ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଉଚ୍ଚ ଶିଖରରେ ପହଞ୍ଚିଲା କରୋନା, ମାଉଣ୍ଟ ଏଭେରେଷ୍ଟ ଉପରେ ପ୍ରଥମ ଆ-କ୍ର-ମ-ଣ

ପର୍ବତାରୋହୀ ଏର୍ଲେଣ୍ଡ ନେଷ୍ଟ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କହିଲେକି ସେ ଏପ୍ରିଲ ୧୫ ତାରିଖରେ କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ ବୋଲି ଜଣାପଡିଥିଲା। ଏହାପରେ ଗୁରୁବାର ଦିନ ହୋଇଥିବା ଯାଞ୍ଚରେ ତାଙ୍କର ରି-ପୋ-ର୍ଟ ନେଗେଟିବ ଆସିଥିଲା। ସେ କହିଲେକି ସେ ନେପାଳର ଏକ ସ୍ଥାନୀୟ ପରିବାର ସହିତ ରହୁଛନ୍ତି।

ଏହାକୁ ନେଇ ଅନୁଭବି ଗାଇଡ ଅଷ୍ଟ୍ରିୟନ ଲୁକାଶ ଫର୍ନବେସ ଏହି ସଙ୍କଟକୁ ପ୍ରତୀକ ବନାଇ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲେ। ସେ କହିଲେକି ଯଦି ସମସ୍ତଙ୍କର ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଏ ତେବେ ତତ୍କାଳ ଏହତିୟାତୀ ପଦକ୍ଷେପ ନଉଠାଗଲେ ଶିବିରରେ ଥିବା ହଜାର ହଜାର ପର୍ବତାରୋହୀ, ଗାଇଡ, ସହାୟକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଂକ୍ରମଣ ବ୍ଯାପିପାରେ।

ସେ କହିଲେକି ସଂକ୍ରମଣ ବ୍ୟାପିବା ଦ୍ଵାରା ପର୍ବତାରୋହୀଙ୍କର ସବୁଠୁ ଭଲ ସମୟ ମଇର ଠିକ ପୂର୍ବରୁ ଏହାର ସିଜିନ ପୂର୍ବରୁ ଶେ-ଷ କରାଯାଇପାରେ। ସେ କହିଲେ,”ଆମେ ଅପାତକାଳୀନ ସ୍ଥିତିରେ ଆଧାର ଶିବିରରେ ବଡ ଧରଣର ଯା-ଞ୍ଚ କରିବା ଉଚିତ, ସମସ୍ତଙ୍କର ଯା-ଞ୍ଚ କରିବା ଉଚିତ।

ଫର୍ନବେଶ କହିଲେକି ସଂକ୍ରମଣରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଓ ଏହାକୁ ବ୍ୟାପିବାରେ ରୋକିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପର୍ବତାରୋହୀଙ୍କ ଦଳକୁ ଅଲଗା-ଅଲଗା ରଖାଯିବା ଉଚିତ ଓ ତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନହେବା ଉଚିତ। ସେ କହିଲେକି,’ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ତତ୍କାଳ ପ୍ରଭାବ ଉଠାଇବା ଜରୁରୀ ଅଟେ, ନଚେତ ବହୁତ ବିଳମ୍ବ ହୋଇଯିବ।’

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *