶେଷଜ୍ଞମାନଙ୍କର କହିବା କଥା ହେଉଛି କି ଏହାଦ୍ଵାରା ଶରିରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷ-ମ-ତା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ ଏବଂ କୋଷ ଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇ ଯାଇଥାନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ତାଙ୍କର କହିବା କଥା ହେଉଛି କି କୋରୋନା ରୋଗର ଉପଚାରରେ ମଧ୍ୟ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ସାମାନ୍ୟ ରୋଗର ପରିବର୍ତ୍ତେ ଅଧିକ କଷ୍ଟ କରିବାକୁ ପଡୁଛି।

ଧୂ-ମ-ପା-ନ ଏବଂ ନିଶାଗ୍ରସ୍ତ ପଦାର୍ଥର ସେବନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ

• କୋରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ସମୟରେ ଧୂ-ମ-ପା-ନ ବିଲକୁଲ ବି କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। କୋରୋନାର ଏହି ଦ୍ଵିତୀୟ ଲହରୀରେ ରୋଗୀଙ୍କ ଠାରେ ଶ୍ଵାସ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ବହୁତ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି ଏବଂ ଧୂ-ମ-ପା-ନ ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ଅଧିକ ବଢାଇ ପାରେ। ଏହାଦ୍ଵାରା ମୃ-ତ୍ୟୁ-ର ଆଶଙ୍କା ବଢି ଯାଇପାରେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ କୋରୋନା ରୋଗୀଙ୍କୁ ନି-ଶା ଜାତୀୟ ପଦାର୍ଥ(ଭାଙ୍ଗ, ଗଞ୍ଜେଇ ଇତ୍ୟାଦି) ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଦୂରେଇ ରହିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି, କାରଣ ସେସବୁ ତାଙ୍କ ଚିନ୍ତାଙ୍କୁ ବଢ଼ାଇପାରେ।

ଜଙ୍କଫୁଡ ଠାରୁ ରୁହନ୍ତୁ ଦୂରରେ

• ଯଦି ଆପଣ କୋରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ଅଟନ୍ତି, ତାହେଲେ ପ୍ରୋସେସ୍ଡ ଫୁଡ,ଫାଷ୍ଟ ଫୁଡ,ଫ୍ରାଇଡ ଫୁଡ,ଫ୍ରୋଜନ ପିଜ୍ଜା ଭଳି ଜିନିଷକୁ ଖାଇବାରୁ ବଞ୍ଚି ରହିବା ଉଚିତ, କାରଣ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଚିନ୍ତାକୁ ବଢାଇ ପାରେ। ଏଗୁଡିକ ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ପେଟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ଜନ୍ମ ହୋଇପାରେ। ଏଥିପାଇଁ ଲୋକମାନେ କୋରୋନା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଏସବୁ ଖାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ।

ବଞ୍ଚିଥିବା କିମ୍ବା ବାସି ଭୋଜନ ଖାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ

• ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ କୋରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ସୁସ୍ଥ ଆହାରର ବିକଳ୍ପକୁ ଆପଣେଇ ନେବା ଉଚିତ। କୋରୋନା ରୋଗୀଙ୍କୁ ବଞ୍ଚିଥିବା କିମ୍ବା ବାସି ଭୋଜନ ଖାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ, କାରଣ ଏହା ଦ୍ଵାରା ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଜନ୍ମ ହୋଇପାରେ, ଯାହାଦ୍ଵାରା ସେମାନଙ୍କ ଚିନ୍ତା ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ବଢିଯିବ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଉପଶମ ହେବାରେ ଅଧିକ ସମୟ ଲାଗିବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *