ଲାର୍ଭା ନିର୍ଗତ କରୁଥିଲା ଜ୍ୱାଳା-ମୁଖୀ, ଉପରେ ପହଞ୍ଚିଲା Drone ଏବଂ ବ-ନ୍ଦି କରିଲା ଏହି ଭୟ-ଙ୍କର Video

ଗୋଟିଏ ଡ୍ରୋନ ଉପରକୁ ଯାଇ ଜ୍ୱାଳାମୁଖୀର ଭିଡିଓକୁ ସୁ-ଟିଂ କରି (Drone Flies Dangerously Close To Erupting Volcano) ନେଇଥିଲା। ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏହି ଭିଡିଓ ଜୋରରେ ଭାଇ-ରାଲ ହେଉଛି।

ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ଆଇସଲ୍ୟାଣ୍ଡର ରାଜଧାନୀ ରେକଜାବିକ ପାଖର ଗୋଟିଏ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଆଲୋକ ଚମକୁଥିଲା। ଫାଗ୍ରାଦାଲ୍ସଫଜାଲ ଜ୍ୱାଳାମୁଖୀ ବି-ସ୍ଫୋ-ଟରେ ମାଟିରୁ ବାହାରକୁ ନାଲି ଲାର୍ଭା ବାହାରୁଥିଲା। CENT ଅନୁସାରେ, ଏହା ଏକ ବି-ସ୍ଫୋ-ଟ ଥିଲା ଯାହା ଆଇସଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଲୋକମାନେ ଅନେକ ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ ଆଶା କରୁଥିଲେ। ଏହାଦ୍ଵାରା କାହାର କୈାଣସି କ୍ଷ-ୟ-କ୍ଷ-ତି ହୋଇନାହିଁ। ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏହି ଭିଡିଓ ଜୋରରେ ଭାଇ-ରାଲ ହେଉଛି।

Bjorn Steinbekk, ଯାହାକୁ ଆପଣମାନେ You Tube ଚ୍ୟାନେଲରେ “ଡ୍ରୋନ ବାଲା ଜଣେ ପୁରୁଷ” ରୂପରେ ନିଜକୁ ପରିଭାଷିତ କରିଥାଏ, ସେ ନିଜ ଡ୍ରୋନକୁ Fagradalsfjall ବହୁତ ପାଖରେ ଉଡ଼ାଇ ନାଲି ଲାର୍ଭା ବାହାରୁଥିବା ଜ୍ୱାଳାମୁଖୀର ଆଶ୍ଚ-ର୍ଯ୍ୟ-ଜନକ ଦୃଶ୍ୟକୁ ବ-ନ୍ଦି କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା।

ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଜ୍ୱାଳାମୁଖୀୟ ବି-ସ୍ଫୋ-ଟ-ମାନଙ୍କୁ ବିନାଶକାରୀ ବି-ସ୍ଫୋ-ଟ ରୂପରେ ମନା ଯାଇଥାଏ, ଯେଉଁଠାରେ ଲାର୍ଭା ମାଟିରୁ ଲଗାତର ବାହାରକୁ ବାହାରି ଥାଏ। ବି-ସ୍ଫୋ-ଟ ହେବାପରେ ପାଉଁଶ ବାଦଲରେ ଖେଳି ଯାଇଥାଏ।

ସେ ଫେସବୁକରେ ଫୁଟେଜ ପୋଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଠାରେ ଏହାକୁ ପାଖାପାଖି୬,୦୦୦ଥର ‘ସେୟାର’ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଏକତ୍ର ହୋଇ ପାରିଛି। ଜଣେ ୟୁଜର ଲେଖିଛନ୍ତି,’ଅମେଜିଙ୍ଗ,ସେୟାର କରିବା ପାଇଁ ଧନ୍ୟବାଦ।’ ସେଠାରେ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ୟୁଜର ଲେଖିଛନ୍ତି, ‘କଣ ସୁନ୍ଦର ଡ୍ରୋନ ଅଟେ। ବାସ୍ତବରେ ମଜା ଆସିଗଲା।’

IMO ଅନୁସାରେ, Krysuvik ଜ୍ୱାଳା-ମୁଖୀୟ ପ୍ରଣାଳୀ ପୂର୍ବ ୯୦୦ବର୍ଷରୁ ନିଷ୍କ୍ରିୟ ଅଟେ, ଯେତେବେଳେ କି ରେକ୍ଜେନ୍ସ ପ୍ରାୟଦ୍ବୀପ ଠାରେ ଅନ୍ତିମ ବି-ସ୍ଫୋ-ଟ ପାଖାପାଖି ୮୦୦ବର୍ଷ ବା ୧୨୪୦ରେ ହୋଇଥିଲା। ଆଇସଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ୩୨ଟି ଜ୍ୱାଳାମୁଖୀୟ ପ୍ରଣାଳୀ ସକ୍ରିୟ ଥିବାର ଜଣା ଯାଉଛି।, ଯାହା ୟୁରୋପରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟାରେ ଅଛି। ଦେଶରେ ହାରାହାରି ପ୍ରତ୍ୟେକ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷରେ ବି-ସ୍ଫୋ-ଟ ହୋଇଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *