ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ 2021: ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ ଏହି ରାଶି ଉପରେ ଅନୁରାଧା ନକ୍ଷତ୍ର ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ, ଜାଣନ୍ତୁ ପ୍ରଥମ ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ କେବେ ହେବ

ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ 2021: ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ ଏଇ ବର୍ଷ ଦୁଇଟି ଦେଖାଯିବ ବୋଲି ଜଣାଯାଏ। ପ୍ରଥମ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। 2021 ର ପ୍ରଥମ ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ କେବେ ପାଳନ କରାଯାଏ? ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା।

ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ

ଭାରତୀୟ ହିନ୍ଦୁ ପଞ୍ଜିକା ଅନୁଯାୟୀ 2021 ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ ୨୬ ମେ ରେ ଘଟିବ। ଚଳିତ ବର୍ଷ ସମୁଦାୟ ଚାରୋଟି ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଅଛି। ଯେଉଁଥିରେ ଦୁଇଟି ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ ଓ ଦୁଇଟି solar ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେବ। ପାଞ୍ଚିକା ଅନୁଯାୟୀ, 2021 ର ପ୍ରଥମ ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ 17 ମିନିଟ୍ ଦିନ 02:00 ରୁ 07:19 ମଧ୍ୟରେ 26 ମେ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ହେବ। ପୂର୍ବ ଏସିଆ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗର ଏବଂ ଆମେରିକାରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ ହେବ।

ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ ଉପରେ ସୂତାକ ଅବଧି

ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ସୂତାକ ଅବଧି ହେବ ନାହିଁ। ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣର ୯ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ସୂତାକ ଅବଧି ଆରମ୍ଭ ହୁଏ, ଯାହା ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୈଧ ଅଟେ। ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ସୂତାକ ସମୟ ହେବ ନାହିଁ। କାରଣ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ ଛାୟା ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଯେତେବେଳେ ଛାୟା ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ ହୁଏ, ସେତେବେଳେ ସୂତକ ଅବଧି ବୈଧ ହୁଏ ନାହିଁ। ସୂତକ ଅବଧିରେ କିଛି କାର୍ଯ୍ୟ ନିଷେଧ ଥାଏ। ଏହି ସମୟରେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି।ସୂତାକ ସମୟରେ କୋୖଣସି ଶୁଭ କାମ ହୋଇନଥାଏ।

ଛାୟା ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ କ’ଣ?

ପ୍ରଥମ ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ ହେଉଛି ଛାଇ। ଛାଇ ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ ପେନୁମ୍ବରା ଦେଇ ଯାଇଥାଏ। ଏହି କାରଣରୁ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ଚନ୍ଦ୍ରମାରେ ସାମାନ୍ୟ ପହଞ୍ଚେ। ଉପଛାୟା କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଷ୍ଠଟି କିଛି ମାତ୍ରାରେ ଅସ୍ପଷ୍ଟ ଦେଖାଯିବା ଆରମ୍ଭ କରେ, ଏହାକୁ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ କୁହାଯାଏ।

ବିଛା ରାଶି ଓ ଅନୁରାଧା ନକ୍ଷତ୍ର ଉପରେ ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣର ପ୍ରଭାବ ଅଧିକ ହେବ।

ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣର ପ୍ରଭାବ ବିଛା ରାଶି ଓ ଅନୁରାଧା ନକ୍ଷତ୍ରରେ ଅଧିକ ଦେଖାଯିବ। କାରଣ ଏହି ଦିନ ଚନ୍ଦ୍ର ବିଛା ରାଶିରେ ଗତି କରିବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *