ନିଜକୁ ପାଣ୍ଡବଙ୍କ ବଂଶଧର ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରି କଣ୍ଟାଶଯ୍ୟାରେ ଦେଉଛନ୍ତି ପରୀକ୍ଷା, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କାରଣ

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ବେତୁଲସ୍ଥିତ ଏକ ଗାଁରେ ବିଶ୍ୱାସ ନାମରେ ଏକ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ଖେଳ ଖେଳାଯାଉଛି। ନିଜକୁ ପାଣ୍ଡବଙ୍କ ବଂଶଧର ବୋଲି କହୁଥିବା ରଜ୍ଜଡ ସମାଜର ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଶପଥ ପୂରଣ କରିବା ଏବଂ ଦେବୀଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରିବା ପାଇଁ ଖୁସିରେ କଣ୍ଟା ଶଯ୍ୟାରେ ଶୋଇଥା’ନ୍ତି।

ପ୍ରତିବର୍ଷ ବେତୁଲ ଜିଲ୍ଲାର ସେହରା ଗାଁର ଆଗହନ ମାସରେ ରଜ୍ଜଡ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକମାନେ ଏହି ପରମ୍ପରାକୁ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି। ସେମାନେ କୁହନ୍ତି ଯେ ଆମେ ପାଣ୍ଡବଙ୍କ ବଂଶଧର। ପାଣ୍ଡବମାନେ କଣ୍ଟା ଉପରେ ଶୋଇପଡ଼ି କିଛି ସତ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ସେଥିପାଇଁ ରଜ୍ଜଡ ସମାଜ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଏହି ପରମ୍ପରାକୁ ଅନୁସରଣ କରିଆସୁଛି।

ଏହି ଲୋକମାନେ ବିଶ୍ବାସ କରନ୍ତି ଯେ କଣ୍ଟା ଶଯ୍ୟା ଉପରେ ପଡ଼ି ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ବିଶ୍ୱାସ, ସତ୍ୟ ଏବଂ ଭକ୍ତି ପରୀକ୍ଷା କରନ୍ତି। ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଭଗବାନ ଖୁସି ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ମନୋସ୍କାମନା ମଧ୍ୟ ପୂରଣ ହୁଏ।

ରଜ୍ଜଡ ସମାଜର ଲୋକମାନେ ଅଗହନ ମାସରେ ପୂଜା କରିବା ପରେ ସୂକ୍ଷ୍ମ କଣ୍ଟା ଆଣିଥାନ୍ତି। ତା’ପରେ ସେହି ଡାଳଗୁଡ଼ିକୁ ପୂଜା କରାଯାଏ। ଏହା ପରେ, ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ, ଲୋକମାନେ ଏହି କଣ୍ଟା ଉପରେ ଉଲଗ୍ନ ହୋଇ ସତ୍ୟ ଏବଂ ଭକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରନ୍ତି ।

ଏହି ବିଶ୍ୱାସ ପଛରେ ଏକ କାହାଣୀ ହେଉଛି ଥରେ ପାଣ୍ଡବମାନେ ପାଣି ପାଇଁ ବୁଲୁଥିଲେ। କିଛି ସମୟ ପରେ ସେ ନାହଲ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦେଖିଲେ। ପାଣ୍ଡବମାନେ ପଚାରିଥିଲେ ଯେ ଏହି ଜଙ୍ଗଲରେ ଜଳ କେଉଁଠାରେ ମିଳିବ। କିନ୍ତୁ ଜଳର ଉତ୍ସ କହିବା ପୂର୍ବରୁ ନାହଲ ପାଣ୍ଡବଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଏକ ସର୍ତ୍ତ ରଖିଥିଲେ। ନାହଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଜଳର ଉତ୍ସ ବିଷୟରେ କହିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଭଉଣୀଙ୍କୁ ନାହଲଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ।

ପାଣ୍ଡବଙ୍କର କୌଣସି ଭଉଣୀ ନଥିଲେ। ଏହା ଉପରେ ପାଣ୍ଡବମାନେ ଭୋନ୍ଦଇ ନାମକ ଏକ ଝିଅକୁ ତାଙ୍କ ଭଉଣୀ କରି ନାହାଲଙ୍କ ସହିତ ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୀତିନୀତିରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ବିଦାୟ ସମୟରେ ନାହଲ ପାଣ୍ଡବମାନଙ୍କୁ କଣ୍ଟା ଉପରେ ଶୋଇବାକୁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ସତ୍ୟତା ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ କହିଥିଲେ। ଏହା ଉପରେ ସମସ୍ତ ପାଣ୍ଡବ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ କଣ୍ଟା ଉପରେ ପଡ଼ି ରହି ଖୁସିରେ ନିଜ ଭଉଣୀକୁ ନାହଲଙ୍କ ସହିତ ପଠାଇଲେ।

ସେଥିପାଇଁ ରଜ୍ଜଡ ସମାଜର ଲୋକମାନେ ନିଜକୁ ପାଣ୍ଡବଙ୍କ ବଂଶ ବୋଲି କହନ୍ତି ଏବଂ କଣ୍ଟା ଉପରେ ପଡ଼ି ପରୀକ୍ଷା ଦିଅନ୍ତି। ଏହି ପରମ୍ପରା ପଚାଶ ପିଢି ଧରି ଚାଲିଆସୁଛି, ଯାହାକୁ କରିବା ସମୟରେ ସମାଜର ଲୋକମାନେ ବହୁତ ଉତ୍ସାହିତ ହୋଇଥାନ୍ତି। ଏହା କରି ସେମାନେ ନିଜ ବୋହୂଙ୍କ ବିୟୋଗକୁ ପାଳନ କରନ୍ତି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଞ୍ଚ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଥାଏ ଏବଂ ଶେଷ ଦିନରେ କଣ୍ଟା ଶଯ୍ୟା ଉପରେ ଶୋଇ ପରମ୍ପରା ର ସମାପ୍ତି ଘଟେ।

ଡାକ୍ତର ରଜନୀଶ ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏପରି ଖାଲି କଣ୍ଟା ଉପରେ ଶୋଇବା କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ଠିକ୍ ନୁହେଁ। ଏହା ଗୁରୁତର ଆଘାତ, ଫଙ୍ଗଲ୍ ଏବଂ ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣର କାରଣ ହୋଇପାରେ ଏବଂ କାହାର ବି ଏଥିରେ ଜୀବନ ଯାଇପାରେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *