ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହସ୍ୟ ହୋଇ ରହିଛି ଏଠାକାର ଖଜାନା, ଇନ୍ଦିରା ଏହି ଦୁର୍ଗରୁ ଗୁପ୍ତଧନ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ଡାକିଥିଲେ ସୈନ୍ୟ :-

ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ଦୁର୍ବଳ ଥିଲେ ବି, ପ୍ରାଚୀନ କାଳରେ ଏହାକୁ ‘ ସୁନାର ପକ୍ଷୀ ‘ ବୋଲି କୁହାଯାଉଥିଲା। ଯଦିଓ ଏହାକୁ ସୁନାର ପକ୍ଷୀ ବୋଲୁ କୁହାଯାଉଥିଲା , ଏହା ପଛର କାରଣ ହେଉଛି ପ୍ରାଚୀନ କାଳରେ ଭାରତ ଧନରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା ।

କୁହାଯାଉଛି ଯେ ମଧ୍ୟକାଳରେ ଯେତେବେଳେ ଭାରତ ଉପରେ ଅନେକ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଥିଲା , ରାଜା-ମହାରାଜାମାନେ ନିଜ ଧନ ସମ୍ପତ୍ତିକୁ ରକ୍ଷା କରିବାପାଇଁ ଲୁଚାଇ ଦେଇଥିଲେ । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହିପରି ଏକ ଭଣ୍ଡାର ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହା ଉପରେ ଗାନ୍ଧୀ ନେହେରୁ ପରିବାର ଲୋକମାନଙ୍କ ନଜର ଥିଲା ଏବଂ କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏହି ଭଣ୍ଡାରକୁ ଖାଲି କରିବାରେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ।

ଏହି ଘଟଣା 1975-76 ମସିହାର ଅଟେ । ଯେତେବେଳେ ଦେଶରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ଲାଗୁ କରାଗଲା , ସେତେବେଳେ ଆୟକର ବିଭାଗ ଜୟପୁର ରାଜା ପରିବାରର ପ୍ରାସାଦ ଉପରେ ଚଢାଉ ସୈନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ କହିଥିଲେ । କେନ୍ଦ୍ର ସୈନ୍ୟର ସାହାଯ୍ୟ ନେଇ ଅନେକ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୁର୍ଗରେ ଖନନ କରିଥିଲେ ।

ଏହା ସେହି ଭଣ୍ଡାର ଯାହାକୁ ମାନସିଙ୍ଗ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରି ଆଣିଥିଲେ ଏବଂ ଶେଷରେ ଥରେ ଜୟପୁର ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀ ରାଜପଥକୁ ବନ୍ଧ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ଲୋକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତାରିତ କରି ଟ୍ରକରେ ଏହି ଭଣ୍ଡାରକୁ ନେଇ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପହଞ୍ଚାଇଥିଲେ ।

କିନ୍ତୁ ସରକାର ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ ମନା କରିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କୁ କୌଣସି ଭଣ୍ଡାର ମିଳିନାହିଁ । ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ଯେ ଭଣ୍ଡାର କେଉଁଠାରେ ଅଛି ? କିଛି ଲୋକ ଆର୍ଟଆଇ ଲଗାଇ ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ଭଣ୍ଡାର ବିଷୟରେ ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସରକାର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଏହାର କୌଣସି ସୂଚନା ନଥିବାର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଭ୍ରମିତ କରିଥିଲେ।

ରାଜା ମାନସିଙ୍ଗ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ :

କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଆକବରଙ୍କ ଦରବାରରେ ସେନାପତି ଜୟପୁରର ରାଜା ମାନସିଙ୍ଗ ମୋଗଲ ସମ୍ରାଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ । ସେହି ଆଫଗାନିସ୍ତାନ , ଯାହାକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଲିବାନ କବ୍ଜା କରିଛି । ସେ ଏଠାରୁ ଅନେକ ଧନ-ସମ୍ପତ୍ତି ଆଣିଥିଲେ ।

ସେ ଏହାକୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଦରବାରରେ ଦେବା ବଦଳରେ ନିଜ ପାଖରେ ରଖିଥିଲେ ଏବଂ ଜୟଗଡ଼ ଦୁର୍ଗ ନିର୍ମାଣ ପରେ ଏଥିରେ ଜଳ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ନିର୍ମିତ ବିଶାଳ ଟାଙ୍କିରେ ଏହି ଭଣ୍ଡାର ଲୁଚାଇ ରଖିଥିଲେ ।

ଜୟଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାର ଭଣ୍ଡାର କଥା ସ୍ୱାଧୀନତା ପରେ ପ୍ରାୟ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଆସୁଥିଲା ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜୟପୁର ରାଜ ପରିବାରର ପ୍ରତିନିଧି ରାଜା ସବାଇ ମାନସିଙ୍ଗ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଗାୟତ୍ରୀ ଦେବୀ ଥିଲେ । ‘ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପାର୍ଟ ‘ ର ଉଭୟ ସଦସ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ ବିରୋଧୀ ଥିଲେ । ସେ ତିନିଥର ଜୟପୁର କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଥିଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରି ଲୋକସଭାର ସଦସ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ସହିତ ରାଜ ପରିବାରର ଖରାପ ସମ୍ପର୍କ ଚାଲିଥିଲା ।

ତିନିମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୈନ୍ୟ ଭଣ୍ଡାର ଖୋଜିଥିଲେ :

ଯେତେବେଳେ ଦେଶରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ଲାଗିଲା ଗାୟତ୍ରୀ ଦେବୀ ଏହାର ବିରୋଧ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ସରକାର ଏଥିପାଇଁ ଆୟକର ବିଭାଗକୁ ରାଜ ପରିବାରର ସମ୍ପତି ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ଆଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । 1976 ମସିହାରେ ସେନାର ଏକ ଦଳ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ସାମିଲ ଥିଲେ ।

ସେମାନଙ୍କୁ ଏହି ଦୁର୍ଗରେ ଖଜଣା ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସେହି ସମୟରେ ସେନା 3 ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜୟଗଡ଼ ଦୁର୍ଗ ଏବଂ ଏହି ଖଜଣା ଅନୁସନ୍ଧାନ ପରେ ସରକାର ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ କହିଥିଲେ ଯେ ଦୁର୍ଗରୁ କୌଣସି ଖଜଣା ମିଳିନାହିଁ।

ପରେ ସେନାର ଭାରୀ ବାହନକୁ ଯେତେବେଳେ ଦିଲ୍ଲୀ ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ଦିନ ଦିଲ୍ଲୀ-ଜୟପୁର ରାଜପଥକୁ ବନ୍ଧ କରାଯାଇଥିଲା , ସେତେବେଳେ ଏହି ଚର୍ଚ୍ଚା ହୋଇଥିଲା ଯେ ସେନାର ବାହନରେ ରାଜ ପରିବାରର ସମ୍ପତ୍ତି ଅଛି । କିନ୍ତୁ ଏହି କଥାର ସ୍ପଷ୍ଟତା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋଇନାହିଁ ଏବଂ ଏହା ରହସ୍ୟ ହୋଇ ରହିଛି ।

ଭୁଟ୍ଟୋ ପାକିସ୍ତାନର ଅଂଶ ମାଗିଥିଲା :

11 ଅଗଷ୍ଟ 1976 ମସିହାରେ ଭୁଟ୍ଟୋ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଏକ ପତ୍ର ଲେଖିଥିଲା ଯେ ଆପଣଙ୍କ ସରକାର ଜୟଗଡ଼ରେ ଖଜଣାର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ପାକିସ୍ତାନ ଏହାର ସମ୍ପତ୍ତିର ଅଂଶ ପାଇବାକୁ ହକଦାର କାରଣ ବିଭାଜିତ ସମୟରେ ଅବିଭକ୍ତ ଭାରତ ଏହି ଧନ ବିଷୟରେ ଜାଣିନଥିଲା । ପୂର୍ବ ବିଭାଜନ ଚୁକ୍ତି ଅନୁସାରେ , ଜୟଗଡ଼ର ସମ୍ପତ୍ତି ପାକିସ୍ତାନର ଏକ ଅଂଶ ହୋଇଯାଏ । ଭୁଟ୍ଟୋ ଲେଖିଥିଲା ଯେ , ‘ ପାକିସ୍ତାନକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଶା ଅଛି ଯେ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ଖନନ ପରେ ମିଳିଥିବା ସମ୍ପତ୍ତିରେ ପାକିସ୍ତାନର ଯେତିକି ଅଂଶ ହେଉଛି ଏହା ତାକୁ ବିନା ସର୍ତ୍ତରେ ଦିଆଯିବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *