ଶୋଇବା ସମୟରେ ଘୁଙ୍ଗୁଡ଼ି ମାରୁଛନ୍ତି କି ? ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ବଜାରକୁ ଆସୁଛି ଏହାର ଔଷଧ

ଘୁଙ୍ଗୁଡ଼ି ଏପରି ଏକ ଜିନିଷ ଯାହାକୁ ପ୍ରକୃତରେ କେହି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ଶୋଇବା ସମୟରେ ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ଶରୀର ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଶାନ୍ତ ହୋଇଯାଏ, ସେମାନେ କିଛି ନ ଭାବିଚିନ୍ତି ଅନିୟମିତ ଭାବରେ ଘୁଙ୍ଗୁଡ଼ି ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ଶୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ବହୁତ ଅସୁବିଧାଜନକ ହୋଇପାରେ। ଅନେକ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ଏହି କାରଣରୁ ଶୋଇପାରୁନାହାଁନ୍ତି | ଏଥି ସହିତ, ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଏକ ଔଷଧ ବଜାରକୁ ଆସିବାକୁ ଯାଉଛି ଯାହା ଘୁଙ୍ଗୁଡ଼ିରୁ ମୁକ୍ତି କରିବ।

ଉଚ୍ଚ ସ୍ୱରରେ ଘୁଙ୍ଗୁଡ଼ି ମାରିବା ସ୍ଲିପ ଏପିନିଆ ପରିଣାମ। ଅଧିକାଂଶ ମେଦବହୁଳ ଲୋକମାନଙ୍କଠାରେ ଏହା ସାଧାରଣତଃ ଦେଖାଯାଏ। ସ୍ଲିପ୍ ଏପିନିଆ ପରିଣାମ ସ୍ବରୂପ ଘୁଙ୍ଗୁଡ଼ି ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ। ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଶୋଇଥାଏ, ବାୟୁପଥର ମାଂସପେଶୀ ସ୍ଵଭାବିକ ଭାବରେ ଆରାମ କରିଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଶ୍ଲିପ ଏପିନିଆରେ ପୀଡିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି ମାଂସପେଶୀଗୁଡ଼ିକ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାଙ୍ଗିଯାଏ । ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଗଳାର ଏକ ଛୋଟ ଫାଙ୍କରୁ ବାୟୁ ବାହାରିଥାଏ ଯାହା ଶେଷରେ ସ୍ନୋରିଙ୍ଗର ରୂପ ନେଇଥାଏ। ଏହା ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ଅବରୋଧ ମଧ୍ୟ କରିପାରେ।

ଆମେରିକାର ବୋଷ୍ଟନ ସ୍ଥିତ ବ୍ରିଗମ ଏବଂ ମହିଳା ହସପିଟାଲର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ୨୦୧୮ରେ ୨୦ ଟି ସ୍ନୋର୍ଶ ସହିତ ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିଥିଲେ। ଯେଉଁଥିରେ ସେ ସ୍ନୋରିଙ୍ଗ ଲୋକଙ୍କୁ ଦୁଇଟି ଔଷଧ ଦେଇଥିଲେ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ରୋଗୀମାନଙ୍କଠାରେ ବହୁତ ଉନ୍ନତି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଏହି ଦୁଇଟି ଶସ୍ୟ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଲା ଆଟୋମାକ୍ସିଟିନ। ଏହି ଔଷଧ ସାଧାରଣତଃ ଗତ ୨୦ ବର୍ଷ ଧରି ଆଟେନ୍ଶନ ଦେଫିସିଟ ହାଇପରାକ୍ଟିଭିଟି ଡିସଅର୍ଡର (ADHD) ରେ ପୀଡିତ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଏ।

ଦ୍ୱିତୀୟ ଔଷଧର ନାମ ଥିଲା ଅକ୍ସିବୁଟିନିନ। ମୂତ୍ର ଅସଂଜମ ଥିବା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଏହା ଦିଆଯାଏ। ଏହା ମାଂସପେଶୀ ସ୍ପାମ ହ୍ରାସ କରେ ଯାହା ବ୍ଲାଡରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରେ।ଏହି ଉଭୟ ଔଷଧ ମାଂସପେଶୀକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଅଧ୍ୟୟନରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଏକ ମିଶ୍ରଣ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଯାହାର ଫଳାଫଳ ବହୁତ ଭଲ ଥିଲା, ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଜଡିତ ଲୋକମାନଙ୍କ ଠାରେ ସୁଧାର ଆସିଥିଲା।

ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ବର୍ତ୍ତମାନ AD109 ନାମରେ ନାମିତ ନୂତନ ଔଷଧ ହେଉଛି ଏହି ଦୁଇଟିର ସଂଯୋଜନ। ଆମେରିକୀୟ ଫାର୍ମ ଏହି ଔଷଧ ତିଆରି କରୁଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷା ଚାଲିଛି।ଅବଶ୍ୟ, ଏହି ଦୁଇଟି ଔଷଧର ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଥିବା ଜଣାପଡିଛି ଏବଂ ଏହି ଔଷଧ ଉପରେ ଅଧିକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଆବଶ୍ୟକ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆମର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ ଏବଂ ସେୟାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ। ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *