ଖୋଲିବା ସମୟରେ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ହାତରେ ଲାଗିଥିଲା 216ଟି ସୁନା ମୁଦ୍ରା , ବିକ୍ର କରିବାକୁ ବଜାରକୁ ଗଲେ କିନ୍ତୁ ହୋଇଗଲା ଏମିତି କା-ଣ୍ଡ

ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ଖୋଲିବା ସମୟରେ ସୁନା ମୁଦ୍ରା ଦୁଇ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ପାଇଥିଲେ। ପ୍ରଶାସନଠାରୁ ଗୁପ୍ତ ଭାବରେ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ପୋ-ଲିସ ସେମାନଙ୍କୁ ଧରିଦେଇଥିଲା। ଏହି ଘ-ଟଣା ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ପୁଣେରେ ଅବସ୍ଥିତ ପିମ୍ପ୍ରି ଚିଞ୍ଚୱାଡର ଚିଖାଲି ଅଞ୍ଚଳରୁ ଆସିଛି। ଏହି ମା-ମ-ଲାରେ ପୋ-ଲିସ ଦୁଇ ଜଣଙ୍କୁ ଗି-ରଫ କରିଛି। ପୋ-ଲିସର ସୂଚନାନୁସାରେ ନିର୍ମାଣ ସ୍ଥଳରେ ଖନନ ସମୟରେ 216 ଟି ସୁନା ମୁଦ୍ରା ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ଯାହାକୁ ସେ ଲୁଚାଇ ରଖିଥିଲେ। ଓ ସେମାନେ ଭାବିଥିଲେ ଯେ ଏହି ସୁନା ମୁଦ୍ରାଗୁଡ଼ିକୁ ବଜାରରେ ବିକ୍ରି କରି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବେ ବୋଲି। କିନ୍ତୁ ଏହା ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ । ଏହା ପରେ ପୋ-ଲିସ ହାତରେ ଧରା-ପଡିଲେ।

ଏହି ମା-ମ-ଲା ସମ୍ପର୍କରେ ପୋ-ଲିସ କମିଶନର କୃଷ୍ଣ ପ୍ରକାଶ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଖନନ ସମୟରେ 216 ଟି ସୁନା ମୁଦ୍ରା ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ମୁଦ୍ରାଗୁଡ଼ିକର ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ଦେଖାଗଲା ଯେ ଏହି ମୁଦ୍ରାଗୁଡ଼ିକ ମୋଗଲ ସମୟର ଅଟେ । ଏହି ମୁଦ୍ରାର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ 70 ହଜାର ଟଙ୍କା । ମୁଦ୍ରାଗୁଡିକର ମୋଟ ଓଜନ 2357 ଗ୍ରାମ । ପଲିସ ହିରୋ ଜାମିର ତାମ୍ବୋଲିଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଥିଲା ଯେ, ଭିଥାଲ ନାଗର ବସ୍ତିରେ ରହୁଥିବା ସଦ୍ଦାମ ଖାନ ପଠାନ ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ବଜାରରେ କିଛି ସୁନା ମୁଦ୍ରା ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି।ଯେତେବେଳେ ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ନ୍ଦେହ କରାଯାଉଥିଲା, ତାମ୍ବୋଲି ତାଙ୍କୁ ପଛେ ପଛେ ଯାଇ ତାଙ୍କ ଘରକୁ ଖୋଜାଖୋଜି କରିଥିଲେ। ଯେଉଁଥିରେ ବହୁ ମୁଦ୍ରା ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା । ପଚରା-ଉଚରା ବେଳେ ପଠାନ ପୁରା ଘଟ-ଣା ପୋ-ଲି-ସକୁ କହିଲା।

ପଠାନ ପୋ-ଲି-ସକୁ କହିଛି ଯେ ପୁଣେର ଏକ ଖନନ ସମୟରେ ତାଙ୍କ ଶ୍ୱଶୁର ମୁବାରକ ଶେଖ ଓ ଭାଉଜ ମେଭନା ଇରଫାନ ଶେଖ ଏହି ମୁଦ୍ରା ପାଇଥିଲେ। ଉଭୟ ଉଭୟ କାମ କରନ୍ତି । ଏହି ମୁଦ୍ରା ବିଷୟରେ କେହି ଜାଣିବି ନ ଥିଲେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ ଏହି ମୁଦ୍ରା ବିଷୟରେ କାହାକୁବି ଜଣାଇ ନଥିଲେ। ପଠାନଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ସେ ମୁବାରକ ଶେଖ ଏବଂ ଭାଉଜ ମେଭନା ଇରଫାନ ଶେଖଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଏହି ମୁଦ୍ରା ବଜାରରେ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିଲା। ଏହି ଲୋକମାନେ ବଜାରରେ ବିକ୍ରି କରି ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ । ଏହି ମାମଲାରେ ଉଭୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ସଦ୍ଦାମ ପଠାନ ଓ ମୁବାରକ ଶେଖଙ୍କୁ ଗି-ରଫ କରିଛି। ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର ଥିବା ବେଳେ ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି କୁ ପୋ-ଲିସ ଖୋଜୁଛି।

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ଏହି ମୋଗଲ ସମୟର ସୁବର୍ଣ୍ଣ ମୁଦ୍ରାଗୁଡ଼ିକୁ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ଏହି ମୁଦ୍ରା ଗୁଡିକ 1720 ରୁ 1750 ଔରଙ୍ଗଜେବଙ୍କ ରାଜତ୍ୱ ସମୟର । ଏହି ମୁଦ୍ରା ଗୁଡିକ ରାଜସ୍ଥାନର ଜୟପୁରରେ ତିଆରି କରାଯାଇଥିଲା। ଏଗୁଡ଼ିକ ଉର୍ଦ୍ଦୁ ଏବଂ ଆରବୀ ଭାଷାରେ ଲେଖାଯାଇଛି । ଏହି ମୁଦ୍ରାଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ୱ ବିଭାଗକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଗଲା। ଯେଉଁଠାରୁ ଏହି ମୁଦ୍ରାଗୁଡିକ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା ସେଠାରୁ ନିର୍ମାଣ ସ୍ଥାନଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଉଛି ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆମର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ ଏବଂ ସାଙ୍ଗ ସାଥୀଙ୍କ ସହ ସେୟାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ। ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *