ସପ୍ତମ ବେତନ ଆୟୋଗ: କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ ଉପହାର, ମିଳିବ ଏହି ଲାଭ

ସପ୍ତମ ବେତନ ଆୟୋଗ, ସପ୍ତମ ସିପିସି ସର୍ବଶେଷ ଖବର, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ: ବର୍ଷକୁ ଦୁଇଥର ସଂଶୋଧିତ ହୁଏ ଡିଏ। ସରକାର ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀ ଏବଂ ଜୁଲାଇରେ ଏହାକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତି ।

ସପ୍ତମ ବେତନ ଆୟୋଗ, ସପ୍ତମ ସିପିସି ସର୍ବଶେଷ ସମ୍ବାଦ, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ: କରୋନା ସଙ୍କଟ କାରଣରୁ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତାକୁ (ଡିଏ) ନେଇ ନିରାଶାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା କେନ୍ଦ୍ର କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଖୁସି ଖବର ମିଳିଛି। ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି ଯେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜୁଲାଇ ମାସରେ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତାର ୩ କିସ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ।

ବାସ୍ତବରେ ଗତ ବର୍ଷ କରୋନା ମହାମାରୀ ଏବଂ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ଯୋଗୁଁ ଡିଏ ବୃଦ୍ଧି ଉପରେ ରୋକ୍ ଲଗାଯାଇଥିଲା। ସରକାର ଡିଏର ପୁରୁଣା ହାର (17 ପ୍ରତିଶତ) ଜୁନ୍ ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲାଗୁ କରିଥିଲେ ଯେତେବେଳେ କି ବର୍ତ୍ତମାନର ହାର ୨୧ ପ୍ରତିଶତ ଅଛି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତାକୁ ନେଇ ନିରାଶାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଥିଲା।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଏବେ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଡିଏ ଗତ ବର୍ଷ ଠାରୁ ବନ୍ଦ ହୋଇପଡିଛି, ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଜୁଲାଇ ମାସରୁ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତାର ୩ କିସ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ଅର୍ଥ ରାଜକୋଷ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅନୁରାଗ ଠାକୁର ସଂସଦରେ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଲିଖିତ ଉତ୍ତରରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡିଏର ୩ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କିସ୍ତି ଜୁଲାଇ ୨୦୨୧ ରୁ ଲାଗୁ କରାଯିବ।

ଡିଏକୁ ଗୋଟେ ବର୍ଷରେ ଦୁଇଥର ସଂଶୋଧିତ କରାଯାଏ। ସରକାର ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀ ଏବଂ ଜୁଲାଇରେ ଏହାକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତି । ଜାନୁଆରୀ ୧,୨୦୨୦ , ଜୁଲାଇ ୧,୨୦୨୦ ଏବଂ ଜାନୁୟାରୀ ୧,୨୦୨୧ ର ଡିଏ ଏବଂ ଡିଏର ର ତିନୋଟି କିସ୍ତିକୁ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା କରୋନା ଭାଇରସ ମହାମାରୀକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖି ସ୍ତଗିତ ରଖାଯାଇଥିଲା।

ଅର୍ଥାତ୍ ଦେଢ଼ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଡିଏର ବୃଦ୍ଧି ଉପରେ ରୋକ୍ ଲଗାଯାଇଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଯୋଗୁଁ ୫୦ ଲକ୍ଷ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ପ୍ରାୟ ୬୦ ଲକ୍ଷ ପେନସନଭୋଗୀ ସିଧାସଳଖ ଉପକୃତ ହେବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *