ଫେରା ସମୟରେ ଏପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ ବର, କାନ୍ଦି କାନ୍ଦି ଅନ୍ୟଜଣଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଲେ କନ୍ୟା

ସୂଚନାନୁସାରେ, କାନପୁରର ନରୱାଲ ପୋ-ଲି-ସ ଷ୍ଟେ-ସ-ନ ଅଞ୍ଚଳର ଏକ ଗାଁରେ ଝିଅର ବିବାହ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ହୋଇଥିଲା । ବରଯାତ୍ରୀର ବଡ଼ ଧୁମଧାମ୍ ସହିତ ସ୍ୱାଗତ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହାପରେ ଜୟମାଳା ସମାରୋହ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥିସହିତ ଉଭୟ ପରିବାର ସାତଘେରା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ବର ସେଠାରୁ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଗଲା । ଯେତେବେଳେ ବର ମିଳିଲା ନାହିଁ, ସମସ୍ତେ ବିରକ୍ତ ହୋଇ ତାଙ୍କୁ ଖୋଜିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ । ବରକୁ କଲ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ସେ କୌଣସି ଉତ୍ତର ଦେଇନଥିଲେ ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ବରର ନି-ଖୋ-ଜ ଖବର ପାଇବା ପରେ କନ୍ୟାର ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ସେ କାନ୍ଦିବାକୁ ଲାଗିଥିଲା । ଝିଅର ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ବହୁତ ଚିନ୍ତିତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ସମସ୍ତେ ଦୁଃଖିତ ହୋଇଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ବର ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ମିଳିଲା ନାହିଁ, କନ୍ୟାପକ୍ଷ ବୁଝିଗଲେ ଯେ ସେ ନିଜ ଇଚ୍ଛାରେ ପଳାଇଛନ୍ତି ।

ଏହା ପରେ ସମସ୍ତେ ଉତ୍ତେଜିତ ହୋଇ ବରକୁ ଖୋଜିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ । ତେବେ ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା ଖୋଜିବା ପରେ ବରର କିଛି ଖବର ମିଳିନଥିଲା । ଯାହା ପରେ କନ୍ୟା ଅନ୍ୟ କାହା ସହିତ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ଏହି ଅଜବ ଘଟଣା ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର କାନପୁର ସହରରୁ ଆସିଛି ।

ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବିବାହକୁ ଆସିଥିବା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କନ୍ୟାକୁ ବରଯାତ୍ରୀରେ ଆସିଥିବା ଜଣେ ଯୋଗ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ବିବାହ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ । ଯାହାକୁ କନ୍ୟାର ପରିବାର ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ କନ୍ୟାର ପରିବାର ସଦସ୍ୟମାନେ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ଆସିଥିବା ସେହି ଯୋଗ୍ୟ ପୁଅର ପରିବାର ସହିତ କଥା ହୋଇଥିଲେ । ଯାହା ପରେ ସମ୍ମତି ସହିତ କନ୍ୟା ପୁଅକୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ ।

ବିବାହ ପରେ କନ୍ୟାର ପରିବାର ସଦସ୍ୟମାନେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ବିଦାୟ ଦେଇଥିଲେ । ତା’ପରେ ସିଧାସଳଖ ଥା-ନା ପହଞ୍ଚି ମାମଲା ରୁ-ଜ୍ଜୁ କରିଥିଲେ । ବାସ୍ତବରେ ଝିଅର ପରିବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର ଜାଣିଶୁଣି ଘଟଣାସ୍ଥଳରୁ ପଳାଇ ଯାଇଥିଲା । ତାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବାର ନଥିଲା । ତେଣୁ ସେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି । ଏପରି କରିବା ତାଙ୍କ ପରିବାର ପାଇଁ ଅପମାନ ଆଣିଦେଇଛି ।

ପୋ-ଲି-ସ-ର ସୂଚନାନୁସାରେ ତାଙ୍କ ନିକଟରେ ଦୁଇଟି ଅଭି-ଯୋଗ ଆସିଛି । ଝିଅର ପରିବାର ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରଥମ ଅଭି-ଯୋଗ ହୋଇଛି । ଯେତେବେଳେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଅଭି-ଯୋଗ ବରର ପରିବାର ପକ୍ଷରୁ ଦାଖଲ କରାଯାଇଛି । କନ୍ୟାପକ୍ଷ ଅଭି-ଯୋଗ କରି ପୋ-ଲି-ସ-କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଠକାମୀର ଶି-କା-ର ହୋଇଛନ୍ତି । କନ୍ୟା ବର ବ୍ୟତୀତ ତାଙ୍କ ପରିବାର ବି-ରୋ-ଧ-ରେ ମଧ୍ୟ ଅଭି-ଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି ।

ଏଥିସହ ବର ପରିବାର ଲୋକେ ଅଭି-ଯୋଗ କରି ପୋ-ଲି-ସ-କୁ ପୁଅକୁ ଖୋଜିବା ପାଇଁ କହିଛନ୍ତି । ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇ ନରୱାଲ ପୋ-ଲି-ସ ଷ୍ଟେ-ସ-ନ ଇନ୍ସ-ପେ-କ୍ଟର ଶେଷ ନାରାୟଣ ପାଣ୍ଡେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉଭୟ ବର ଏବଂ କନ୍ୟା ପକ୍ଷରୁ ଅ-ଭି-ଯୋ-ଗ ଆସିଛି । ବର ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ବିରୋ-ଧରେ ଉପଯୁକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟା-ନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି କନ୍ୟା । ତେବେ ବରର ପିତା ଧର୍ମପାଳ ତାଙ୍କ ଅଭି-ଯୋ-ଗରେ ନି-ଖୋ-ଜ ପୁଅକୁ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ପୋ-ଲି-ସ-ଠା-ରୁ ସାହାଯ୍ୟ ମାଗିଛନ୍ତି । ପୋ-ଲି-ସ ପୁରା ମାମଲାର ତ-ଦ-ନ୍ତ କରୁଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *