ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଗାୟିକାଙ୍କ ବିବାହ ଭାଙ୍ଗିଲା ପରେ ନିଜ ଲିଙ୍ଗ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରିଲେ । ଏହାପରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟକର ଖୁଲାସା କଲେ

ଡ଼ିମି ଲୋବାଟୋ ନିଜ ଜୀବନ ବିଷୟରେ ଏକ ବଡ଼ ଖୁଲାସା କରିଛନ୍ତି । ସେ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମରେ ଭିଡ଼ିଓ ସେୟାର କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ Non-ବାଇନାରୀ ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ଆଗକୁ ନିଜ ଲିଙ୍ଗ ପାଇଁ ସେ ନିରପେକ୍ଷ ଉଚ୍ଚାରଣ They/Them ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ସେ ନିଜ ପୋଡକାଷ୍ଟ ସିରିଜ 4D ରେ ଏହି ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ ।

ସେ ଭିଡ଼ିଓର କ୍ୟାପସନରେ ଲେଖିଛନ୍ତି , ‘ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ସକାଳୁ ଆମେ ଉଠିଥାଉ , ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଆମକୁ ସୁଯୋଗ ମିଳିଥାଏ ଯେ ଆମେ ଯାହା ହେବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ ତାହା ହୋଇପାରୁ ଏବଂ ଯାହାର ଇଚ୍ଛା ମଧ୍ୟ ରଖିଥାଉ । ସେ ନିଜ ଜୀବନର ଅଧିକାଂଶ ସମୟ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ବିତାଇଛନ୍ତି । ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଭଲ , ଖରାପ ଏବଂ ତା ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଜିନିଷ ଦେଖିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ଜୀବନ ତାଙ୍କ ପାଇଁ କେବଳ ଯାତ୍ରା ନୁହେଁ ବରଂ ସେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଯାଉଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ କ୍ୟାମେରାର ଅନ୍ୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଅଛନ୍ତି ।

ସେ ମଧ୍ୟ ଲେଖିଛନ୍ତି , ‘ ଆଜି ସେହି ଦିନ ଯେ ସେ ନିଜ ଜୀବନର ବଡ଼ ଅଂଶ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ସେ ଏହି କଥାରେ ଖୁସି ଅଛନ୍ତି ଯେ ସେ Non- ବାଇନାରୀ ରୂପରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ସେ ଅଫିସିଆଲ ଭାବରେ ସେ ନିଜ ଉଚ୍ଚାରଣ They/ Them ରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରୁଛନ୍ତି । ଏହା ହିଲିଙ୍ଗ ଏବଂ ନିଜ ଉପରେ କାମ କରିବା ଦ୍ୱାରା ହୋଇପାରିଛି ।

ସେ ଆଗକୁ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ , ‘ ସେ ଏବେ ମଧ୍ୟ ବହୁତ କିଛି ଶିଖୁଛନ୍ତି ଏବଂ ନିଜକୁ ମୁଖପାତ୍ର ଏବଂ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରୁନାହାଁନ୍ତି । ଆମ୍ଭମାନଙ୍କ ସହ ଏହି କଥା ସେୟାର କରିବା ଦ୍ୱାରା ସେ ନିଜ ଜୀବନର ଏକ ସୂକ୍ଷ୍ମ ଅଂଶ ଦେଉଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ସେହିଭଳି ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ କରୁଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ପ୍ରିୟଜନଙ୍କ ସହ ନିଜର ବାସ୍ତବତା ସେୟାର କରିବାକୁ ଅସମର୍ଥ ଅଟନ୍ତି ।

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Demi Lovato (@ddlovato)

ଡିମି ଲାବାଟୋଙ୍କୁ ନିଜ ପ୍ରସଂଶକମାନଙ୍କ ସହ open ହେବାର ଜଣାଯାଏ । ସେ ସର୍ବଦା ନିଜ ପ୍ରସଂଶକମାନଙ୍କ ସହ ଏକ ଖୋଲା ପୁସ୍ତକ ଭଳି ରୁହନ୍ତି । ମାର୍ଚ୍ଚରେ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ପାନସେକ୍ସୁଆଲ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା । ମାର୍ଚ୍ଚର ଆରମ୍ଭରେ ଡିମି କହିଥିଲେ ଯେ Max Ehrich ଙ୍କ ସହ ଭାଙ୍ଗିଥିବା ବିବାହ ତାଙ୍କୁ ନିଜ sexuality ବିଷୟରେ ଏକେ ବଡ଼ ସଙ୍କେତ ଦେଇଛି ଏବଂ ଭାବିବା ପାଇଁ ବାଧ୍ୟ କରିଛି ।

ଜଣାଇଦେଉଛୁ ଯେ ମ୍ୟାକ୍ସଙ୍କ ସହ ଡିମିଙ୍କର ସମ୍ପର୍କ 2020 ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଦୁଇଜଣଙ୍କ ବିବାହ ଜୁଲାଇରେ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ସେମାନେ ଅଲଗା ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ଗ୍ଲାମର ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହେବାବେଳେ ଡିମି ଲାବୋଟେ କହିଛନ୍ତି , ‘ ଯେବେ ସେ ବଡ଼ ହେଉଥିଲେ ସେ ବୁଝିପାରିଲେ ଯେ ସେ କେତେ ଭିନ୍ନ । ଗତ ବର୍ଷ ଏକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କ ବିବାହ ହୋଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ସେ ସମ୍ପର୍କ ଚାଲିଲା ନାହିଁ । ତେଣୁ ସେ ଭାବିଲେ ଯେ ଏହା ଏକ ବଡ଼ ସଙ୍କେତ ଅଟେ । ସେ ଭାବିଥିଲେ ସେ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ଅନ୍ୟ ସହ ବିତାଇବେ । କିନ୍ତୁ ସେହି ସମ୍ପର୍କ ଯେବେ ଶେଷ ହେଲା ସେ ଅନୁଭବ କଲେ ଯେ ସେ ଏବେ ନିଜ ବାସ୍ତବତାରେ ବଞ୍ଚିପାରିବେ ।

ଜଣାଇଦେଉଛୁ ଯେ ଡିମି ଲୋବାଟେ 2018 ମସିହାରେ କହିଥିଲେ ଯେ ପ୍ରେମ କୌଣସି ଲିଙ୍ଗରେ ମିଳିପାରେ । Non- ବାଇନାରୀର ଅର୍ଥ କୁଇର ଲିଙ୍ଗର ଲୋକ ଯିଏକି ପୁରୁଷ କିମ୍ବା ନାରୀ ନୁହେଁ । କିନ୍ତୁ ଡିମି କେବଳ ଏକ ମାତ୍ର ଷ୍ଟାର ନୁହେଁ ଯିଏ Non-ବାଇନାରୀ ରୂପରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛନ୍ତି । 2019 ମସିହାରେ ଗାୟକ ସେମ ସ୍ଥିମ ଏହିଭଳି କରିଥିଲେ ଏବଂ ଲିଙ୍ଗ ନିରପେକ୍ଷ ଉଚ୍ଚାରଣର ବ୍ୟବହାର କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *