କ୍ଷୀର ବିକ୍ରୀ କରିବା ପାଇଁ କୃଷକ କିଣିଲେ ୩୦‌କୋଟିର ହେଲିକପ୍ଟର, ସବୁଆଡେ ହେଉଛି ଏହାର ଚର୍ଚ୍ଚା।

ନିଜର ହେଲିକେପ୍ଟର ତ ଦେଶର କୋଟିପତି ବିଜିନେସମ୍ୟାନ ଅମ୍ବାନୀ ଏବଂ ଅଦାଣୀ ଭଳି ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ଥାଏ। କିନ୍ତୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଭିମ୍ବଡୀର ଜଣେ କୃଷକ କ୍ଷୀର ବିକ୍ରୀ କରିବା ପାଇଁ ହେଲିକପ୍ଟର କିଣିଛନ୍ତି। ଏହା ଶୁଣି କାହାର ବି ବିଶ୍ଵାସ ହେଉନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ ଅଟେ। ଏହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଚର୍ଚ୍ଚା ବର୍ତ୍ତମାନ ସବୁଆଡେ ହେଉଛି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ନିଜ ବିଲରେ ହିଁ ହେଲିକପ୍ଟରର ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କୃଷକଙ୍କ ବିଷୟରେ…

ଭିମ୍ବଡୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ରହୁଥିବା କୃଷକ ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟୀ ଜନାର୍ଦ୍ଦନ ଭୋଇର କ୍ଷୀର ବ୍ୟବସାୟ ପାଇଁ ୩୦କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ଏହି ହେଲିକପ୍ଟରକୁ କିଣିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର କହିବା କଥା ହେଉଛି କି ତାଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟ ପାଇଁ ଦେଶର ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ଏବଂ ବିଦେଶକୁ ମଧ୍ୟ ଯିବାକୁ ପଡୁଛି। ଯେଉଁଥିରେ ତାଙ୍କର ଅନେକ ସମୟ ନଷ୍ଟ ହେଉଛି, ସମୟ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଏହି ହେଲିକପ୍ଟର କିଣିଛନ୍ତି।

ରବିବାର ଦିନ ଜନାର୍ଦ୍ଦନ ଭୋଇରଙ୍କ ଗାଁରେ ଟ୍ରାୟଲ ପାଇଁ ହେଲିକପ୍ଟରକୁ ଅଣା ଯାଇଥିଲା। ଯେଉଁଥିରେ ସେ ନିଜ ସହିତ ଗାଁର ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ବସାଇ ବୁଲେଇଥିଲେ। ଯେମିତି ଏଠାରେ ହେଲିକପ୍ଟର ପହଁଞ୍ଚିଥିଲା ତ ଦେଖିବାକୁ ଲୋକଙ୍କର ଭିଡ଼ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା। ଯେ କେହିବି ସେଥିରେ ବସିବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଥିଲେ, ଜନାର୍ଦ୍ଦନ କହିଥିଲେ ସମସ୍ତେ ଏଥିରେ ବସିବେ, ବାସ ଡେଲୀଭରି ହେବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ।

ଭୋଇରଙ୍କ ବିଷୟରେ କୁହାଯାଉଛି କି ସେ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ପାଖାପାଖି ୧୦୦କୋଟିରୁ ଅଧିକ ସଂପତ୍ତି ରଖିଛନ୍ତି। ସେ ଏହି ସଂପତ୍ତି ଚାଷ ଏବଂ କ୍ଷୀର ବ୍ୟବସାୟ ଦ୍ଵାରା କରି ପାରିଛନ୍ତି। ଚାଷ ଏବଂ କ୍ଷୀର ବ୍ୟତୀତ ତାଙ୍କର ବାସ୍ତବ ରାଜ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବସାୟ ରହିଛି। ଯେଉଁ କାରଣରୁ ବୋଧହୁଏ ସେ ଟୁରରେ ରହୁଛନ୍ତି। ଜନାର୍ଦ୍ଦନଙ୍କ କହିବା କଥା ହେଉଛି କି ତାଙ୍କୁ ମାସରେ ୧୫ଦିନ ସେ କ୍ଷୀର ବ୍ୟବସାୟ ପାଇଁ ପଞ୍ଜାବ, ଗୁଜରାଟ, ହରିୟଣା, ରାଜସ୍ଥାନ ଭଳି ଅଞ୍ଚଳକୁ ଯିବାକୁ ପଡିଥାଏ।

ବ୍ୟବସାୟ ଜନାର୍ଦ୍ଦନ ନିଜ ଘର ପାଖର ୨.୫ଏକର ଜମିରେ ହେଲିକପ୍ଟରର ନିର୍ମାଣ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଜାଗାରେ ସେ ଉଡାଜାହାଜର କୋଠରୀ ଏବଂ ଟେକ୍ନୀଶିୟନ କଠୋରୀ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି। ଜଣା ଯାଉଛି କି ୧୫ମାର୍ଚ୍ଚରେ ବିଦେଶରୁ ତାଙ୍କ ପାଖକୁ ହେଲିକପ୍ଟରର ଡେଲିଭରୀ ହେବାର ଅଛି।

ଜଣା ଯାଉଛି କି ଯେଉଁ ଭିମ୍ବଡୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜନାର୍ଦ୍ଦନ ଭୋଇର ରହୁଛନ୍ତି ସେଠାରେ ବଡ଼ କଂପାନୀମାନଙ୍କର ଗୋଦାମ ଅଛି। ଯେଉଁଠାରୁ କୃଷକ ମାନଙ୍କୁ ଉଚ୍ଚ ମୂଲ୍ୟର ଋଣ ମିଳିଥାଏ। ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକମାନେ ରାଜକୀୟ କାର ଏବଂ ବଡ଼ବଡ଼ ମହଲା ଭଳି ପ୍ରାସାଦ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଚାଲୁଥିବା କ୍ୟାଡିଲ୍ୟାକ କାର ମଧ୍ୟ ପ୍ରଥମ ଥର ମୁମ୍ବାଇରେ ନୁହେଁ, ବରଂ ଭିମ୍ବଡୀ ଅଞ୍ଚଳରେ କିଣା ଯାଇଥିଲା। ଏଠାର ଲୋକମାନେ ଯେଉଁ ପ୍ରକାରରେ ରହୁଛନ୍ତି ତାକୁ ଜାଣି ବଡ଼ବଡ଼ ବିଜିନେସମ୍ୟାନ ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇ ଯାଇଛନ୍ତି।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆମର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ ଏବଂ ସାଙ୍ଗ ସାଥୀଙ୍କ ସହ ସେୟାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ। ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *