ସେଲଫି ନବାକୁ ଝିଅ କୂଅ ଉପରକୁ ଚଢ଼ିଥିଲା, ପାଦ ଖସିଗଲା ,ଭିଡିଓରେ ଦେଖନ୍ତୁ ପରେ କ’ଣ ହେଲା

ଆଜିର ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ଏବଂ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ ଯୁଗରେ ‘ସେଲଫି’ ନେବା ବହୁତ ଲୋକପ୍ରିୟ ହୋଇଯାଇଛି । ନିଜ ସେଲଫିରେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲାଇକ୍ ପାଇବାକୁ, ଲୋକମାନେ ବିପଜ୍ଜନକ ପରିସ୍ଥିତିରେ ମଧ୍ୟ ସେଲଫି ନିଅନ୍ତି । ସେମାନେ ଭୁଲିଯାଆନ୍ତି ଯେ ସେଲଫି ଅପେକ୍ଷା ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ସେଲଫି ନେବାଯୋଗୁ ମୃ-ତ୍ୟୁ ଏପରି ଘ-ଟଣା ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଦେଖିଥିବେ କିମ୍ବା ଶୁଣିଥିବେ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ବିପଜ୍ଜନକ ସେଲଫି ନେବା ସହ ଜଡିତ ଗୋଟିଏ ମାମଲା ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ରତଲାମ ଜିଲ୍ଲାରୁ ଆସୁଛି। ଏଠାରେ ଏକ ଝିଅ ସେଲଫି ନେବା ପାଇଁ କୂଅର ଉପରକୁ ଚଢ଼ିଗଲା। ଝିଅଟି ସନ୍ତୁଳନ ନ ପାଇବାରୁ ସେ ସିଧା ୫୦ ଫିଟ୍ ଗଭୀର କୂଅରେ ଖସିଗଲା । ଏହି ଘ-ଟଣା ପିପୋଲୋଡା ପୋ-ଲିସ ଷ୍ଟେସନ ଅଞ୍ଚଳର ସୁଜାପୁର ଗାଁର ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି।

୨୫ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ଆଫସାନା ଏବଂ ୨୩ ବର୍ଷିୟ ମେଣ୍ଟି ଆକା ଜାଫର ହୁସେନ୍ ଟେକ୍ରି, ଜାବରା ଠାରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଅପରାହ୍ନରେ ସୁଜାପୁରରେ ବାବାଙ୍କ ଦର୍ଗା ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ । ଏଠାରେ ପରିଦର୍ଶନ କରିବା ପରେ ଆଫସାନା ରାସ୍ତାର ଅପର ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବା କୂଅକୁ ଯାଇ ସେଲଫି ନେବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ। ଭଲ ସେଲଫି ପାଇବା ପାଇଁ ସେ କୂଅର ଉପରକୁ ଚଢିଗଲେ। ସନ୍ତୁଳନ ହରେଇବାରୁ ସେ କୂଅରେ ପଡ଼ିଗଲେ।

ନିଜ ସାଙ୍ଗ କୂଅରେ ପଡ଼ିଥିବାର ଦେଖି ମେଣ୍ଟି ମଧ୍ୟ କୂଅ ଭିତରେ ଏକ ଦଉଡି ସାହାଯ୍ୟରେ ଯାଇଥିଲେ। ସେ ଆଫସାନାଙ୍କ ହାତରେ ଏକ ଦଉଡି ମଧ୍ୟ ରଖିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ବାହାରକୁ ଆଣିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଦୁହେଁ ପାଟି କରି ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ଡାକିଥିଲେ। ଗ୍ରାମବାସୀ ପୋ-ଲି-ସକୁ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ପୋ-ଲିସ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟ ନେଇ ଝିଅ ଓ ପୁଅକୁ ଦଉଡି ଦ୍ଵାରା ଟାଣି ବାହାରକୁ ଆଣିଥିଲା।

ସେଠାରେ ସୁଖରା ପୋ-ଲିସ ଆଉଟପୋଷ୍ଟ ଇନଚାର୍ଜ (ଏସଆଇ) ରଘୁବୀର ସିଂ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପୋ-ଲିସ କର୍ମଚାରୀ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ସେଠାରେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ଜଣେ ଗ୍ରାମବାସୀ ଏହି ଘଟ-ଣାକୁ ମୋବାଇଲରେ ରେକର୍ଡ କରିଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ଭିଡିଓ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ବହୁତ ଭାଇ-ରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। କୌଣସି ବିଳମ୍ବ ନକରି ପ୍ରଥମେ ଏହି ଭିଡିଓ ଦେଖିଦିଅନ୍ତୁ ।

ପୁନର୍ବାର ଏହି ଘଟ-ଣାରୁ ଯୁବକମାନେ ଶିକ୍ଷା ନେବା ଉଚିତ୍ । ସେଲଫି ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନୁହେଁ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନେ ଟ୍ରେନ୍ ଆଗରେ କିମ୍ବା ଗଭୀର ଖାଲ ନିକଟରେ ସେଲଫି ନେବା ବେଳେ ପ୍ରା-ଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଭଲ ହେବ ଯେ ଆପଣ ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନରେ ସେଲଫି ନିଅନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *