ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ ସାଜିଲେ ଶିକ୍ଷକ, ଦୁଃଖ ସହି ନପାରି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ନେଉଛନ୍ତି କ୍ଲାସ

କରୋନା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣର ବିପଦକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଭାରତ ସରକାର ତାଲାବନ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି | କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ, ବିଦ୍ୟାଳୟ, ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ, ଦୋକାନ, ମଲ, କାରଖାନା, ହୋଟେଲ, ର୍ରେସ୍ତୁରାଣ୍ଟ ସବୁକିଛି ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯାଇଥିଲା | ତାଲାବନ୍ଦ କାରଣରୁ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ବହୁତ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି | ତାଲାବନ୍ଦ ସମୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଦୁଇ ବକ୍ତ ରୋଟିର ଯୋଗାଡ଼ କରିବା ମଧ୍ୟ ବହୁତ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହୋଇପଡିଛି | କାମ କାର୍ଯ୍ୟ ଉପରେ ତ ତାଲାବନ୍ଦର ପ୍ରଭାବ ଦେଖାଯାଉଛି କିନ୍ତୁ ପିଲାଙ୍କର ପାଠ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଗଭୀର ପ୍ରଭାବ ପଡିଛି | ତାଲାବନ୍ଦରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ବନ୍ଦ ହେବା କାରଣରୁ ପିଲାଙ୍କର ଶିକ୍ଷା ଠିକ ପ୍ରକାରରେ ଚାଲିପାରୁ ନାହିଁ, ଯାହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଅନଲାଇନ କ୍ଲାସ ଗୁଡିକ ଆରମ୍ଭ କରିଦିଆଯାଇଛି କିନ୍ତୁ ଅନଲାଇନ କ୍ଲାସ ଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ମାତାପିତାଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ସବୁଠୁ ବଡ ସମସ୍ୟା ଠିଆ ହୋଇଯାଇଛି |

ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ ପ୍ରତ୍ୟେକଦିନ ଖଟିଲେ ଖାଉଥିଲେ | ମଜୁରୀ କରି ନିଜର ଗୁଜୁରାଣ ମେଣ୍ଟାଉଥିଲେ ସେମାନଙ୍କ ପିଲାଙ୍କର ଅନଲାଇନ କ୍ଲାସ ପାଇଁ ଲାପଟପ କିମ୍ବା ସ୍ମାର୍ଟଫୋନର ଯୋଗାଡ଼ କରିବା ବହୁତ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହୋଇଯାଇଛି କିନ୍ତୁ ଏପରି ନୁହେଁ ଯେ ତାଲାବନ୍ଦ ସମୟରେ ଏହି ଆବଶ୍ୟକ ଥିବା ଲୋକଙ୍କର ସହାୟତା କରିବା ପାଇଁ କେହି ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିନାହାନ୍ତି | ଏପରି ବହୁତ ଲୋକ ମସିହା ହୋଇ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛନ୍ତି ଯିଏକି ଆର୍ଥିକ ରୂପରେ ଦୁର୍ବଳ ଏବଂ ଅଭାବୀ ଲୋକଙ୍କୁ ସହାୟତା କରିଛନ୍ତି | ଏହି ଅବସରରେ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ କନେଷ୍ଟବଳ ଗରିବ ପରିବାରର ପିଲାଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେଉଛନ୍ତି |

ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର କନେଷ୍ଟବଳ ଗରିବ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ସାଜିଲେ ଶିକ୍ଷକ:

କରୋନା ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ଅନଲାଇନ କ୍ଲାସରୁ ବଂଚିତ ଗରିବ ପିଲାଙ୍କୁ ପଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ଜଣେ କନେଷ୍ଟବଳ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛନ୍ତି | ଏହି କନେଷ୍ଟେବଳର ନାମ ଥାନ ସିଂହଙ୍କ ପାଠଶାଳା କରିଛନ୍ତି | ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ ଏପରି କୁହାଯାଉଛି ଯେ, କନେଷ୍ଟବଳ ଥାନ ସିଂହଙ୍କ ପାଠଶାଳା ଲାଲକିଲ୍ଲା ପାଖରେ ଏକ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ କରାଯାଉଛି | ତାଙ୍କ ପାଠଶାଳାରେ ବହୁତ ପରିମାଣରେ ଗରିବ ପିଲାମାନେ ପଢିବା ପାଇଁ ଆସିଥାନ୍ତି | କନେଷ୍ଟବଳ ଥାନ ସିଂହ ଏହି ପିଲା ମାନଙ୍କୁ ପୁସ୍ତକ, ଖାତା, ପେନସିଲ ମଧ୍ୟ ନିଜେ ମାଗଣାରେ ଦେଇଥାନ୍ତି |

କରୋନାରେ ମସିହା ହୋଇ ଏହି ଦିଲ୍ଲୀ କନେଷ୍ଟବଳ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛନ୍ତି | ସାମାଜିକ ଦୂରତା ରକ୍ଷା କରି ସେ ପିଲାଙ୍କୁ ପଢ଼ିଥାନ୍ତି | ତାଙ୍କ ପାଠଶାଳାରେ ଅଧିକାଂଶ ଦିନମଜୁରୀଆଙ୍କର ପିଲା ରହିଛନ୍ତି | ଯିଏକି ଅନଲାଇନ କ୍ଲାସରେ ଭାଗ ନେବା ପାଇଁ ଲାପଟପ କିମ୍ବା ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ କିଣିପାରିବେ ନାହିଁ |

କରୋନା ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିଲେ କ୍ଲାସ:

ମିଡ଼ିଆ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁଥିବା ସମୟରେ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ କନେଷ୍ଟବଳ ଥାନ ସିଂହ ଏହା କହିଛନ୍ତି ଯେ, “ମୁଁ ଦୀର୍ଘ ସମୟରୁ ଏହି ପାଠଶାଳା ଚଳାଇ ଆସୁଛି, କିନ୍ତୁ କରୋନା ମହାମାରୀର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ସମୟରେ ମୁଁ ଏହାକୁ ପିଲାଙ୍କର ସୁରକ୍ଷାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଥିଲି, କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ମୁଁ ଦେଖିଲି ଯେ ଅନେକ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଅନଲାଇନ କ୍ଲାସ ନେବାରେ ସକ୍ଷମ ନଥିଲେ ସେତେବେଳେ ମୁଁ ମୋ ସ୍କୁଲ୍କୁ ପୁଣିଥରେ ଆରମ୍ଭ କରିବାର ନିର୍ଣ୍ଣୟ ନେଇଥିଲି, କାରଣ ଏହି ପିଲାଙ୍କ ପାଖରେ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ ଏବଂ ଲାପଟପ ପରି କୌଣସି ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ ନଥିଲା |

ପିଲାଙ୍କୁ ଉପଲବ୍ଧ କରାଇଥାନ୍ତି ମାସ୍କ ଏବଂ ସାନିଟାଇଜର:

କନେଷ୍ଟବଳ ଥାନ ସିଂହଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଯେଉଁ କ୍ଲାସ ଚଲା ଯାଉଛି ସେଥିରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ତରଫରୁ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରଟୋକଲର ପାଳନ ହେଉଛି | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସେ ଭଲ ଅଭ୍ୟାସ ବିଷୟରେ ଶିକ୍ଷା ଦେଉଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ କରୋନା ବିରୋଧରେ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସହାୟକ ହେବ | କନେଷ୍ଟବଳ ଥାନ ସିଂହ କହିଛନ୍ତି ଯେ, “ମୁଁ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ମାସ୍କ ଏବଂ ସାନିଟାଇଜର ଉପଲବ୍ଧ କରୁଛି ଏବଂ ଆମେ ନିଜର କ୍ଲାସରେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ପାଳନ କରୁଛୁ |”

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆମର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ ଏବଂ ସେୟାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ। ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *