ମୃ-ତ ବୋଲି ଭାବୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ରାସ୍ତାରେ ବୁଲୁଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଲା, କରୋନା କାଳରେ ଏକାଠି ହେଲେ 16 ବର୍ଷରୁ ବିଛିନ୍ନ ଭାଇ ଭଉଣୀ

କରୋନା କାଳରେ,ଏକ ପରିବାର ମୁହଁରେ ଖୁସି ଆସିଲା ଯେତେବେଳେ 16 ବର୍ଷ ଧରି ହଜିଥିବା ପରିବାରର ସଦସ୍ୟ ମିଳିଗଲା । ଏହି ମାମଲା ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ବେତୁଲ ଅଞ୍ଚଳର ଯେଉଁଠାରେ ଜଣେ ମାନସିକ ରୋଗଗ୍ରସ୍ତ ଏବଂ ଆୱାରାଙ୍କ ଭଳି ବୁଲାବୁଲି କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପୋ-ଲି-ସର ପଚରାଉଚରା ବେଳେ ଜଣାପଡିଥିଲା ​​ଯେ ସେ କାଟନି ଜିଲ୍ଲାର ବାସିନ୍ଦା ଏବଂ 16 ବର୍ଷ ଧରି ଘରୁ ନି-ଖୋ-ଜ ଅଛନ୍ତି । ପୋ-ଲି-ସ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ଖୋଜି ସେମାନଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରି ସୂଚନା ଦେଇଥିଲା । ପରିବାର ଲୋକେ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ବେତୁଲରେ ପହଞ୍ଚି ତାଙ୍କୁ ଘରକୁ ନେଇଗଲେ ।

ପରିବାର ଲୋକେ ଯାହାକୁ ମୃ-ତ ବୋଲି ଭାବି ଭୁଲି ଯାଇଥିଲେ, ବୁଧବାର ଦିନ ବେତୁଲ ପୋ-ଲି-ସ ଉକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସହିତ ଭେଟ କରାଇଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ବେତୁଲର ଚ-କ୍କର ରାସ୍ତାରେ ବୁଲୁଥିବା 45 ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହ ପୋ-ଲି-ସ କଥା ହେଲା, ସେତେବେଳେ ସେ କଟନି ଜିଲ୍ଲାର ବାସିନ୍ଦା ଏବଂ ତାଙ୍କର ମାନସିକ ସନ୍ତୁଳନ ଖରାପ ହୋଇଥିବାର ଜଣାପଡିଥିଲା । ତାଙ୍କର ଘର ଠିକଣା ମନେ ଅଛି । ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ଗାଁ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରାଯାଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ସେ 16 ବର୍ଷ ହେବ ନି-ଖୋ-ଜ ଥିଲେ ବୋଲି ଜଣାପଡିଥିଲା । ପୋ-ଲି-ସର ଉଦ୍ୟମ ପରେ, ଯେତେବେଳେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ପାଇଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ଖୁସିର ଠିକଣା ନଥିଲା ।

ବାସ୍ତବରେ, କଟନୀ ଜିଲ୍ଲାର ଜୋବା ଗାଁର ବାସିନ୍ଦା ଅଦନ ପଟେଲଙ୍କ ପୁତ୍ର ସୁରେଶଙ୍କୁ ବେତୁଲ ପୋ-ଲି-ସ ଚ-କ୍କ-ର ରାସ୍ତାରେ ବୁଲୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ପାଇଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ଏହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପଚରା-ଉଚରା କରାଯାଇଥିଲା, ସେ ତାଙ୍କ ଗାଁର ନାମ ଏବଂ ଠିକଣା ପୋ-ଲି-ସ-କୁ କହିଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ଏହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଫଟୋ ହ୍ୱାଟସ୍ ଆପରେ କାଟନି ଜିଲ୍ଲାର ଜୋବା ଗାଁର ସଚିବଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଜଣାପଡିଥିଲା ​​ଯେ ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି 2004 ମସିହାରୁ ନି-ଖୋ-ଜ ଅଛନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ ସୁରେଶଙ୍କ ଫଟୋ ପରିବାରକୁ ଦେଖାଯାଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ସେ ତାଙ୍କୁ ତତ-କ୍ଷଣାତ୍ ଚିହ୍ନିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଭଉଣୀ ଅଞ୍ଜୁ ତାଙ୍କୁ ନେବା ପାଇଁ ବେତୁଲରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ଖୁସିର ଠିକଣା ନଥିଲା ।

କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଟଙ୍କା ଦେବାନେବାକୁ ନେଇ ସୁରେଶଙ୍କର ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଏବଂ ଶାଶୁଘର ଲୋକଙ୍କ ସହ ଝ-ଗ-ଡା ହୋଇଥିଲା, ସେ ତାଙ୍କର ମାନସିକ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇଥିଲେ । ପରେ ସେ ତାଙ୍କ ଘରୁ ବାହାରି ଆସିଥିଲେ ଏବଂ ପରିବାର ଲୋକେ ଅନେକ ଖୋଜିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ପାଇନଥିଲେ । ଦୁଇ ସନ୍ତାନର ପିତା ସୁରେଶ 16 ବର୍ଷ ଧରି ଏଣେତେଣେ ବୁଲୁଥିଲେ । ମାନସିକ ସନ୍ତୁଳନ ଖରାପ ହେତୁ ସେ ତାଙ୍କ ଘରେ ପହଞ୍ଚିବାରେ ଅସମର୍ଥ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଘରଲୋକେ ତାଙ୍କୁ ଖୋଜି ଖୋଜି ମୃ-ତ ବୋଲି ଭାବି ଭୁଲି ଯାଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଆଜି ଯେତେବେଳେ ପୋ-ଲି-ସ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ସମୟରେ ତାଙ୍କୁ ଧରି ପଚରାଉଚରା କରିଥିଲା, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ବାସ୍ତବତା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା ।

ପୋ-ଲି-ସ-ର ସାହାଯ୍ୟ ପରେ ତାଙ୍କ ଭଉଣୀ ଅଞ୍ଜୁ ପଟେଲ ତାଙ୍କ ଭାଇଙ୍କୁ ଭେଟି ଭାବପ୍ରବଣ ହୋଇଥିଲେ । ମହିଳା ଜଣକ ଏବେ ନିଜ ଭାଇ ସହିତ ଗାଁକୁ ଫେରିଛନ୍ତି ।

ସାନ ଭଉଣୀ ଅଞ୍ଜୁ ବାଇ ପଟେଲଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ ସେ ଆମର ବଡ ଭାଇ ଏବଂ 16 ବର୍ଷ ଧରି ନିଖୋଜ ଥିଲେ । ଶାଶୁ ଘର ସହ କିଛି ଟଙ୍କାକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଥିଲା । ଏହା ପରେ, ତାଙ୍କ ସହିତ ମାରପିଟ୍ ହେତୁ, ସେ ମା-ନସିକ ସନ୍ତୁ-ଳନ ହରାଇଥିଲେ ଏବଂ ସେହି ଦିନଠାରୁ ସେ ନି-ଖୋ-ଜ ଥିଲେ । ଆମେ ତାଙ୍କୁ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ବହୁତ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲୁ କିନ୍ତୁ ଆଜି ବେତୁଲ ପୋ-ଲି-ସର ସାହାଯ୍ୟରେ ଆମ ଭାଇଙ୍କୁ ପାଇଲୁ ।

ଡିଏସପି ପଲ୍ଲବୀ ଗୌର କହିଛନ୍ତି ଯେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାମ ସୁରେଶ ଏବଂ ବେତୁଲର ଚ-କ୍କର ରାସ୍ତାରେ ବୁଲୁଥିଲେ । ପୋ-ଲି-ସ ଏହା ଦେଖି ତାଙ୍କୁ ପଚରାଉଚରା କରିଥିଲା ଏବଂ ସେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ନାମ ଏବଂ କାଟନି ଜିଲ୍ଲାର ବାସିନ୍ଦା ବୋଲି କହିଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଯୋଗାଯୋଗ କରାଯାଇଥିଲା, 2004 ରୁ ସେ ନି-ଖୋ-ଜ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ଫଟୋ ତାଙ୍କ ପରିବାରଙ୍କୁ ପଠାଗଲା, ସେମାନେ ତତକ୍ଷଣାତ୍ ଚିହ୍ନିଥିଲେ । ପାଦର ଦୁଇଟି ଆଙ୍ଗୁଠି ମଧ୍ୟ କାଟି ହୋଇଯାଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରୁ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି । ତାଙ୍କୁ ନେବାକୁ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଆସିଛନ୍ତି । ନି-ଖୋ-ଜ ରେ-କ-ର୍ଡ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ 7 ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନମିଳିଲେ ମୃ-ତ ଘୋ-ଷଣା କରାଯାଏ । ତେବେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନିଖୋଜ ରେ-କ-ର୍ଡ ହୋଇଛି କି ନାହିଁ ତାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଜଣା ପଡିନାହିଁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *