ପୋଲିସ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ କପିଳ ଶର୍ମା। ‘ଦିଲୀପ ଛାବଡିୟାଙ୍କ ପାଞ୍ଚ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଠକେଇ’

କପିଳ ଶର୍ମା ନିଜ ବୟାନରେ କହିଥିଲେ କି ସେ ଦିଲୀପ ଛାବଡିୟାଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ଭୈନିଟୀ ଭ୍ୟାନକୁ ଡିଜାଇନ କରିବା ପାଇଁ କହିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଟଙ୍କା ଜମା କରି ସାରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ସେ କପିଳଙ୍କୁ ଗାଡି ବିତରଣ କରି ନଥିଲେ।

କମେଡି କିଙ୍ଗ କପିଳ ଶର୍ମାଙ୍କୁ ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ସୀଜ କରା ଯାଇଥିବା ଗାଡ଼ିର ଫର୍ଜୀ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ଘଟଣା ବିଷୟରେ ପଚରାଉଚରା କରିବା ପାଇଁ ଡକା ଯାଇଥିଲା। ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ୟୁନିଟର API ସଚିନ ବାଜେ ତାଙ୍କୁ ପଚରାଉଚରା ପାଇଁ ଡ଼ାକିଥିଲେ। କପିଳ CUI କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷେତ୍ରରେ ନିଜ ବୟାନକୁ ଜମା କରିବା ପରେ ସେଠାରୁ ଚାଲି ଯାଇଥିଲେ। ସେ କାର ଡିଜାଇନର ଦିଲୀପ ଛାବଡିୟାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ନିଜ ବୟାନକୁ ଜମା କରିଛନ୍ତି।

କପିଳ ଶର୍ମା ନିଜ ବୟାନରେ କହିଥିଲେ କି ସେ ଦିଲୀପ ଛାବଡିୟାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଭୈନିଟୀ ଭ୍ୟାନକୁ ଡିଜାଇନ କରିବା ପାଇଁ କହିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଟଙ୍କା ଜମା କରି ସାରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ସେ କପିଳଙ୍କୁ ଗାଡି ବିତରଣ କରି ନଥିଲେ। କପିଳ ଶର୍ମାଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ମୁତାବକ ସେ ଦିଲୀପ ଛାବଡିୟାଙ୍କୁ ସାଢେ଼ ପାଞ୍ଚକୋଟି ଟଙ୍କା ଭୈନିଟୀ ଭ୍ୟାନକୁ ଡିଜାଇନ କରିବା ପାଇଁ ଦେଇଥିଲେ।

ଜଣା ଯାଉଛି କି କପିଳ ଦିଲୀପ ଛାବଡିୟାଙ୍କ ଉପରେ ଛଳନା କରି ଥିବାର ଆରୋପ ଲଗାଇଥିଲେ, ଯାହାପରେ ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ ତାଙ୍କୁ ନିଜର ବୟାନକୁ ଜମା କରିବା ପାଇଁ ଡ଼ାକିଥିଲେ। କପିଳ ଶର୍ମା କହିଥିଲେ, “ମୁଁ ଦିଲୀପ ଛାବଡିୟା ଏବଂ ତାଙ୍କ ଧୋକା ବିଷୟରେ ଖବରକାଗଜରେ ପଢିଥିଲି, ଯାହାପରେ ମୁଁ ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ କମିଶନରଙ୍କ ସହିତ ଦେଖା କରିବାପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲି। ମୁଁ ଦିଲୀପ ଛାବଡିୟାଙ୍କୁ ମୋ ପାଇଁ ଏକ ଭୈନିଟୀ ଭ୍ୟାନ ଡିଜାଇନ କରିବା ପାଇଁ କହିଥିଲି, ଯାହାପାଇଁ ସେ ପୂରା ଟଙ୍କା ଜମା କରି ଦେଇଥିଲେ।”

ପ୍ରଥମେ ବି କରିଥିଲି ଆରୋପ” ହେଲା ପରେ ମଧ୍ୟ ସେ ମୋତେ ଗାଡ଼ି ବିତରଣ କରିପାରି ନଥିଲେ। ମୁଁ ଏହି ବିଷୟରେ ପ୍ରଥମେ ଇକୋନୋମିକ ଆଫେନ୍ସ ବିଙ୍ଗ (ଆର୍ଥିକ ଅପରାଧ ଶାଖା)ରେ ମଧ୍ୟ ଆରୋପକୁ ଜମା କରାଇଥିଲି। ମୋତେ ଖୁସି ଲାଗୁଛି‌ କି ଛାବଡା ଭଳି ଲୋକ ଗିରଫ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏମିତି ବହୁତ କର୍ପୋରେଟକ୍ରାଇମର ଲୋକ ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ଅପରାଧୀ ପ୍ରବୃତ୍ତିରେ ଲିପ୍ତ ଅଟନ୍ତି। ମୋତେ ସେ ସମସ୍ତ ଟଙ୍କା ବିଷୟରେ ଜଣା ନାହିଁ ଯାହା ମୁଁ ତାଙ୍କୁ ଦେଇଥିଲି, ଏହି ବିଷୟରେ ମୋ ଆକାଉଣ୍ଟାଣ୍ଟକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଜଣାଥିବ।”

କେଉଁ ପ୍ରକାରରେ ହୋଇଥିଲା ପୂରା ଦେବାନେବା ?

କପିଳ ଶର୍ମା ଦିଲୀପ ଛାବଡିୟାଙ୍କୁ ୫.୩୦କୋଟି ଟଙ୍କା ନିଜ ଭୈନିଟୀ ଭ୍ୟାନକୁ ଡିଜାଇନ କରିବା ପାଇଁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୧୭ ଏବଂ ୨୦୧୮ରେ ଦେଇଥିଲେ। ଜୁଲାଇ ୨୦୧୮ରେ ଦିଲୀପ ଛାବଡିୟା ଆଉ ୪୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦାବି କରିଥିଲେ କାରଣ ଜୀଏସଟୀ ଲାଗିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା। ଏହାପରେ କପିଳ ଶର୍ମା NCLT ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ଯିଏ ଦିଲୀପଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଜମା କରି ଦେଇଥିଲେ। ଏହାପରେ ଦିଲୀପ ପୁଣି କପିଳଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ଏବଂ ଆଉ ୬୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦେବାପାଇଁ କହିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସେ ଗାଡ଼ି ବିତରଣ କରିନଥିଲେ।

ଏହାପରେ ଡୀସୀ ୧୨ ରୁ ୧୩ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ବିଲ କପିଳ ଶର୍ମାଙ୍କୁ ଭେଇକିଲ ପ୍ୟାକିଙ୍ଗ ପାଇଁ ପଠାଇ ଥିଲେ। ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୦ରେ କପିଳ ଶର୍ମା EWOରେ ଆରୋପ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏବେ ପରିଶେଷରେ ସେ ଶେଷ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। କପିଳ କହିଥିଲେ କି ମୁଁ ଏହି ଘଟଣାରେ ଏକ ଅଲଗା ଆରୋପ ଜମା କରାଇଛି। ସେ ୫.୩୦କୋଟି ଟଙ୍କା ଏବଂ ପରେ ୪୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଡୀସୀଙ୍କୁ ଦେଇଥିଲେ।ପରେ ମାଗିଥିବା ୬୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ସେ ଡୀସୀକୁ ଦେଇ ନଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *