କରୋନା: କଷ୍ଟ କାହାକୁ କୁହନ୍ତି ଏଇ ଝିଅକୁ ପଚାର, ପ୍ରଥମେ ଭାଇ ତା’ପରେ ପିତାଙ୍କ ମୃ-ତ ଦେହକୁ କାନ୍ଧ ଦେଲେ

କରୋନା କାଳରେ ଅନେକ ଲୋକ ନିଜର ପ୍ରିୟଜନଙ୍କୁ ହରାଇଛନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଅତି ଭ-ୟ-ଙ୍କ-ର ଚିତ୍ର ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି । ଏବେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଶାଜାପୁରର ଏହି ମା-ମ-ଲା ନିଅନ୍ତୁ । ଏଠାରେ ସୋମବାର ଦିନ ୨୪ ବର୍ଷର ଝିଅ ବାପାଙ୍କ ଶ-ବ-କୁ କାନ୍ଧରେ ବୋହି ମୁଖାଗ୍ନୀ ଦେଇଥିଲା। ଦୁଃଖର ବିଷୟ ହେଉଛି ଚାରି ଦିନ ପୂର୍ବେ ସେ ତା ଭାଇର ମୁଖାଗ୍ନୀ ମଧ୍ୟ ଦେଇଥିଲା।

ବାସ୍ତବରେ ୬୧ ବର୍ଷୀୟ ଅବଧେଶ୍ କୁମାର ସାକ୍ସେନା ଶାଜାପୁରର ଏମଏଲବି ସ୍କୁଲରେ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ଥିଲେ। ସେ ସାନ ଭାଇ ଏବଂ ପୁତୁରା ର କରୋନା ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ୧୫ ଦିନ ତଳେ ଗୁନା ଆସିଥିଲେ। ଏଠାରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଭୂତାଣୁ ର ଶି-କା-ର ହୋଇଥିଲେ। ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଅବଧେଶଙ୍କ ପତ୍ନୀ, ଝିଅ ତାନଭି ଏବଂ ପୁଅ ଶୁଭମ୍ (୩୨) ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ। ଶୁଭମର ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା ଏବଂ ସେ ମୃ-ତ୍ୟୁ ବରଣ କଲେ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ତନଭି ନମ୍ର ଆଖିରେ ଭାଇର ଚିତାକୁ ମୁଖାଗ୍ନୀ ଦେଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସେ ଭାଇର ମୃ-ତ୍ୟୁ ଦୁଃଖକୁ ଚାପି ବାପାଙ୍କ ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଆସିଥିଲେ। ଏପଟେ ତାଙ୍କ ମାଆ ଶଜାପୁରର ଏକ ଲଜ ଘରେ ଅଲଗା ହୋଇ ରହୁଥିଲେ।

ଏହି ସମୟରେ ତନଭିଙ୍କ ପିତା ନିଶ୍ୱାସ ନେବା ବନ୍ଦ କରିଦେଲେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ତନଭିଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ଅସ୍ତିକୁ କାନ୍ଧରେ ନେବାକୁ ପଡ଼ିଲା। ଏହି ଶେ-ଷ ଯାତ୍ରାରେ ସବୁ ମହିଳା ଥିଲେ । ସଂକ୍ରମିତ ହେତୁ ଘରର ସମସ୍ତ ପୁରୁଷ ମାମୁଁ ଗୋପାଳଚନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ଭାଇ ଲଭଲି ଇତ୍ୟାଦି ଗୁନା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିଲେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସହରର ଦୁଇଜଣ ଯୁବକ ମନୀଷ ସୋନି ଏବଂ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ଶର୍ମା ତନଭିଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଆସିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ଶ-ବ-କୁ କାନ୍ଧ ଦେଇଥିଲେ।

ତାନଭି ଅତି ଅଳ୍ପ ବୟସରୁ ତାଙ୍କ ପରିବାର ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହେବାର ଦେଖିଲେ। ଯେତେବଳେ ଭାଇ ଶୁଭମର ମୃ-ତ୍ୟୁ ହେଲା ସେତବେଳେ ତନଭି ପରିବାରରୁ ଏକାକୀ ଅ-ନ୍ତି-ମ ସଂ-ସ୍କା-ର-କୁ ଆସିଥିଲେ। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଶୁଭମର ପତ୍ନୀ ନେହା ସାକ୍ସେନା ଏବଂ ତାଙ୍କର ଦୁଇ ବର୍ଷର ଶିଶୁ ମଧ୍ୟ ଶେ-ଷ ଥର ପାଇଁ ଶୁଭମଙ୍କ ମୁହଁ ଦେଖି ପାରିନଥିଲେ। ତା’ପରେ ପିତାଙ୍କ ଶେ-ଷ କ୍ରିୟା ସମୟରେ ପରିବାରର କୌଣସି ଲୋକ କିମ୍ବା କୌଣସି ସମ୍ପର୍କୀୟ ମଧ୍ୟ ଆସି ନଥିଲେ। ତନଭିଙ୍କୁ ଏକାକୀ ସବୁକିଛି କରିବାକୁ ପଡିଲା । ଯିଏ କେହି ବି ଏହି ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିଥିଲା ତା ଆଖି ଲୁହରେ ଭରି ହୋଇଯାଇଥିଲା।

ଏହି କାହାଣୀ ପରି ଏମିତି ଅନେକ ଦୁଃଖଦ କାହାଣୀ କେଉଁଠି ନା କେଉଁଠି ପ୍ରତିଦିନ ହେଉଛି । ତେଣୁ ଏହା ତୁମ ପାଇଁ ଭଲ ଯେ ତୁମେ ନିଜ ଘର ଭିତରେ ରୁହ ଏବଂ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେଲେ ଯାଇ ଘରୁ ବାହାର। ଏହି କରୋନା ଭାଇରସକୁ ହାଲୁକା ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏବଂ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରନ୍ତୁ । ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଆପଣମାନେ ଘରେ ରହିବେ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *